امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 14:24:07
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27718

تاریخ انتشار : 03/11/1394 - 11:12

هدف بیانیه ضدایرانی جده، پوشش گذاشتن بر تروریسم عربستان است

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد، هدف از اقداماتی چون بیانیه جده و محکومیت ایران، تلاش برای پوشش دادن به سیاست های مبتنی بر تفرقه افکنی، جنگ آفرینی و حمایت از تروریسم دولت عربستان سعودی است.

به گزارش جویباران، حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه غیر اجماعی نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده اعلام کرد: سازمان همکاری اسلامی با هدف تقویت همکاری های اسلامی و مقابله با اشغال فلسطین و کمک به آزادی قدس شریف به عنوان مسأله نخست امت اسلامی تأسیس شده است. با توجه به تداوم اشغال فلسطین و محاصره غیر انسانی فلسطینیان و گسترش تهدید افراطی گری و تروریسم تکفیری علیه صلح و امنیت بین المللی، اقدام عجولانه و غیر مسئولانه دولت سعودی در اصرار بر برگزاری اجلاس فوق العاده و صدور بیانیه غیر اجماعی مزبور، عملا موجب تشدید اختلاف میان اعضا و تضعیف سازمان همکاری اسلامی شده است.

جمهوری اسلامی ایران با ابراز تأسف از نادیده گرفته شدن أهداف، اصول، مصالح و اولویت های سازمان و حقوق کشورهای عضو، توسط کشور میزبان در جریان برگزاری و تدوین بیانیه اجلاس جده، تأکید می کند، هدف از این گونه اقدامات تلاش برای پوشش دادن به سیاست های مبتنی بر تفرقه افکنی، جنگ آفرینی و حمایت از تروریسم دولت عربستان سعودی است.

بیانیه نشست جده واقعیات موجود در رابطه با حادثه سفارت عربستان و اقدامات سریع دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه تأمین امنیت، کنترل شرایط، اعاده وضعیت و برخورد با متهمین را نادیده گرفته و با پرداختن به موضوعات غیر مرتبط با دستور کار اجلاس، عملا در خدمت اهداف یک کشور خاص قرار گرفته است. بیانیه همچنین با اصول منشور ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول حقوق بین الملل مغایرت داشته و از نظر جمهوری اسلامی ایران مردود و غیر قابل پذیرش است.

موفقیت سازمان همکاری اسلامی در پیگیری اهداف و اولویت های خود در گرو همبستگی، همکاری و هماهنگی میان اعضا و نه جبهه گیری متقابل آنهاست. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست اصولی خود ضمن اعلام آمادگی برای تعامل در جهت حل مشکلات دوجانبه با عربستان، بر ضرورت بازگشت ریاض از سیاست‌های نادرست خود که منطقه و جهان را با بحران فعلی مواجه کرده است، به مسیر اعتدال و عقلانیت و گفت وگوی توام با احترام متقابل تأکید و از همه کشورهای عضو سازمان می خواهد با تعامل هشیارانه و همراه با مسئولیت با مسائل امت اسلامی، زمینه های رفع مشکلات جاری و پیگیری اهداف اصلی سازمان در زمینه آزادی فلسطین اشغالی و قدس شریف را فراهم کنند.

منبع : تابناک
دیدگاه شما در مورد : هدف بیانیه ضدایرانی جده، پوشش گذاشتن بر تروریسم عربستان است

هدف بیانیه ضدایرانی جده، پوشش گذاشتن بر تروریسم عربستان است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS