امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 06:48:04
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27603

تاریخ انتشار : 21/10/1394 - 17:52

سفارش 18میلیون دلار برنج آمریکایی به کشور

هنوز تحریم‌ها برداشته نشده یک شرکت دولتی با نقض الزامات برجام و بخشنامه ناقض و نفوذ پذیر وزارت صنعت اقدام به خرید برنج از آمریکا کرد.

شرکت بازرگانی دولتی ایران در جدیدترین اقدام خود خرید برنج آمریکایی در تاریخ 25 آذرماه امسال را سفارش داد.

بنا بر آمار رسمی از سامانه ثبتارش (سامانه ثبت سفارش) وزارت صنعت معدن و تجارت، سفارش خرید برنج درجه 2 و 3 آمریکایی در تاریخی ثبت شده که مغایریت با نامه الزامات اجرای برجام و بخشنامه وزارت صنعت معدن و تجارت دارد.

بر اساس گزارش‌ها تاریخ پروانه این محموله وارداتی از آمریکا مربوط به یک دی ماه امسال بوده است.

آمارها نشان می‌دهد، تاکنون بیش از 500 تریلی این محموله از بندر شهید رجایی وارد کشور شده است. ارزش دلاری برنج‌ وارداتی از آمریکا 18 میلیون و 51 هزار و 671 دلار است.

واردات این محموله در حالی صورت گرفته که پیش از این نیز 16 میلیون دلار برنج از مبدأ آمریکا به داخل کشور آمد و در این رابطه مدیرعامل شرکت بازرگانی عنوان کرده بود، ثبت سفارش این محموله مربوط به قبل از بخشنامه ممنوعیت کالاهای مصرفی از آمریکا بوده است.

نفوذ کالاهای مصرفی آمریکایی از راه‌های گریز بخشنامه وزارت صنعت جدیدترین شیوه واردات از آمریکا محسوب می‌شود، این بخشنامه با تفسیر قابل رأی و برداشت متفاوت مسئولان از مفاد الزامات برجام تلقی شده در همین راستا قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی معتقد است: البته در بخشنامه مذکور، برنج جزء کالاهای تحریمی نبوده است و کالاهایی که برند آمریکایی و ترویج کننده فرهنگ آمریکا در داخل کشور باشند، ممنوع شده است.

این اظهارات و بخشنامه ناقص وزارت صنعت نشان از برداشت نفوذ پذیر برخی مسئولان دولتی از الزامات برجام حکایت دارد در حالی که در این نامه بر اجرای دقیق آن تاکید شده است.

همچنین مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در اظهاراتی متناقض گفته است: بعد از ابلاغ بخشنامه مذکور شرکت بازرگانی دولتی هیچ کالایی حتی برنج را برای واردات از آمریکا خریداری نکرده است، اما آمار سامانه ثبتارش و تجارت خارجی نشان از واقعیتی دیگر خبر می‌دهد که حتی با وجود بخشنامه عقیم و نفوذ پذیر وزارت صنعت همچنان راه برای خرید محصولات مصرفی آمریکا باز است.

نکته دیگر اینکه در نامه الزامات مقام معظم رهبری به دولت درباره اجرای برجام بر ممنوعیت هرگونه اقلام مصرفی از ‌آمریکا تأکید شده است، به نظر می‌رسد واردات با ثبت سفارش جدید برنج آمریکایی نقض الزامات برجام از سوی یک شرکت دولتی محسوب می‌شود.

در متن این نامه آمده است:« مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبــال شود و به ویژه به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویه نینجامد، و به ویژه از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.»

برخلاف مفاد صریح نامه رهبر انقلاب به دولت، مسئولان وزارت صنعت با تفسیر این مفاد، بخشنامه‌ای نفوذ پذیر تهیه کرده‌اند که قابل تامل است.

در متن بخشنامه وزیر صنعت برای ممنوعیت واردات کالای مصرفی از آمریکا آمده است:«با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در انتهای نامه 29 مهرماه 94 خطاب به حجت الاسلام روحانی رییس جمهور، در مورد توجه جدی به امر اقتصاد مقاومتی و ضرورت تقویت تولید ملی و نیز مراقبت بر جلوگیری از واردات بی‌رویه و به‌ ویژه پرهیز از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا، لازم است کلیه معاونان و رؤسای سازمان‌ها ضمن تلاش در تقویت تولید ملی از واردات کالاهای مصرفی آمریکا جلوگیری نموده و اجازه عرضه کالاهای مصرفی آمریکا را که جنبه نمادین حضور آمریکا در کشور می‌باشد، ندهند.

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : سفارش 18میلیون دلار برنج آمریکایی به کشور

سفارش 18میلیون دلار برنج آمریکایی به کشور

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS