امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 11:52:36
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26863

تاریخ انتشار : 14/07/1394 - 07:13

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+ عکس

در دی ماه سال گذشته سردار حسین دهقان وزیر دفاع ایران اعلام کرد که ایران پس از آمریکا، روسیه و چین، بزرگترین قدرت موشکی جهان است. شکی نیست که امروز ایران از قابلیت های موشکی تهاجمی و دفاعی بالای برخوردار است.

جویباران ـ رجانیوز:در دی ماه سال گذشته سردار حسین دهقان  وزیر دفاع ایران اعلام کرد که ایران پس از آمریکا، روسیه و چین، بزرگترین قدرت موشکی جهان است. 
شکی نیست که امروز ایران از  قابلیت های  موشکی تهاجمی  و دفاعی بالایی برخوردار است.
 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+اسامی


امروز باید در تبیین ویژگی‌های  قدرت موشکی ایران، توان موشکی سطح به سطح ایران  را به دو بخش راکت ها و موشک های بالستیک تقسیم نمود.

  در این بین با اشاره و بررسی کوتاه می‌توان دریافت حتی  راکت های ساخته شده توسط متخصصان ایرانی  مانند نازعات-۱۰-اچ با بیشینه برد ۱۳۰ کیلومتر، زلزال-۳ با برد ۲۰۰ و زلزال-۳-بی  با برد ۲۵۰ کیلومتر می‌تواند در صورت لزوم علیه دشمن منطقه به کار گرفته شود  و در سطح اولی‌تر همگی موشک ها ساخته شده و عملیاتی جمهوری اسلامی از جمله  فاتح-۱۱۰، قیام، شهاب-۲ و ۳، قدر، عاشورا و سجیل-۱ و ۲ این ویژگی را دارند که حتی  دورترین پایگاه های دشمن منطقه ای از جمله عربستان سعودی  را مورد تهدید قرار دهند.

 بنابراین باید گفت امروز جمهوری اسلامی ایران از شرایط و قدرت نظامی بازدارنده و توان مقابله به مثل بسیار خوبی بخصوص در منطقه علیه کشورهای دشمن قرار دارد؛ این توان و قدرت موشکی می‌تواند در صورت هرگونه چالش جدی بین ایران و کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی که این روزها بحث داغ محافل نظامی و سیاسی است مورد استفاده قرار گیرد و دست برتر را برای ایران داشته باشد.

 ایران با دستیابی به فناورهای نوین موشکی و فضایی در حال حاضر دارای طیف متنوعی از موشک‌ها و راکت‌های موشکی است که در صورت لزوم با توجه به مختصات جغرافیایی ایران وعربستان که اگر فاصله تهران تا ریاض را به عنوان یک فاصله اصلی مرجع ۱۷۵۶ کیلومتر در نظر بگیرم، بسیاری از موشک‌های بالستیک و غیر بالستیک ایرانی  قابلیت شلیک به سمت  نقاط استراتژیک عربستان سعودی را دارند که در ادامه به برخی از مهمترین این موشک‌ها اشاره می‌کنیم: 

سجیل

موشک سجیل نخستین موشک زمین به زمین برد بلند دو مرحله‌ای سوخت جامد در کشور است که توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.

این موشک برد بلند بالستیک برد عملیاتی نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتر و از ویژگیهای منحصربفرد آن دقت بالا در اصابت به اهداف تعیین شده،زمان بسیار کوتاه آماده سازی و عملیاتی شدن سامانه پرتاب،زمان بسیار کوتاه انتقال سایت پرتاب دیسک پس از شلیک،قابلیت لانچر متحرک،قابلیت حمل موشک آماده شلیک و بهره مندی از سیستم tvcمی توان اشاره کرد.

سجیل اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران است که برخی کارشناسان آن را برترین موشک بالستک ایرانی می دانند که از سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب برخوردار است  بنابراین می توان گفت این موشک برد بلند متحرک ایرانی می تواند به راحتی از جنوبی ترین نقطه ایران تمام سرزمین آل سعود را در تیررس خود داشته باشد.

 

 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+اسامی

موشک خلیج فارس

یکی دیگر از دستاوردهای موشکی جمهوری اسلامی ایران که می تواند علیه منافع عربستان سعودی در سواحل و دریا به کار گرفته شود موشک خلیج فار است، موشک بالستیک و هوشمند خلیج فارس با سرعتی مافوق صوت می‌تواند انواع ناوها و شناورهای دشمن را در دریا و ساحل مورد اصابت قرار دهد.

موشک هوشمند و بالستیک "خلیج فارس " یک موشک مافوق صوت و کشتی‌زن بوده و تفاوت آن با موشک‌های قبلی این است که دیگر موشک‌ها عمدتاً با سرعتی زیر صوت و به صورت کروز عمل می‌کردند اما "خلیج فارس " با سرعتی مافوق صوت و به صورت بالستیک از سطح زمین شلیک شده و به صورت عمودی از ارتفاع بالا می‌تواند هرگونه ناو و یا شناور دشمن را مورد هدف قرار دهد.

 

 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+تصاویر

موشک شهاب

خانواده موشک‌های شهاب (شهاب۱، ۲ ،۳ و . . . ) را باید معروف ترین موشک های ایرانی در دنیا دانست. این موشک‌ها که در انواع میان برد و دوربرد ساخته شده اند، به راحتی می توانند تمام  سرزمین عربستان سعودی  را مورد هدف قرار دهند و شاید همین ویژگی بود که نام شهاب را به عنوان کلید واژه دست برتر جمهوری اسلامی ایران در منطقه در جهان شناخته می شود به عنوان نمونه شهاب ۳ یکی از بهترین موشک های بالستیک میان‌برد با سوخت مایع ایران است. 

مدل اول این موشک که با نام شهاب -آ۳  شناخته می شد با بردی برابر ۱۳۰۰ کیلومتر ازمنطقه جنوبی ایران و پایگاه های جنوبی این قابلیت را دارد که پایگاه و نقاط حساس عربستان را مورد حمله غافل گیرانه خود قرار دهد. 

امروز جمهوری اسلامی ایران  مدل های دیگری نیز از موشک را با نام شهاب - ب۳ با کلاهکی سنگین تر توانایی هدف قرار دادن اهدافی در ۲۰۰۰ کیلومتری را در اختیار دارد.

 

 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+تصاویر


فاتح ۱۱۰

جا دارد برای بررسی  قابلیت تهاجی و دفاعی ایران علیه عربستان سعودی به موشك بالستيك استراتژيك فاتح ۱۱۰اشاره کرد  که داری قابلیت تغییر جهت در طول مسیر است که اين موشك دارای یک موتور تك مرحله اي سوخت جامد سطح به سطح است، با استفاده از سوخت جامد توانايي هدف قرار دادن اهدافي در ۲۰۰ كيلومتري را داراست، هرچند شاید دارای برد بلندی نباشد اما در صورت لزوم این با قابلیت افزایش برد، افزایش دقت و کاهش زمان مورد نیاز برای استقرار و پرتاب و سهولت در نحوه انبارداری در مناطق مختلف آب و هوایی  موشک استراتژیک تهاجمی برای حمله از جنوب ایران علیه عربستان محسوب می شود.

 

 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+تصاویر


قدر

ایران با توانایی دست یابی به موشک های برد بلند خود امروز در منطقه در حوزه موشکی دست برتر را در منطقه دارد.

به جرات می توان گفت در چالش جدی بین ایران و عربستان سعودی موشکی مانند قدر با برد ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتری با توجه به برخی از خبرها؛ نیاز نباشد چون در این صورت جمهوری اسلامی این توانایی را دارد که با موشک بالستیک قدر، ۷۰ درصد آسیا را مورد هدف قرار دهد و سامانه دفاعی دشمن هرچقدر قوی باشد این موشک در نهایت به هدف اصابت خواهد کرد.

 

 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+تصاویر

عاشورا

عاشورا موشک بالستیک میان برد با برد ۲۵۰۰ کیلومتر است که  تاج صنعت موشک ایران لقب گرفته است. 

زمانی که جمهوری اسلامی ایران، آزمایش موفقیت آمیز موشک «عاشورا» را اعلام کرد، واشنگتن و تل آویو در واکنشی به این موشک اعلام کردند موشک جدید ایران از لحاظ تکنولوژی قادر است به هر هدف آمریکایی در شرق اروپا و هر هدف صهیونیستی برخورد کند و در محل برخورد ویرانی گسترده‌ای را ایجاد کند؛ بنابراین چنین موشکی با چنین قابلیت ها و برد بلند، ابزاری برای خاموش کردن رجزخوانی های کشوری مانند عربستان سعودی است چراکه با این موشک تقریبا تمام نقاط این کشور در تیررس ایران قرار می گیرد.

زلزال ۳

زلزال-۳، یک موشک ایرانی با نیروی محرکه جامد است که دارای بردی در حدود ۲۰۰ کیلومتر است؛ در کل باید گفت راکت های زلزال دارای سه نسل اصلی هستند که تفاوت هایی در شکل ظاهری و شاخصه های عملکرد خصوصاً در برد دارند. تمامی این نمونه ها از پرتابگرهای تکی که برای راکت های نازعات نیز استفاده می شود شلیک می شوند که این ویژگی می تواند در یک درگیری منطقه ای بسیار دست برتر را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد؛ این موشک داری خاصیت بارشی است که می تواند که در صورت تداوم شلیک نقاط حساس را به طور کامل نابود کند.

راکت سوخت جامد زلزال، شناخته‌شده ترین، دوربردترین و مخرب ترین سلاح راکتی ایران است که در اوایل دهه ۷۰ ساخته شد و از آن به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی برای هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی اطراف  ایران در کشورهای منطقه نام برده می شود.

موشک‌های هرمز ۱ و ۲

یکی از دستاوردهای مهمی که در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه برای اولین بار به نمایش درآمد، موشک‌های بالستیک ضد رادار و ضد کشتی هرمز بود. موشک های هرمز ۱ و ۲ را با توجه به شباهت زیادشان به موشک کلاس فاتح، می توان امتداد بهینه شده و ارتقا یافته همین خانواده دانست که جزو دقیق ترین موشک های ایرانی محسوب می‌شوند حتما در یک درگیری با کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله عربستان کارایی عملیاتی بسیار دارد.

در پایان باید گفت علاوه بر معرفی موشک های برد بلند؛ کوتاه و راکت های عملیاتی جمهوری اسلامی ایران در اینجا حتما سیاستگذارن نظامی و سیاسی ایران با توجه به بعد تهدیدات منطقه ای و شرایط موجود در خاورمیانه در راستای فناروی موشکی دست پرتری از آنچه که به نمایش در آمده و معرفی شده است، دارد؛ بنابراین به گفته سردار حاجی زاده کشوری مانند عربستان در تیررس موشک باران ایران در صورت احتمال هر گونه درگیری قرار دارد.

 

 

موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+تصاویر

 

3004

دیدگاه شما در مورد : موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+ عکس

 موشک‌های ایرانی که می توانند عربستان را مورد هدف قرار دهند+ عکس

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS