امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 13:05:55
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 27103

تاریخ انتشار : 16/07/1394 - 16:53

طالبیان خبرداد؛

دانشنامه معماری «دستکند» تدوین می‌شود

معاون میراث فرهنگی کشور از تدوین دانشنامه معماری دست کند خبر داد و گفت: این کار با استفاده از بانک اطلاعاتی و دایره‌المعارفی که در حوزه معماری دستکند وجود دارد، تحقق می یابد.

جویباران ـبه گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسن طالبیان در دومین همایش بین المللی دستکند که پیش از ظهر روز چهارشنبه در موزه دوران اسلامی برگزار شد، با اشاره به ثبت جهانی معماری دست کند و ناشناخته ماندن آن در سطح جهانی گفت: با وجود ثبت جهانی معماری دست کند در فهرست آثار جهانی یونسکو  هنوز این میراث در سطح جهانی کمتر شناخته شده است.

وی افزود: بهترین مثال معماری دست کند، روستای میمند است که از یک منظر فرهنگی بسیار استثنایی برخوردار است که در این منظر فرهنگی می توان بهترین نشانه تعامل انسان و طبیعت را مشاهده کرد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بخشی از سخنان رییس پژوهشگاه و توجه نداشتن به معماری موقت یا معماری چادری اشاره کرد و ادامه داد: در گذشته برای برگزاری کارناوال های بزرگ از معماری موقت استفاده می شد، درحال حاضر نیز می توان در سایت جهانی تخت جمشید که در ایام نوروز، روزانه نزدیک به ۷۰ هزار نفر بازدید کننده دارد با استفاده از معماری موقت، طراحی مناسبی انجام داد.

طالبیان در همین خصوص تصریح کرد: اما از آنجایی که تاریخ گذشته به درستی مطالعه نشده نه تنها نمی توان حفاظت و مرمت را به درستی انجام داد بلکه ساماندهی شهرهای تاریخی نیز به روش مناسب انجام نمی گیرد.

او با اشاره به مجموعه تاریخی ارزانفود در استان همدان  گفت: مجموعه ارزانفود را به طور مستقیم نمی توان مورد مطالعه قرار داد. ولی با معادن و روستاهای مختلف دارای منظر فرهنگی استثنایی و از اهمیت بالایی برخوردار است.

طالبیان با اشاره به کمتر شناخته شدن موضوع منظر فرهنگی در سطح دنیا گفت: زمان ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند متوجه شدیم که کارشناسان جهانی، منظر فرهنگی را یک گستره وسیع قلمداد می کنند درحالی که در سرزمین ایران منظر نیمه بیابانی میمند بسیار اهمیت دارد چراکه در یک منظومه با ارزش های زیستی مواجه می شوید که افرادی که در آن زندگی می کردند بسیار خودکفا بوده اند.

او گفت: در سالهای گذشته  به ویژه در دوره ای که سید محمد بهشتی ریاست سازمان میراث فرهنگی را بر عهده داشت، با ایجاد پایگاه های میراث فرهنگی، روی موضوعات پژوهشی میراث تاریخی و طبیعی مطالعات بسیاری انجام شد. به گونه ای که پایگاه تخت جمشید روی تاریخ هخامنشیان فعالیت می کرد و پایگاه سلطانیه به تاریخ ایلخانی می پرداخت.

معاون میراث فرهنگی کشور موضوع دست کندها را دارای پیچیدگی های زیادی دانست و تاکید کرد: لازم است که در نقشه و مستندنگاری معماری دست کند از تکنولوژی نوین بهره گرفته شود و تعیین عرصه و حریم این معماری نیز به دلیل فعالیت های میان رشته ای و پیچیدگی های خاص خود باید به درستی انجام گیرد.

 

 

 

3004

دیدگاه شما در مورد : دانشنامه معماری «دستکند» تدوین می‌شود

دانشنامه معماری «دستکند» تدوین می‌شود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS