امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 22:11:06
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27668

تاریخ انتشار : 29/10/1394 - 11:52

نقطه های مرگ آور بدن را بشناسید

اطراف یا حاشیه خال‌های بدخیم ناهموار است و تغییر رنگ و اندازه در خال مشاهده می‌شود. سفتی، خارش شدید و خونریزی نشانه‌های دیگر خال بدخیم است. خال‌های طبیعی و خوش خیم دردناک نیستند ولی اگر تغییرات بدخیمی درش ایجاد شود ممکن است خال دردناک هم بشود.

به گزارش خبرنگار جویباران، سی را نمی‌توان یافت که روی بدن‌اش نقطه‌های رنگی ریز و درشتی به نام خال نداشته باشد اما آیا می‌دانستید که این نقطه‌ها که گاهی باعث زیبایی می‌شود شاید روزی منجربه مرگ شود؟ 

بله درست خواندید؛ مرگ. این خال‌ها ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که تبدیل به خال‌های بدخیم شوند و فرد را درگیر سرطانی مرگ آور کنند. آگر می‌خواهید بدانید خال‌های روی پوستتان طبیعی هستند یا غیر طبیعی این گزارش را دنبال کنید. 
 
خال در واقع یک تومور خوش خیم، سلول‌های رنگ دانه ساز پوست است. وظیفه سلول‌های رنگ دانه ساز پوست (ملانوسیت) تولید رنگدانه‌های طبیعی پوست می‌باشد. گاهی اوقات این سلول‌ها در محل اتصال اپیدرم به درم، تعداد زیادی از ملانوسیت‌ها تجمعی دورهم پیدا می‌کنند و یک توده خوش خیم به نام خال را می‌سازند. 
 
 

این نقطه های مرگ آور بدن را بشناسید


دکتر حسین فودازی متخصص رادیوتراپی و انکولوژی آنلاین بیان کرد: بیشتر افراد فکر می‌کنند که خال‌ها تنها قهوه‌ای رنگ هستند ولی در واقع خال‌ها تنوع رنگ گسترده‌ای دارند مانند قهوه‌ای کم رنگ، قهوه‌ای تیره، آبی و حتی سیاه رنگ. 
 
خال‌ها انواع مختلفی دارند، خال‌های مادر زادی و خال‌های اکتسابی. خال‌های مادرزادی چیزی حدود حداکثر ۲% تا ۳% نوزادان در ابتدای تولد خال‌هایی دارند که معمولا مخملی و با اندازه بزرگی هستند که این نوع خال‌ها به عنوان «ماه گرفتگی» شناخته شده است. 

خال‌هایی که در نوزادان بصورت مادر زادی وجود دارد طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد مگر اینکه اندازه خال بیش از ۲۰سانتی متر باشند و یا در ناحیه‌ای از بدن قرار گرفته باشند که از نظر زیبایی باعث ایجاد اختلال در ظاهر نوزاد شود. 
 
این سرطان‌شناس هشدار داد: خال‌هایی که در هر قسمت از بدن نوزاد بیش از ۲۰ سانتی متر باشد حتما باید برداشته شود زیرا احتمال بدخیمی در آن‌ها زیاد است. 
 
نوع دوم خال‌ها که شایع‌ترین نوع هستند، خال‌های اکتسابی نام دارد که بیشتر با این نوع خال‌ها سروکار داریم. همه انسان‌ها با یک نگاه سطحی به بدن خود می‌توانند این خال‌ها را مشاهده کنند. تا سنین ۲۰سالگی معمولا افراد تا حدود ۲۵ تا ۴۰ خال روی بدن خود ممکن است داشته باشند بعد از این سنین که به مرحله میان سالی می‌رسند امکان دارد تعداد این خال‌ها بیشتر شوند و بعد از دوره میان سالگی خال‌ها به صورت کک و مک ظاهر می‌شوند این تغییرات ناشی از آفتاب سوختگی پوستی است و این خال‌ها معمولا خال‌های خوش خیمی هستند و نیازبه برداشتن ندارند. 
 
مهم‌ترین و اصلی ترین راه پیشگیری از این اتفاق تماس کمتر نور آفتاب با پوست است، ولی اگر افرادی مجبور شدند در مدت طولانی زیر نور آفتاب باشند باید از ضد آفتاب‌های مناسب و کلاه‌های لبه دار استفاده کنند. 
 
خال‌هایی که در سطح پوست صورت و دست‌ها قرار دارند، چون بیشتر در تماس با نور آفتاب و اشعه ماورابنفش هستند احتمال بد خیمی بالایی دارند و شخص خود باید مراقب باشد تا با مشاهده تغییر رنگ و اندازه خال حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. 
 
خال‌های غیر طبیعی و بدخیم دارای عدم تقارن هستند به این معنا که اگر با خط کش خال را نصف کنیم دو نیمه با هم برابر نیستند. 
 
اطراف یا حاشیه خال‌های بدخیم ناهموار است و تغییر رنگ و اندازه در خال مشاهده می‌شود. سفتی، خارش شدید و خونریزی نشانه‌های دیگر خال بدخیم است. خال‌های طبیعی و خوش خیم دردناک نیستند ولی اگر تغییرات بد خیمی درش ایجاد شود ممکن است خال دردناک هم بشود. 
 
با مشاهده هر یک از موارد ذکر شده فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند و در صورت لزوم، خال بصورت کامل و با حاشیه مناسب حتما برداشته و به پاتولوژی فرستاده شود و به هیچ عنوان کو‌تر یا لیزر نشود. 
 
برخی تغییرات و حساسیت‌های ژنتیکی فرد و بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش و نورآفتاب، تغییرات ساختاری مولکولی در خال بوجود می‌آورند و خال را از حالت خوش خیم به بد خیم تبدیل می‌کنند. 
 
خال‌هایی که در معرض تماس و ضربه مستقیم هستند مانند خال‌های روی بازو و گردن، بهتر است که برداشته شود زیرا ضربه و تحریک پذیری در خال باعث بدخیم شدن آن می‌شود. 

منبع : جام جم
دیدگاه شما در مورد : نقطه های مرگ آور بدن را بشناسید

 نقطه های مرگ آور بدن را بشناسید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS