امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 05:11:54
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 26693

تاریخ انتشار : 24/06/1394 - 10:23

عدم رفع مشکلات ازدواج مساوی است با کاهش جمعیت

کاهش نرخ موالید، کاهش نرخ رشد، کاهش جمعیت شیعه، افزایش فساد و بی بند باری و همه و همه بر اثر عدم ازدواج جوانان، در جامعه به وجود می‌آید. مطمئنا ورود جدی دولت در این امر و عمل به سیاست‌های کلی جمعیت و رفع مشکلات اساسی ازدواج، بسیاری از مشکلات اجتماعی امروز جامعه ایران اسلامی را کاهش خواهد داد.

عدم رفع مشکلات ازدواج مساوی است با کاهش جمعیت

جویباران - «آخه بچه تو مگه چی داری که می خوای زن بگیری؟ تو برای ازدواج فقط از یه نظر آماده‌ای که اون هم خدا آمادت کرده، خودت هیچ کاری نکردی.»

اینها جملاتی است که وقتی جوانی قصد ازدواج دارد، همانند بمب‌های خوشه‌ای است که از سوی دوستان و آشنایان بر سر این جوان می‌بارد.

جملات و خواسته‌هایی که باعث شده سن ازدواج در جامعه ما را به شدت بالا رود و بسیاری از جوانان را از لذت ازدواج دور کند.

اما به راستی چه مشکلاتی باعث شده است تا این چنین جوانان غیور ایران اسلامی توان تشکیل یک زندگی مشترک را نداشته باشند؟

در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد، مشکلاتی که متاسفانه با چشم و هم چشمی‌های خانواده‌ها شدتش چند برابر شده و دمار از روزگار جوانان دم بخت ایران اسلامی در آورده است.

*مشکلات اقتصادی:

مشکلات اقتصادی خود از ده‌ها مشکل دیگر همانند بیکاری، کم بودن درآمد‌ها، افزایش توقعات، چشم و هم چشمی‌ها، تغییر سبک زندگی و ... به وجود آمده است.

مشکلاتی که باز کردن هر کدام مقالاتی وسیع می‌خواد که در این بحث ما نمی‌گنجد. اما به دو مورد از مهمترین مشکلات پیش روی جوانان برای ازدواج اشاره خواهیم کرد:

  • بیکاری:

مطالعات ملی هم نشان می دهد «بیکاری» و «نداشتن ثبات شغلی»، از مشكلات و موانع اصلی ازدواج جوانان است به طوری که باید گفت، در جامعه ما «کار» بدون تردید نقش پيش واحد را براي ازدواج بازي مي‏ کند. اکنون بيشتر جوانان به دليل واهمه از مشکلات اقتصادي و هزينه هاي بالا در تشکيل خانواده، ازدواج را به تاخير می اندازند و درآمد خود را برای تشکیل زندگی مشترک مکفی نمی دانند.

برای حل این مشکل هم دولت و هم جوانان باید دست به کار شوند. وظیفه دولت این است که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را به طور جدی در جامعه پیاده کند و علاوه بر حل مشکلات اقتصادی جامعه، مشکلات کاری جوانان را حل کند. جوانان نیز باید به دور از تن پروری و تنبلی، تن به کار دهند و از انجام کارهای سخت فرار نکنند.

  • چشم و هم چشمی‌ها:

ازدواج طبق فرموده پیامبر اکرم(ص) یک امر مقدس است، به طوری که حضرت محمد(ص) در جایی فرموده‌اند: «هر گاه کسي ازدواج کند، نصف دين را کامل مي‏ کند و براي حفظ نصف ديگر بايد تقواي خدا را پيشه کند.»

اما این روزها این ارزش متعالی و مقدس در چنگال آداب و رسوم غلط و ضد ارزش ها گرفتار شده است و توقعات بیجا و بعضاً خرافی، چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب، تقلیدهای كوركورانه، به متن اصلی ازدواج راه پیدا کرده است.

اعتیاد، طلاق، فقر و اختلافات خانوادگی از نتایج همین رفتار غلط است، گیر و دارهای ناشی از چشم و هم چشمی گاهی شکاف‌های بزرگی را در خانواده پدید می‌آورد. رقابت ناسالم مالی در بین افراد بدون در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده انزوای فردی را به دنبال دارد و یکی از عوامل مهم در طلاق زوج‌ها است که در گام اول با طلاق عاطفی شکل می‌گیرد و این در حالی است که فرزندان و در واقع نسل آینده جامعه قربانیان اصلی این رفتار هستند.

*افزایش سن ازدواج:

یکی دیگر از مشکلات اساسی در کاهش ازدواج و عدم رغبت جوانان به این امر الهی افزایش سن است که به نوبه خود می‌توان آن را زاییده مشکلات اقتصادی و فرهنگی دانست.

افزایش سن ازدواج که مطابق آمارها در سال 1391 در ایران به میانگین 27 و 28 سال به ترتیب برای دختران و پسران رسیده است، اساساً ناشی از توجه فزآینده جامعه به تحصیلات آکادمیک و در پی آن تغییر در نگرش جوانان نسبت به ازدواج است.

ترس از مسئولیت های ازدواج، فشارهای اقتصادی، سبک زندگی فردگرایانه و لذت طلبانه تر و به همین ترتیب افزایش سطح توقع پسران و خصوصاً دختران از داشتن روابطی عاطفی و عشق محورانه به جای روابط سنتی و عقلانی در ازدواج، همگی از جمله دلایل و شاخصه های افزایش سن ازدواج است.

*تغییرات فرهنگی و سبک زندگی:

همه مشکلات عدم ازدواج جوانان را نمی‌توان به گردن مشکلات اقتصادی انداخت چرا که متاسفانه نگرش کلی در خصوص ازدواج در بین جوانان جامعه تغییر و حتی منفی شده است، اینکه جوانان ما ازدواج نمي کنند و يا دير ازدواج مي کنند تنها به خاطر مشکل اقتصادي نيست اگر اینطور بود در گذشته این مشکلات بسیار فراوان بوده است، اما ما با چنین بحرانی مواجه نبودیم.

همه اینها در حالی است که مسوولان در سیاست گذاری برای ازدواج، تنها آن را از بعد اقتصادی بررسی می کنند و در اين سياست ها مسايل فرهنگي و اجتماعي ناديده گرفته شده است.

مسلما با گسترش فردگرایی در شهرها و ارزش شمردن زندگی فردی، بسیاری از جوانان گمان می‌کنند که از مجرد زیستن آرامش بیشتری نصیب آنها می‌شود. آنها کار و تلاش می‌کنند و می‌خواهند که خودشان به تنهایی از حاصل تلاش خود لذت ببرند زیرا که در جامعه شهری امروز زندگی پیچیده‌تر شده و پیشرفت سخت‌تر و تلاش بیشتری را می‌طلبد.

لذا رفع مشکلات اقتصادی نمی‌تواند به تنهایی موجب افزایش ازدواج شود بلکه باید به این واقعیت نیز توجه کرد که مفهوم و معنای زندگی در نسل جوان در حال تغییر است و باید این تغییر فرهنگی را مدیریت کرد.

و اما نکته آخر...

گفتنی‌ها در امر مشکلات ازدواج بسیار زیاد است و ما به برخی از مهمترین مشکلات آن اشاره کردیم. مطمئنا وقتی جایگاه با ارزش خانواده در جامعه متزلزل شود نه ازدواجی صورت می گیرد و نه افزایش جمعیتی وجود خواهد داشت.

افزایش جمعیت در جامعه به نوبه خود آثار و نتایج بسیار مثبتی را به همراه خواهد داشت، اما برای افزایش جمعیت در یک جامعه، باید برخی زیرساخت‌های اساسی و مورد نیاز برای زیست بهتر و بدون تنش نظیر امکانات رفاهی، تفریحی، اقتصادی، اشتغال، منابع آموزشی و فرهنگی لازم را در اختیار مردم قرار بگیرد. در غیر اینصورت علاوه بر کاهش ازدواج در جامعه، آسیب‌های اجتماعی و روانی دیگری نظیر بزهکاری، خشونت، بی انگیزگی، افسردگی، طلاق، اعتیاد، تجرد گرایی، انحرافات اخلاقی و جنسی را افزایش خواهد یافت.

کاهش نرخ موالید، کاهش نرخ رشد، کاهش جمعیت شیعه، افزایش فساد و بی بند باری و همه و همه بر اثر عدم ازدواج جوانان، در جامعه به وجود می‌آید. مطمئنا ورود جدی دولت در این امر و عمل به سیاست‌های کلی جمعیت و رفع مشکلات اساسی ازدواج، بسیاری از مشکلات اجتماعی امروز جامعه ایران اسلامی را کاهش خواهد داد.

همه این‌ها در صورتی است که دولت‌مردان بخواهند و عمل کنند نه اینکه در همایش‌ و سمینارها برای خودشان این نکات را متذکر شوند.

* مصطفی فیروزجایی

دیدگاه شما در مورد : عدم رفع مشکلات ازدواج مساوی است با کاهش جمعیت

عدم رفع مشکلات ازدواج مساوی است با کاهش جمعیت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS