امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 00:51:46
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27799

تاریخ انتشار : 10/11/1394 - 09:13

آیت‌الله جوادی آملی: نمی‌توان مردم را فریب داد

لحظه ای نباید قدرت خود را جدای از دین و مردم بدانیم بلکه باید مراقب رفتار و سخنان خود باشیم وزمینه رنجش خاطر دیگران را فراهم نکنیم.

آیت‌الله جوادی آملی: نمی‌توان مردم را فریب داد

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی مردم را ستون سیاست خواند و گفت: لحظه ای نباید قدرت خود را جدای از دین و مردم بدانیم بلکه باید مراقب رفتار و سخنان خود باشیم وزمینه رنجش خاطر دیگران را فراهم نکنیم.

به گزارش جویباران، این مرجع تقلید شامگاه پنجشنبه در دیدار رحمانی فضلی، وزیر کشور و هیئت همراه به تعبیری از امام علی(ع) در مورد مردم اشاره کرد که فرمود:«مردم ستون سیاست هستند» و در تشریح آن اظهار کرد: مردم در بخش های سیاسی همانند نماز در بخش های عبادی هستند یعنی نمازستون خیمه دین است و چون دین حکیمانه سخن گفته باید صدر و ذیل دین و مکتب حکیمانه هماهنگ باشد، سیاست هم با مردم باید هماهنگ باشد.

او تصریح کرد: اگر کسی بخواهد مردم را فریب دهد و آنها را بازی دهد در حقیقت ستون تقلبی بنا کرده که روی سرآن بنا کننده خراب می شود و بر روی او می افتد بنابراین مردم را نمی شود فریب داد.

آیت الله جوادی آملی بیان داشت: شاید کسی بتواند مدتی با زد و بند سیاسی ادامه مسیر داده و به اهداف خود هم برسد اما توده مردم که در حکم ستون محکم هستند، بر سر او خراب خواهند شد بنابراین مراقب این ستون باید باشیم و با آن بازی نکنیم و در این صورت می توان امید به بقا داشته باشیم.

او به نقش مردم در دفاع ۸ ساله از کشور و میهن خود اشاره کرد و آن را دلیل بر محکم خواندن ستون مردم برشمرد و افزود: جنگ ۸ ساله خود یک جنگ جهانی تمام عیار بود، چون از میان آن همه کشور تنها سه کشور سوریه، لیبی و الجزایر و آن هم به خاطر منافع خود، ایران را حمایت می کردند و چشم به سرچشمه های نفتی و گازی ایران داشتند و در واقع هم کاری از آنها ساخته نبود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه همین مردم بودند که این جنگ ۸ ساله را با موفقیت پشت سر گذاشتند؛ عنوان داشت: اگر مردم حافظ دین خود باشند و با تمام وجود دین را بپذیرند هیچ گزندی به این ستون نمی رسد.

او با بیان اینکه این پرچم سه رنگ عرضه نگهداری خود را ندارد؛ گفت: وقتی این پرچم بو و هویت دین می گیرد و نام یا زهرا و یا علی روی آن نوشته می شود ارزشمند است و از خود و پرچم محافظت می کند.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در کودتای ننگین ۲۸ مرداد و حتی در جنگ جهانی این پرچم سه رنگ بود و شعار اصلی مردم هم مرگ بر شاه بود اما کمی بعد زمانی که کودتا شروع شد و مصدق سقوط کرد همان مردمی که شعار اصلی آنها مرگ برشاه بود گفتند جاوید شاه. اما همین مردم در ۱۷ شهریور ماه شعار اصلی آنها مرگ بر شاه بود و این نشان این  حقیقت است اگر دین ستون عبادی و مردم  ستون سیاسی جامعه اند؛ اگر این دو با هم هماهنگ باشند قدرت شکل می گیرد ولی بعد از شکل گیری قدرت مهمتر این است که چگونه باید این قدرت را اداره کرد تا الهی شود.

او افزود: اگر کسی که قدرت در دست اوست با آن ستون سیاست و عبادت هماهنگ بود این نوع قدرت باقی می ماند و ازبین نمی رود.

این مرجع تقلید در ادامه به موضوع برجام اشاره کرد و ابراز داشت: جریان برجام توفیقی بود که حاشیه امت است و همه دنیا این قدرت را دیدند و گرنه حسابی برای کشور قائل نبودند و در گذشته هم همین غرب امیرانه دستور می داد.

او افزود: عاملی که سبب شده تا قدرتهای دیگر در یک سر میز با ایران بنشینند در موضوعات مختلف مذاکره کنند تکیه حکومت و دولت ایران بر دین و مردم است اما اگر این قدرت را نه از سوی خداوند بلکه از خود دانستیم، دچار غده ای سرطانی در درون به نام غرور و کبر شده ایم غافل از اینکه همین کبر و غرور، آبروی انسان را خدشه دار می کند.

آیت الله جوادی آملی اظهار کرد: لحظه ای نباید قدرت خود را جدای از ستون دین و مردم بدانیم و از این دوستون غافل شویم بلکه باید مراقب رفتار و سخنان خود باشیم و با سخنان خود، رنجش خاطر دیگران را فراهم نکنیم.

او با بیان اینکه این سخن که این قدرت الهی و مردمی استنه از باب تواضع بلکه سخن حق است؛ گفت: اگر در همه حوادث پیش آمده در انقلاب و بعد از آن، حمایت جانی و مالی مردم و هدایت الهی و قدرت مردمی نبود معلوم نبود چه مشکلی پیش می آمد.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: جبهه استکبار چون دیدند نمی شود با ایران کنار آمد تصمیم به پذیرش مذاکره با ایران گرفتند.

او در بخش دیگری از سخنان خود انتخابات را برخاسته از وحدت و حضور باصلابت و مقتدرانه دولت و ملت دانست و گفت: انتخابات سالم و امن، بیش از پیش موجب عزت و شکوه ایران در همه عرصه ها می شود.

منبع : شفقنا
دیدگاه شما در مورد : آیت‌الله جوادی آملی: نمی‌توان مردم را فریب داد

آیت‌الله جوادی آملی: نمی‌توان مردم را فریب داد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS