امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 07:18:43
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 27613

تاریخ انتشار : 22/10/1394 - 09:36

دستگاه دیپلماسی دولت باید مواضع جدی تر و قاطعانه تری را درقبال اعراب حاشیه خلیج فارس اتخاذ کند!

یکی از عوامل یا مقدورات کشورها در اجرای سیاست های دفاعی و خارجی عوامل جغرافیایی و یا ژئوپلتیکی می باشد که با نگاهی به مواضع این کشورها در قبال ایران به یک طنز سیاسی شباهت دارد تا یک موضع سیاسی!

دستگاه دیپلماسی دولت باید مواضع جدی تر و قاطعانه تری را درقبال اعراب حاشیه خلیج فارس اتخاذ کند!

جمهوری اسلامی ایران با وسعت ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع وسعت دارای جمعیتی حدود ۷۷٬۱۸۹٬۶۶۹نفر است و با قرار گرفتن در موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی در منطقه خلیج فارس به ویژه تسلط بر تنگه هرمز اهمیت آن را صدچندان کرده است. ایران در حاشیه دریای خلیج فارس با کشوری های عربی همسایه است که عمدتا سیاست های ضد ایرانی را به رهبری عربستان سعودی در عرصه سیاست خارجی خود به کار بسته اند. وسعت این کشور ها به غیر از عربستان 413576کیلومتر مربع است یعنی 5کشور عربی حاشیه خلیج فارس 25% وسعت ایران را دارا می باشند و طبعیتا جمعیت آنان نیز ازایران حتی با افزودن جمعیت عربستان پایین تر است. اما این کشورها گاهی سیاست هایی یا مواضعی را اعلام می دارند که بسیار فراتر از شخصیت و جایگاه آنان در نظام بین الملل است. یکی از عوامل یا مقدورات کشورها در اجرای سیاست های دفاعی و خارجی عوامل جغرافیایی و یا ژئوپلتیکی می باشد که با نگاهی به مواضع این کشورها در قبال ایران به یک طنز سیاسی شباهت  دارد تا یک موضع سیاسی! این کشورها که در مجمعی به نام اتحادیه عرب هر از چندگاهی گردهم می آیند تا ایران هراسی را به دلیل افزایش قدرت ایران در منطقه گسترش  دهند با اعلام بیانیه هایی که جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی کشورها و حمایت از تروریست ها متهم می کنند. این موضوع کمی مارا به تعجب می اندازد که این کشورها براساس چه پشتوانه و مقدوراتی و یا چه سیاست های موفقی در منطقه اینگونه زبان به گستاخی می گشایند و ایران را به اتهامات واهی متهم می کنند. این کشورها به ویژه عربستان سعودی که سابقه تقابل آن با ایران به سالیان دوری می رسد فقط توانسته سیاست آشوب، تنش ، گسترش افراط گرایی، تروریست پروری و حمایت از آنان را در منطقه پیاده کند به طوری که این سیاست ها حتی گریبان متحدان خودی را هم گرفته و امروز شاهد تغییراتی در مواضع خود در قبال عربستان هستیم. آخرین دستاورد منفی عربستان که  چهره خود را در نظام بین الملل مخدوش کرده اعدام رهبر شیعیان عربستان آیت الله نمر است که قریب به اتفاق کشورها و سازمان های بین اللمللی حتی به طور ظاهری آن را محکوم کرده و مردم کشورهای مختلف جهان نیز غیورتر از روسای کشور خود با برپایی تظاهراتی این اقدام را محکوم کردند. کشور ایران نیز پیشتر از همه این اعدام را محکوم کرد و مراتب اعتراض خود را اعلام کرد اما متاسفانه رویه ای که در دیپلماسی ما عادی شده اعلام واکنش سطحی به این دست اقدامات است. درحالی دیپلماسی مهمترین شاخصه سیاست خارجی کشورهاست و می تواند قدرت و اقتدار یک کشور را به منصه ظهور برساند. ازاین رو از مسئولین دیپلماسی کشور انتظار می رود در قبال این از دست کشورها که در جایگاه تقابل با ایران نیستند واکنش و رویکرد فعال تری و جدی تری نشان دهد تا شاهد گستاخی های و بیانیه هایی گاه و بی گاه این جزایر کوچک در همسایگی خود نباشیم

اين رويكرد به معناي حمله و تهاجم به عربستان سعودي یا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نيست، بلكه به معناي اتخاذ يك رويكرد فعال و قاطعانه براي مهار اقدامات خصمانة این کشورها عليه جمهوري اسلامي ايران مي باشد. يكي از شاخص هاي اين رويكرد پيگيري هاي حقوقي در مجامع بين المللي عليه برخي اقدامات سعودي هاست. به‌عنوان مثال، عربستان البته با همكاريِ آمريكا و ديگر كشورها اتهام مضحكي را در مهر ماه سال 89 عليه ايران مطرح نمود و مدعي شد كه سپاه قدس ايران قصد ترور " عادل الجبیر" سفير عربستان در واشنگتن را داشته است. اين كشورها با اين اتهام مضحك، ضمن جوسازي رسانه اي عليه ايران، قطعنامه اي را با 106 رأي مثبت در مجمع عمومي سازمان ملل به تصويب رساندند كه در آن ايران را به طور غيرمستقيم محكوم شده بود. سه سال پس از آن قضيه، در آبان سال92 انفجار مهيبي در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران در بيروت شكل گرفت كه منجر به كشته شدن 23 نفر و زخمي شدن 146 نفر گرديد؛ انفجاري كه مسئوليت آن را گروهي موسوم به گردان "عبدالله عزام " به عهده گرفت. رهبريِ اين گردان بر عهدة يك تبعة سعودي به نام "ماجد الماجد" بود كه پس از دستگيريِ وي توسط سرويس هاي امنيتي لبنان علي رغم درخواست ايران براي بازجويي از وي كه مخالفت عربستان را در پي داشت جسد وي پس از مرگ مشكوك او به عربستان منتقل گرديد و حتي شنيده شد كه از سوي حكومت سعودي به خانوادة ماجد الماجد نشان عالي اهدا شده است. لازم بود كه دستگاه ديپلماسيِ جمهوري اسلامي در اين زمينه با استفاده از تمام ظرفيت هاي موجود دست به اقدام حقوقي عليه عربستان بزند.شاخص ديگر در اين رويكرد اتخاذ مواضع قاطعانه و جديتر از مسئولين ديپلماسي كشور در برابر ياوه گويي ها و گزافه گويي هاي مقامات سعودي و خلیجک های عربیست. در اين زمينه مواضع خوبي اتخاذ شده است، ولي نيازمند قاطعانه تر شدن آن‌ها هستيم. به‌عنوان مثال در برابر برخي مواضع سعودي ها مانند مخالفت هاي علني آن ها با توافق هسته اي يا مخالفت علني آ نها با دعوت با نكي مون از ايران براي شركت در كنفرانس صلح سوريه موسوم به ژنو 2 موضع قاطعي اتخاذ نشد. لازم به توضيح است كه در راستاي دعوت بان كي مون از ايران براي حضور در مذاكرات ژنو2، عربستان در يك موضع گيري رسمي اعلام كرد كه ايران صلاحيت حضور در ژنو 2 را ندارد و سعودالفيصل؛ وزير خارجه عربستان تاكيد كرد، من از موضع ائتلاف معارضان مبني بر رد مشاركت ايران در كنفرانس ژنو 2 حمايت مي كنم. شاخص ديگر اين رويكرد اصرار و پافشاري جمهوري اسلامي بر مواضع فعلي خود در محور مقاومت و حمايت از سوريه و عراق در برابر گرو ه هاي خشونت طلب و تكفيري است. امیدواریم در آینده نزدیک دیپلماسی قاطعانه تری را مقامات کشورمان در برابر اینگونه مواضع اتخاذ کنند.

محسن رحمانی واسوکلایی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مطالعات منطقه ای ایران

دیدگاه شما در مورد : دستگاه دیپلماسی دولت باید مواضع جدی تر و قاطعانه تری را درقبال اعراب حاشیه خلیج فارس اتخاذ کند!

دستگاه دیپلماسی دولت باید مواضع جدی تر و قاطعانه تری را درقبال اعراب حاشیه خلیج فارس اتخاذ کند!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS