امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 10:58:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27634

تاریخ انتشار : 27/10/1394 - 08:55

وابستگی بودجه ۹۵ به نفت ۳۵ درصد شد

درحالی رئیس جمهور در جمع مردم شهرری از وابستگی ۲۵ درصدی بودجه ۹۵ به نفت خبر داده بود که اعلام جزئیات لایحه بودجه حکایت از وابستگی ۳۵ درصدی بودجه سال آینده به نفت دارد.

به گزارش خبرنگار جویباران به نقل از تسنیم، طبق اعلام غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی قرار است لوایح بودجه سال آینده و برنامه ششم در جلسه علنی امروز مجلس تقدیم شود.

به گفته وی  دولت در لایحه بودجه سال 95 کل بودجه سال آینده از حیث مصارف و هزینه را 267هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است.

همچنین در لایحه پیشنهادی دولت قیمت نفت 40 دلار، فروش روزانه نیز دو میلیون و 250هزار بشکه و نرخ تسعیر ارز نیز 2هزار و 997 تومان محاسبه شده است.

یکی از اجزای منابع عمومی بودجه در ایران که سهم بالایی هم دارد، صادرات نفت است و چون این منابع به دلار دریافت می شود، حجم آن در بودجه عمومی دولت به میزان زیادی متاثر از قیمت فروش نفت خام و نرخ تبدیل ارز به ریال است.

فرمول محاسبه منابع حاصل از نفت در بودجه سال 95 به این صورت است که حاصل ضرب 2.250 میلیون بشکه در 365 روز، ضرب در 2997  تومان، ضرب در 40 دلار،  می شود کل منابع حاصل از نفت در بودجه سال آینده.

با این ارقام، وابستگی بودجه به نفت در لایحه بودجه سال 95 کل کشور حدود 35 درصد خواهد بود که این رقم در قانون بودجه سال 94 کل کشور 36.3 درصد بوده است. محاسبه سرانگشتی از میزان فروش نفت در بودجه سال آینده نشان می دهد که درآمد نفتی در لایحه بودجه سال 95کل کشور حدود 98 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که 35 درصد بودجه 267 هزار میلیارد تومانی است.

اما وابستگی بودجه به نفت در سال آینده درحالی حدود 35 درصد پیش بینی می شود که حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در ابتدای ماه جاری وعده داده بود که این نسبت در بودجه 95 به 25‌درصد خواهد رسید.

رئیس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم شهر ری با تاکید بر اینکه فقط 25 درصد بودجه سال 1395 به نفت متکی خواهد بود ، تأکید داشته: همزمان با کاهش اتکا بودجه به درآمدهای نفتی ، بخش بودجه های عمرانی نیز در سال آتی 90 درصد افزایش یافته است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت کاهش سهم درآمدهای نفتی در سبد بودجه را نه از روی اختیار بلکه از روی جبر و اضطرار ناشی از کاهش مداوم صادرات و قیمت نفت عنوان کرده ضمن آنکه سایر مردان اقتصادی کابینه روحانی بارها بر کاهش وابستگی بودجه به نفت تأکید کرده اند.

ولی افزایش وابستگی بودجه به نفت درحالی در لایحه پیشنهادی دولت نمایان است که با توافق طرفین و انجام تعهدات ایران و غرب رسماً برجام اجرا شده و این نشان میدهد دولت با اجرای برجام هم بودجه را به نفت وابسته تر کرده است.

بررسی وضعیت بودجه کشور از سال 1384 تا پایان سال 1394 نشان می‌دهد در 10 سال گذشته بالاترین نرخ وابستگی به نفت در سال‌های 1385 و 1387 اتفاق افتاده است. در این سال‌ها بیش از 69‌درصد بودجه از نفت تامین شده است. با تشدید تحریم‌های بین‌المللی در سال 1390، سهم نفت در بودجه به حدود 50‌درصد رسید.

دیدگاه شما در مورد : وابستگی بودجه ۹۵ به نفت ۳۵ درصد شد

وابستگی بودجه ۹۵ به نفت ۳۵ درصد شد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS