امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 14:46:37
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 28026

تاریخ انتشار : 02/12/1394 - 11:51

دیدار وزیر خارجه عمان با شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر مشی پایدار ایران در پیگیری مناسبات مبتنی بر تفاهم با همسایگان گفت: برخی کشورهای منطقه با رفتارهای شتاب‌زده و متکبرانه، امکان مدیریت بحران‌های منطقه‌‌ای را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده‌اند.

به گزارش جویباران،یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان عصر شنبه با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون تحولات منطقه و گسترش همکاری‌های دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفت‌وگو کرد.

 
شمخانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی عمیق و مستحکم دو کشور که هم‌گرایی کم‌نظیری را در روابط منطقه‌‌ای ایجاد کرده است، تاکید کرد: مهمترین اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توسعه همه جانبه با همسایگان و ارتقای مناسبات سازنده مبتنی بر تامین منافع مشترک است.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی، عمان را دوست، همکار و شریک قابل اعتماد جمهوری اسلامی ایران در منطقه عنوان کرد و افزود: باید با بهره‌گیری از فضای پسابرجام، تلاشی مشترک برای ترمیم فاصله عمیق میان روابط سیاسی با همکاری‌های اقتصادی دو کشور شکل بگیرد.
 
وی با تاکید بر مشی پایدار جمهوری اسلامی ایران در پیگیری مناسبات مبتنی بر خویشتن‌داری و تفاهم با همسایگان تصریح کرد: برخی کشورهای منطقه با اقدامات و رفتارهای شتاب‌زده و متکبرانه ضمن از میان بردن زمینه تفاهم و گفت‌وگو، امکان مدیریت بحران‌های منطقه‌‌ای را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده‌اند.
 
شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران خود را شریک آلام آسیب دیدگان از تروریسم و تهاجم نظامی غیرمشروع در منطقه می‌داند و بر مبنای رفتار اسلامی سعی در یاری‌رسانی و حل و فصل بحران‌ها به منظور اجتناب از افرایش تلفات مادی و معنوی در جهان اسلام دارد.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در حالی که گزینه نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی در حال خارج شدن از ادبیات قدرت‌های جهانی است، برخی کشورهای منطقه با تلاش برای اعزام نیرو و تامین تجهیزات نظامی برای نجات تروریست‌ها و معارضان مسلح، همچنان بر پیگیری رفتارهای مخرب و غیرمنطقی اصرار دارند.
 
در پایان شمخانی با بیان این که اولویت ایران احترام به خواست مردم و حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت خود است، خاطرنشان کرد: گزینه‌های نظامی در سوریه و بحرین و بمباران مردم یمن هیچ‌ یک نخواهد توانست اراده ملت‌ها را برای انتخاب حاکمیت خود تغییر دهد.
 
نماینده مقام معظم رهبری افزود: امنیت خلیج فارس و منطقه، امنیت همه است و هر نوع تنش‌آفرینی و بحران به ضرر کشورهای منطقه و تامین کننده اهداف نظام سلطه است.
 
یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان نیز ضمن تاکید بر لزوم بهره‌گیری از تجربیات گذشته و پرهیز از اقداماتی که افزایش تنش و بحران در منطقه را به دنبال خواهد داشت، بر خاتمه استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی تاکید دارد.
 
وی فعال‌سازی ظرفیت‌های بالقوه در حوزه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را ضرورتی غیر قابل اجتناب عنوان کرد و افزود: موقعیت جغرافیایی و پتانسیل‌های علمی، فنی، صنعتی و مالی ایران و عمان چشم‌انداز بسیار روشنی را در توسعه همکاری‌های اقتصادی با هدف ایجاد رونق و دستیابی به بازارهای صادراتی جدید پیش روی دو کشور قرار داده است.
منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : دیدار وزیر خارجه عمان با شمخانی

دیدار وزیر خارجه عمان با شمخانی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS