امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 23:17:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 27642

تاریخ انتشار : 27/10/1394 - 11:02

ورود فعالانه ایران به عرصه دیپلماسی جهانی و عریان شدن سیاست تقابلی عربستان سعودی

بررسی تاریخی روابط ایران و عربستان در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مبین وجود تعارضات و رقابت های ژئوپلتیکی و منطقه ای بوده است.

ورود فعالانه ایران به عرصه دیپلماسی جهانی و عریان شدن سیاست تقابلی عربستان سعودی

جویباران،بررسی تاریخی روابط ایران و عربستان در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مبین وجود تعارضات و رقابت های ژئوپلتیکی و منطقه ای بوده است.با پیروزی انقلاب اسلامی و تئوریزه شدن گفتمان انقلاب اسلامی و اسلام سیاسی شیعی  به رهبری امام خمینی(ره) و در ادامه با سیادت و بینش هوشمندانه مقام معظم رهبری شاهد بروز سطح دیگر تعارض می باشیم. بدین معنا که در کنار رقابت های منطقه ای دو کشور مسائل ایدئولوژیک و رقابت در این عرصه که به معنای رهبری و سیادت جهان اسلام معنا می شود ؛ سبب افزایش تنش های موجود میان دو کشور شده است.

با وجود تلاش های گسترده ای که نظام جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته در جهت تنش زدایی با سران آل سعود داشته است اما حوادث متعددی که در این سال ها رخ داده مانع از آن شده تا روابط دو کشور به سطح عادی باز گردد. طی سالیان گذشته حوادث متعددی سبب کاهش محسوس روابط دیپلماتیک ایران و عربستان گردیده است.حوادثی نظیر کشتار وحشیانه حجاج ایرانی در سال 1366 در اوایل انقلاب تا حادثه تلخ منا در سال 1394 و گسترش تروریسم افراطی در منطقه و ایجاد جنگ فرقه ای توسط سران آل سعود در کشورهای منطقه و همراهی این کشور با غرب در ایجاد جنگ نفتی به منظور کاهش توان اقتصادی ایران و سیادت جبهه عربی تقابل با نظام جمهوری اسلامی ایران و ...  همگی مبین عمیق بودن تعارضات دو کشور می باشد.

در هفته های اخیر نیز اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان و حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در ایران سبب شعله ور شدن تعارض دو کشور و قطع راوابط دیپلماتیک از جانب عربستان سعودی گردید. اگرچه عربستان سعودی با جنایت ضد حقوق بشری و دینی خود در اعدام شیخ نمر می توانست در موضع انفعالی و ضعف قرار گیرد اما متاسفانه اقدام احساسی برخی ،در حمله به سفارت و کنسول گری عربستان سبب مدعی شدن و قرار گرفتن عربستان در موضع فعال گردید.به طوری که با همراه شدن برخی از کشورهای ذره بینی نظیر سودان ، جیبوتی! ، بحرین ، امارات ، اردن و ... با این کشور در کاهش و یا قطع روابط دیپلماتیک با ایران سبب راه افتادن جنگ روانی علیه کشور ما گردید.به طوری که این مسئله سبب بروز جنگ توئیتری میان وزرای خارجه ایران و امارات متحده عربی نیز گردید.در همین راستا و درجهت تکمیل فرایند فشار علیه جمهوری اسلامی ایران مقامات ورزشی این کشور با تاکید بر وجود نا امنی در ایران با نامه نگاری به ای اف سی و فیفا با برگزاری هرگونه بازی در ایران مخالفت نمودند.

نکته مهم دیگری که باید بدان اشاره کرد آن است که در  ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵، این کشور به ریاست سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو در آمد که سابقه طویلی از خشونت علیه زنان، شکنجه و اعدام مخالف، اعمال فشار بر اقلیت‌های مذهبی و حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی چون داعش و القاعده را در کارنامه خود دارد . این در حالی است که ریاست دوره‌ای شورای حقوق بشر در برهه‌ای به عربستان واگذار شد که آل سعود هم در عرصه داخلی و هم در عرصه بین‌المللی طلایه‌دار نقض حقوق بشر بود. در عرصه داخلی می‌توان به نمونه‌هایی چون تأیید حکم علی محمد النمر، برادرزاده شیخ النمر به جرم سنگ‌پرانی به خودرو نیروهای امنیتی یا بازداشت علاء برنجی، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس عربستانی اشاره کرد. در عرصه جهانی نیز جنگنده‌های آل سعود مناطق مسکونی در یمن را با خاک یکسان کرده‌اند و زنان و کودکان بی‌گناه را به خاک و خون کشیدند. همزمان نیز با حمایت مالی، لجستیکی و تسلیحاتی از گروه‌های تکفیری تروریستی چون داعش ثبات و امنیت کل منطقه را بر هم زده‌اند.

با علم به وجود تعارض و رقابت های ایدئولوژیک و ژئوپلتیک میان ایران و عربستان سعودی آنچه که در چند سال اخیر سبب تهاجمی تر شدن سیاست خارجی و عریان شدن تعارض عربستان در قبال ایران گردیده در کنار تغییرات ساختاری در حاکمیت این کشور، تحولات منطقه ای و عدم حصول به اهداف خود به خصوص در کشورهای سوریه، یمن و عراق و قرار گرفتن در موضع ضعف، آنچه که بیش از همه می تواند زمینه ساز این تقابل آشکار باشد حل مسئله هسته ای میان ایران و غرب است. بدین معنا که با وجود از بین رفتن و خنثی شدن پروژه ایران هراسی که توسط غرب و برخی از کشورهای مرتجع عرب و رژیم صهیونیستی مدیریت و اجرایی می گردید، حل مسائل هسته ای و نزدیک شدن به مراحل اجرایی برجام می باشد.

به طوری که عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در زمان برگزاری مذاکرات هسته ای میان ایران و غرب در دو سال گذشته تلاش های گسترده ای در جهت برهم زدن مذاکرات انجام دادند.

از نگاه سران آل سعود حل شدن مسئله هسته ای ایران و غرب ضمن آنکه سبب شکسته شدن ساختار تحریم های ظالمانه علیه ایران  می گردد ، می تواند زمینه ساز گشایش اقتصادی در ایران گردد و این گشایش اقتصادی ضمن آنکه باعث رونق و تقویت زیر ساخت های ایران می گردد می تواند در جهت حمایت بیشتر ایران از هم پیمانان منطقه ای و به خصوص محور مقاومت مورد استفاده قرار گیرد و این مسئله به معنای گستردگی بیش از بیش نفوذ و قدرت منطقه ای ایران در منطقه خاورمیانه می باشد.

از طرف دیگر مهمترین مسئله ای که باید بدان اشاره کرد تلاش های گسترده ای است که از جانب غرب ، رژیم صهیونیستی و عربستان صورت پذیرفته تا جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی و منطقه ای در موضع انفعال و ضعف قرار گرفته و منزوی گردد ،لذا در این عرصه با استفاده از حربه ایران هراسی در طی سالیان گذشته ایران را به عنوان کشور بی ثبات کننده منطقه ، عامل  ایجاد جنگ های فرقه ای و گسترش تروریسم افراطی و همچنین تلاش برای  ساخت بمب اتم متهم ساخته اند.

از نگاه دولتمردان سعودی قدرت منطقه ای و عمق استراتژیک ایران  در سال های اخیر با وجود گستردگی تحریم ها و فشار های اقتصادی و جنگ نفتی نه تنها کاهش نیافته بلکه در مقاطعی نیز ایران توانسته بیش از عربستان بر تحولات منطقه ای به خصوص در جنگ با داعش اثر گذاری مثبت تری را داشته باشد. لذا ترس مقامات سعودی در از بین رفتن اجماع بین المللی در فشار و تحریم علیه نظام جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به مراحل اجرایی توافق برجام می تواند به عنوان یکی از دلایل سیاست تهاجمی عربستان تبیین گردد.مسئله ای که می تواند ضمن حضور پر قدرت و موثر ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی با کاهش فشار ها و تبلیغات کاذب، زمینه ساز گسترش قدرت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در منطقه گردد .

*سعید تجری (کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه)

نویسنده : سعید تجری
دیدگاه شما در مورد : ورود فعالانه ایران به عرصه دیپلماسی جهانی و عریان شدن سیاست تقابلی عربستان سعودی

ورود فعالانه ایران به عرصه دیپلماسی جهانی و عریان شدن سیاست تقابلی عربستان سعودی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS