امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 20:47:50
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27305

تاریخ انتشار : 05/08/1394 - 10:49

دلواپسان باز هم منافع ملی را نشانه رفتند

نگرانی‌های منتقدان دولت از این سفر در حالی است که به گفته محمد کارشناس نماینده وزارت امور خارجه در اصفهان جک استراو به‌عنوان یک شهروند عادی انگلیس و همانند سایر گردشگران به این شهر سفر کرده است

جویباران -نگرانی‌های منتقدان دولت از این سفر در حالی است که به گفته محمد کارشناس نماینده وزارت امور خارجه در اصفهان جک استراو به‌عنوان یک شهروند عادی انگلیس و همانند سایر گردشگران به این شهر سفر کرده است

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، جک استراو، وزیر امور خارجه اسبق انگلستان گفته بود به ایران می‌آید تا تصویر ایران‌هراسی را در رسانه‌های خارجی از بین ببرد اما اگر حاشیه‌هایی که منتقدان دولت ایران درسفرش همین‌طور ایجاد کردند، ادامه یابد احتمالا برای او نیز این سفر با خاطرات خوب همراه نخواهد بود. او حدود یک هفته است که به‌عنوان یک گردشگر به ایران آمده و از تهران به یزد، سپس شیراز و اصفهان رفته است. اقامتش در تهران و یزد با مشکلی مواجه نبود. او در یزد از امنیت ایران حرف زد. اما ماجرا در شیراز و اصفهان شکل دیگری به خود گرفته است. عده‌ای از منتقدان دولت که این روزها از تصویب برجام در مجلس دلخور هستند، با برگزاری تجمع‌هایی به سفر او معترض شدند. مثلا صبح دیروز عده‌ای در مقابل ساختمان توحید دانشگاه هنر اصفهان جمع شدند و با پلاکارد و شعار به حضور او در این شهر واکنش نشان دادند.

 این تجمع غیرقانونی در حالی صورت گرفته بود که بنا بر اعلام روابط‌عمومی و حراست دانشگاه هنر اصفهان هیچ برنامه‌ای برای حضور جک استراو در این دانشگاه وجود نداشت. جمع معترض بعدازظهر روز قبل از آن نیز دو ساعتی را در مقابل هتل عباسی اصفهان گذراندند. «مرگ بر انگلیس» گفتن‌ها و شعارهایی نظیر «انگلیس روباه همیشه روسیاه است»، «از دار الشهدا بیرون برو جک استراو»، «هیهات من الذله»، «مرگ بر حامی فتنه‌گر» و... سبب شد که او مجبور به تغییر محل اقامت خود شود و به هتل اطلس شاهین‌شهر برود. اما معترضان در تعقیب او تا شاهین‌شهر هم رفتند و بار دیگر پرچم انگلیس و آمریکا را سوزاندند.

روشن است که این‌گونه اقدامات علاوه‌بر آسیب زدن به سیاست‌های تعاملی دولت در عرصه روابط بین‌المللی به‌عنوان تهدیدی برای صنعت گردشگری کشور به حساب می‌آید. تجمعی که مقابل هتل عباسی اصفهان صورت گرفت از نگاه دیگر گردشگران حاضر در این هتل دور نمانده است و بی‌گمان تصویر نامطلوبی از مردم کشورمان در ذهن آنها ترسیم خواهد کرد. جای خوشحالی دارد که این تجمع‌ها در شیراز و اصفهان به درگیری ختم نشده اما انتشار تصاویر و اخبار آن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخلی و خارجی کافی است تا دولت و مسئولان مربوطه برای زدودن تبعات منفی آن به دردسر افتند. تهدیدآمیز دانستن سفر جک استراو به ایران به گروه کم‌جمعیت معترض و رسانه‌های مخالف دولت ختم نشد و دامنه اعتراضات به مجلس نیز کشیده شده است.  احمد سالک، نماینده اصفهان در مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی دیروز نسبت به حضور وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در شهرش تذکر داد و حضور وی را موجب نگرانی مردم این شهر دانست.

او در تذکری به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با بیان اینکه برجام بستر نفوذ سلطه را فراهم کرده است، گفت: «من و آقای حاجی نماینده شاهین‌شهر راجع به حضور جک استراو در اصفهان و شاهین‌شهر که موجب نگرانی مردم شهیدپرور اصفهان شده، تذکر داریم. اینها عناصر فتنه بزرگ‌تر در ایران هستند و از زمانی که لانه جاسوسی انگلیس در تهران باز شد، پای جاسوسان در لایه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برای نفوذ باز شده است.» نگرانی‌های منتقدان دولت از این سفر در حالی است که به گفته محمد کارشناس، نماینده وزارت امور خارجه در اصفهان جک استراو به‌عنوان یک شهروند عادی انگلیس و همانند سایر گردشگران به این شهر سفر کرده است. او نه به صورت رسمی بلکه با یک تور گردشگری به کشورمان آمده است و حتی نمایندگی وزارت خارجه در اصفهان از حضور او بی‌خبر بوده است. این بی‌اطلاعی یعنی این سفر دیپلماتیک نیست. او هیچ ملاقات رسمی با هیچ‌یک از مقامات و چهره‌های سیاسی نداشته است. مسعود رهبری، عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه مخالفان دولت از هر بهانه‌ای برای حمله به دولت استفاده می‌کنند و ورود وزیر سابق خارجه انگلیس را بهانه‌ای برای حمله به دولت روحانی قرار داده‌اند، گفت: «در عاشورا و تاسوعا نیز اصولگرایان شیراز در سایت‌های استانی مدعی شدند استراو وارد شیراز شده و قرار است در دانشگاه شیراز سخنرانی کند و بعد خودشان شروع به بیانیه‌ دادن و جنجال کردند. نکته طنز این است که گفته بودند استراو با جمعی از اصلاح‌طلبان دیدار خواهد داشت.

در استان فارس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یک برند شناخته شده است که افراد و احزاب زیادی را پوشش می‌دهد و غیر از آن هیچ تشکیلات رسمی تا الان وجود نداشته و این شورا نیز برنامه‌ای برای چنین دیداری نداشته و ندارد.»

 این اتفاقات در حالی افتاده است که سفر شخصی جک استراو به ایران که چهره‌ای شناخته‌شده در سطح بین‌المللی است، می‌توانست به کشورمان در مبارزه با پروژه ایران‌هراسی، کمک کند. اما تجمعاتی که صورت گرفت و پوشش رسانه‌ای آن از سوی برخی رسانه‌های مخالف دولت در واقع چهره‌ای ناامن از ایران را به نمایش گذاشت. به این ترتیب فرصتی که بعد از امضای توافق و اجرای برجام به دست آمد تا در حوزه گردشگری به موقعیت جدیدی دست پیدا کنیم به چالش کشیده شد و حالا کار مسئولان مربوطه برای به نمایش گذاشتن چهره واقعی ایران امن و مردم آن سخت‌تر خواهد شد.

/3004

دیدگاه شما در مورد : دلواپسان باز هم منافع ملی را نشانه رفتند

دلواپسان باز هم منافع ملی را نشانه رفتند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS