امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 16:19:01
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27201

تاریخ انتشار : 17/07/1394 - 19:06

شوری خیارشور کم شد!

رییس انجمن افزودنی‌های خوراکی صنایع غذایی از کاهش میزان استفاده از نمک در خیارشور از سه درصد به 1.8 درصد خبر داد.

جویباران ـپرویز جهانگیری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مصرف نمک در کشور ما بیش از اندازه معمول است، اظهار کرد: اصولا در همه محصولات غذایی نمک وجود دارد، اما در برخی از محصولاتی که میزان نمک در آن‌ها زیاد است، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به صورت مقررات پیشنهاد کرده که میزان استفاده از نمک کاهش یابد.

وی با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف نمک، ادامه داد: در یک سری از مسائل باید آگاهی مردم را بالا برد و به مردم توصیه شود که از محصولات نمکی کمتر استفاده کنند.

رییس انجمن افزودنی‌های خوراکی صنایع غذایی با اشاره به پیشنهاد وزارت بهداشت برای کاهش استفاده از نمک از 2.5 به 1.8 درصد، گفت: این موضوع به صورت مقررات داخلی مطرح شده و تولیدکنندگان نیز باید این موضوع را رعایت کنند.

جهانگیری با بیان اینکه پیشنهاد ما نیز مصرف کمتر نمک در مواد غذایی است، اظهار کرد: در مورد محصولاتی که بتوان نمک آن‌ها را کم کرد تا حدی که برای نگه‌داری و طعم آن محصول مشکلی ایجاد نشود، می‌توان استفاده از نمک را کاهش داد اما برای مثال در موارد مثل خیارشور، اگر میزان مصرف نمک خیلی کم شود، طعم خود را از دست خواهد داد.

وی افزود: در عین حال نمی‌توانیم نمک موجود در محصولات غذای را به صفر برسانیم، چراکه اصولا سدیم موجود در نمک برای بدن لازم است، بنابراین می‌توان برای مثال با مزه ترشی که جایگزین نمک می‌کنیم مقدار آن را کاهش دهیم.

رییس انجمن افزودنی‌های خوراکی صنایع غذایی با بیان اینکه نمک به کار برده شده در خیارشور در حال حاضر سه درصد است، ادامه داد: نمک مورد استفاده در این محصولات باید کاهش پیدا کرده و به 1.8 درصد برسد که مقداری طعم شوری آن ملایم‌تر خواهد شد و مردم نیز باید ذائقه خود را با آن تطبیق دهند.

به گفته رییس دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت استاندارد نمک در تمام مواد غذایی بازنگری و ابلاغ شده است که بر این اساس باید استاندارد نمک به 1.8 درصد کاهش پیدا کند و بیشتر نباشد.

وی از تلاش برای کاهش استفاده از نمک در مواد غذایی به یک درصد خبر داد.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : شوری خیارشور کم شد!

 شوری خیارشور کم شد!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS