امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 06:54:19
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28041

تاریخ انتشار : 03/12/1394 - 12:33

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اظهار کرد:

گفته‌های عادل الجبیر بیشتر از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اظهار کرد: گفته‌های عادل الجبیر از زمانی که در پست وزارت خارجه عربستان قرار گرفته است بیشتر از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است.

به گزارش جویباران، حسین جابری انصاری در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با صحبت‌های اخیر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان مبنی براین ادعا که ایران تاکنون دیپلماتهای زیادی از عربستان را کشته است و عربستان تاکنون هیچ دیپلماتی را نکشته است اظهار کرد: گفته‌های عادل الجبیر از ابتدایی که این پست را در اختیار گرفته بیشتر اوقات بیش از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است و جای آقای کیومرث صابری مدیر مسئول گل آقا خالی است که صحبت‌های وی را دستمایه‌ی کاریکاتور و طنزپردازی کند.
 
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در ادامه گفت: گفته‌های وزیر خارجه عربستان سعودی در صورتی می‌تواند واقعیت داشته باشد که عربستان به تروریست‌هایی که در عراق و سوریه علیه دولت و ملت‌های این کشور در حال جنگ هستند گذرنامه دیپلماتیک داده باشد و چون ایران خدمات مستشاری نظامی به دولت‌های قانونی این دو کشور ارائه می‌کند کشته‌شدن تروریست‌های عربستان را منسوب به ایران بداند.
 
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: حمله به برخی از اماکن دیپلماتیک ایران از جمله سفارت ایران در بیروت توسط گروههای تروریستی که توسط اتباع سعودی هدایت می‌شدند و ارتباط واضح و روشنی با سرویس‌های اطلاعاتی عربستان داشتند صورت گرفت و این حملات تروریستی منجر به کشته شدن دو نفر و وارد شدن خسارت‌هایی به اماکن دیپلماتیک ایران در بیروت شد.
 
این دیپلمات عالی رتبه خاطرنشان کرد: امروز تقریبا در سراسر جهان از جمله در کشورهای غربی و رسانه‌ها این موضوع به شکل گسترده منتشر می شود که اقدامات عربستان در حمایت تروریست‌ها باعث ایجاد فضای بی ثباتی و بحران در منطقه شده است و قطعا عربستان با این گونه سخنان و فرافکنی‌ها به موفقیتی دست پیدا نمی‌کند.
 
مجموعه‌ کشورهای اروپایی که در گروه دومین سفر اروپایی رئیس جمهور قرار دارد مشخص شده
جابری انصاری همچنین در مورد زمان سفر روحانی رئیس جمهور کشورمان به بلژیک و وین و همچنین احتمال سفر رئیس جمهور ویتنام به تهران نیز گفت: زمان سفر آقای رئیس جمهور به برخی از کشورهای اروپایی مشخص شده و گفت و گوهایی برای سفر به دیگر کشورها نیز در جریان است.
 
وی با بیان این که سفرها معمولا به چند کشور تقسیم می‌شود تصریح کرد: مجموعه‌ کشورهای اروپایی که در گروه دومین سفر اروپایی رئیس جمهور قرار دارد مشخص شده و وقتی برنامه‌های به طور کامل بسته شود در مورد جزییات آن اطلاع رسانی انجام می‌شود.
 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر رئیس جمهور ویتنام به تهران نیز گفت: اخیرا هیاتی از ویتنام در تهران حضور داشت و از سوی ایران نیز هیاتی به این کشور سفر کرده است و توافقاتی برای سفرهایی در سطوح عالی‌ تر صورت گرفته و وقتی تاریخ دقیق آن مشخص شد در این ارتباط اطلاع رسانی خواهیم کرد.
 
ظریف سفر موفقی به بلژیک داشت
سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی به رفت و آمدهای اخیر دیپلماتیک به کشورمان و همچنین سفر هیاتهای ایرانی به خارج از کشور اشاره کرد و گفت: در روزهایی که گذشت رفت و آمدهای دیپلماتیک به ایران و همچنین ایران به دیگر کشورها به شکل گسترده‌ای در جریان بود همانطور که اطلاع دارید درهفته گذشته آقای ظریف سفر موفقی را به بلژیک داشتند.
 
حسین جابری انصاری ادامه داد:‌ آقای ظریف در جریان این سفر مجموعه دیدارها و ملاقاتهای دو جانبه‌ای را با مقامات بلژیک و همچنین مقامات اتحادیه اروپا داشتند . در زمینه روابط دو جانبه، تسهیل توافقات برجام و همچنین تبعات و نتایج اقتصادی آن، گفت‌وگوهای مفصل و جدی با مقامات اتحادیه اروپا داشتند.
 
جابری انصاری همچنین به سفر یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در ابتدای هفته جاری در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به تهران اشاره کرد و گفت: همراه ایشان هیاتی که ترکیب اقتصادی بارز داشت حضور داشتند و رایزنی‌های گسترده‌ای را با مقامات مختلف ایرانی در زمینه گسترش روابط دو جانبه در حوزه های مختلف انجام دادند.
 
این دیپلمات ارشد کشورمان به روابط تاریخی و راهبردی دو کشور اشاره کرد و افزود: روابط دو کشور تاریخی و همراه با ثبات بوده و در واقع باید گفت: این رابطه در عالی ترین سطح همراه با اعتماد بوده است.
 
جابری انصاری ادامه داد: امیدواریم در چارچوب توافقاتی که دراین سفر صورت گرفت و رفت و آمدهایی که در آینده انجام خواهد شد شاهد گسترش روابط دو کشور در مسائل مختلف از جمله مسائل اقتصادی و تجاری باشیم.
 
در روزهای آینده شاهد سفر روسای جمهور از سه قاره آسیا ، اروپا و آفریقا خواهیم بود
سخنگوی وزارت خارجه اشاره‌ای نیز به رفت و آمدهای دیپلماتیک آینده به کشورمان نیز داشت و گفت: در روزهای آینده شاهد سفر روسای جمهور سه کشور آذربایجان، سوئیس و آفریقای جنوبی از سه قاره آسیا ، اروپا و آفریقا خواهیم بود.
 
انصاری با بیان اینکه رئیس جمهور آذربایجان فردا به تهران سفر خواهد کرد اعلام کرد: در هشتم و دهم اسفند ماه شاهد حضور روسای جمهور سوئیس و آفریقای جنوبی در تهران خواهیم بود.
 
وی با بیان اینکه سفر سه رئیس جمهور از سه قاره مختلف معانی خاصی دارد و بیانگر دور جدیدی از رفت و آمدهای دیپلماتیک بین ایران و دیگر کشورهاست، تصریح کرد: امیدواریم با این سفرها زمینه تحقق هر چه بیشتر منافع جمهوری اسلامی ایران فراهم شود.
 
جابری انصاری در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی در مورد این که چندی پیش شاهد گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی در مورد انتقال خط لوله انرژی از ایران به گرجستان بودیم و اکنون مباحثی مطرح است که قرار است آذربایجان جای گرجستان را بگیرد و این که طبق اسناد ویکی لیکس آذربایجان در طی این سالها از تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرده است با توجه به سابقه‌ی تجاری دو کشور با ایران در مورد این تصمیمات ابهاماتی وجود دارد که سخنگوی وزارت خارجه خطاب به این خبرنگار گفت که جزییات آنچه را که اشاره کردید را بررسی می‌کند و در آینده پاسخ آن را خواهد داد.
 
جابری انصاری همچنین خاطر نشان کرد: به صورت کلی هیچ کشوری را در حلقه روابط خارجی جایگزین کشور دیگر در نظر نمی‌گیریم و بهترین حالت این است که امکان تعامل و گفت و گو با کشورهای مختلف وجود داشته باشد چنانکه در وضعیت رقابتی امکان تحقق بیشترین منافع برای کشور فراهم شود.
منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : گفته‌های عادل الجبیر بیشتر از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است

گفته‌های عادل الجبیر بیشتر از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS