امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 10:36:52
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26907

تاریخ انتشار : 14/07/1394 - 16:35

حیات وحش به چرنوبیل بازگشته است

تخلیه‌ی انسان‌ها از منطقه‌ی اطراف نیروگاه چرنوبیل، باعث بازگشت حیات وحش به این محدوده شده است.

جویباران ـتخلیه‌ی انسان‌ها از منطقه‌ی اطراف نیروگاه چرنوبیل، باعث بازگشت حیات وحش به این محدوده شده است.

حیات وحش به چرنوبیل بازگشته است

تاثیرات انسان روی پستانداران به قدری زیاد است که با حذف انسان، تعداد آن‌ها حتی در چرنوبیل هم بیشتر شده است.

سرشماری جدیدی از پستانداران این منطقه توسط محققان انجام شده است. آن‌ها می‌گویند که تعداد حیوانات این منطقه، بسیار بیشتر از تعداد آن‌ها قبل از فاجعه‌ی چرنوبیل است.

پروفسور «جیم اسمیت» از دانشگاه پورتس‌موث روی این موضوع تحقیق کرده است. او درباره‌ی نتایج تحقیقات‌اش می‌گوید: «این کشف جدید به این معنی نیست که تشعشات رادیواکتیو برای حیوانات خوب است. بلکه تاثیراتی که سکونت انسان‌ها، مثل شکار، کشاورزی و استفاده از جنگل‌ها دارند، بسیار جدی‌تر هستند.»

حیات وحش به چرنوبیل بازگشته است

«اسمیت» تحقیقات‌اش را در نشریه‌ی Current Biology منتشر کرده است. او و تیم‌اش به همراه گروهی از محققان بلاروسی، داده‌های ماهواره‌ای را برای شمردن پستاندارنی مثل گوزن، روباه و گراز بررسی کرده‌اند. آن‌ها هم‌چنین در زمستان به بررسی ردپاهای حیوانات پرداختند تا گونه‌های مختلف آن‌ها را شمارش کنند. آن‌ها میزان آلودگی رادیواکتیو را هم از همین ردپاها حساب کرده‌اند.

اسمیت درباره‌ی تعداد حیوانات می‌گوید: «تعداد حیواناتی که در چرنوبیل وجود دارد، شبیه به دیگر مناطق غیرآلوده‌ی طبیعت است.»

حیات وحش به چرنوبیل بازگشته است

در حال حاضر منطقه‌ای ۳۰ کیلومتری در اطراف نیروگاه چرنوبیل تخلیه شده است. اسمیت معتقد است که تاثیرات نبود انسان‌ها را می‌توان با بررسی این منطقه مشاهده کرد.

پروفسور «تیم موسو» از دانشگاه کارولینای جنوبی زمان زیادی را صرف بررسی حیوانات، مخصوصا پرندگان، در اطراف چرنوبیل کرده است. او می‌گوید که تنها پستانداران بزرگ از سکونت انسان تاثیر زیادی می‌گیرند. پرنده‌ها، حشرات و پستانداران کوچک، به‌طور مستقیم از انسان تاثیر نمی‌گیرند.

فاجعه‌ی چرنوبیل، بدترین حادثه‌ی اتمی غیرنظامی تاریخ است. این حادثه، با انفجار راکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل در اکراین اتفاق افتاد. حادثه‌ی اتمی چرنوبیل به سال ۱۹۸۶ میلادی می‌گردد.

 

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : حیات وحش به چرنوبیل بازگشته است

حیات وحش به چرنوبیل بازگشته است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS