امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 06:37:41
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26680

تاریخ انتشار : 23/06/1394 - 11:54

کاسبان واقعی تحریم چه کسانی هستند؟

چرا تحریم‌ها اواخر امسال یا اواخر سال آینده برداشته می‌شوند؟!

برای اولین بار تحریم‌ها به فرصتی برای دولت اوباما و دولت یازدهم تبدیل شده است و دولت آمریکا از آن برای فشار به ملت ایران برای حمایت از پذیرش توافق و دولت ایران هم از تحریم‌ها برای ترساندن مردم و گرفتن رای برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری استفاده می‌کند.

جویباران ـ به گزارش بلاغ وقتی دولت یازدهم سکان هدایت کشور را به دست گرفت، برخلاف ادعاهای قبلی خود مبنی بر وجود مشکلات به دلیل سوء مدیریت دولت دهم، همه مشکلات کشور را به دلیل تحریم‌ها عنوان کرد و برای برداشته شدن تحریم‌ها پای میز مذاکره رفت.

دولت یازدهم از ابتدای مذاکرات هسته‌ای، با ایجاد دوگانه «هم سانتریفیوژ بچرخد، هم چرخ زندگی مردم»، مردم را وادار به دفاع و حمایت از تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای کرد. البته این پایان کار نبود، چراکه وقتی با سرسختی غرب برای برداشتن تحریم‌ها مواجه شد، تصمیم گرفت با هزینه‌کرد خطوط قرمز نظام، شاید بتواند موجبات برداشته شدن تحریم‌ها فراهم آورد، اما باز هم برای داشتن حمایت مردم، شروع به بازی دادن ملت کرد.

یک روز سخن از آزادسازی 150 میلیارد دلار بود، یک روز سخن از برداشته شدن سایه شوم جنگ با توافق شد، یک روز سخن از ترک برداشته شدن سازمان تحریم‌ها سخن به میان آمد و ... ، تا اینکه توافق هسته‌ای بین ایران و شش کشور دیگر امضا شد.

نکته جالب این توافق هسته‌ای اینجا بود که دولت یازدهم، با لولوی تحریم، به توافقی دست یافت، که این روزها، ابعاد مشکوک و توافقات غیرعلنی آن در حال برملا شدن است، که البته باعث عصبانیت رئیس‌جمهور محترم نیز شد.

اما نکته‌ای که می‌خواهیم در این نوشته به آن بپردازیم، بیان آثار توافق هسته‌ای نیست، بلکه بازیچه قرار دادن مردم، توسط دولت محترم، آنهم با لولوی تحریم است.

مردم زمانی بازیچه سیاست کاری دولت یازدهم قرار گرفتند، که 150 میلیارد دلار قبل از توافق، تبدیل به 20 میلیارد تبدیل شد، زمانی که نه‌تنها تحریم‌ها برداشته نشد و شیشه تحریم‌ها ترک برنداشت، بلکه، وضعیت اقتصادی روز به روز بدتر شد و بورس نیز سقوط کرد، مردم زمانی بازیچه شدند که از سخنگو تا معاون اول و وزیر، همگی تاکید کردند، نباید پس از توافق هسته‌ای انتظار بهبود شرایط اقتصادی را داشت.

و اما ...

روز گذشته، نوبخت، سخنگوی دولت، دوباره همان لولوی تحریم را، باز هم در راستای بازی دادن مردم و رسیدن به مطامع سیاسی دولت، مطرح کرد.

سخنگوی دولت گفت: همه مردم می‌دانند که اگر وضع دولت خوب شود وضع مردم هم بهتر خواهد شد و همه قبول دارند که دولت با تنگناهای مالی مختلفی روبرو است هرچند تلاش کردیم تحریم‌ها را با منطق کنار بزنیم و نباید اجازه دهیم مردم بی‌جهت تحت فشار اقتصادی باشند.

نوبخت ادامه داد: البته هنوز تحریم‌ها برطرف نشده است و آخر امسال یا اواخر سال آینده پیش‌بینی می‌کنیم که تحریم‌ها حذف شود و برای دوره پساتحریم و شرایط جدیدی که در زمینه آزادسازی منابع ارزی و همچنین جذب سرمایه‌گذار خارجی ایجاد می‌شود برنامه‌ریزی کاملی داریم که از این فرصت‌ها به طور بهینه استفاده کنیم.

حال باید از سخنگوی دولت پرسید، چرا آخر امسال یا اواخر سال آینده پیش‌بینی می‌کنید که تحریم‌ها برداشته شود؟ پاسخ به این پرسش‌ها سخت نیست، چراکه...

آخر امسال انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد و دولت می‌خواهد با لولوی تحریم، دوباره مردم را به حمایت از خود برای انتخابات مجلس وادار کند، تا بتواند مجلسی را تشکیل دهد که موافق با خود باشد و نسبت به ضعف‌ها و عبور از خطوط قرمز دولت، واکنش نشان ندهد.

اواخر سال آینده نیز، باز هم تنها 3 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 96، و این بار هم دولت برآن است تا با بزرگ کردن تحریم‌ها و ترساندن مردم، ملت را نسبت به ماندن تحریم‌ها بترساند و آنها را برای دادن رای به دولت یازدهم برای دولت دوازدهم ترغیب کند.

البته وقتی به آن سوی مرزها هم نگاه می‌‌کنید، متوجه می‌شوید که برای اولین بار تحریم‌ها به فرصتی برای دولت اوباما و دولت یازدهم تبدیل شده است و دولت آمریکا از آن برای فشار به ملت ایران برای حمایت از پذیرش توافق و دولت ایران هم از تحریم‌ها برای ترساندن مردم و گرفتن رای برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری استفاده می‌کند و همه این موارد، این پرسش را به وجود می‌آورد، که کاسبان واقعی تحریم چه کسانی هستند؟

/3004

دیدگاه شما در مورد : چرا تحریم‌ها اواخر امسال یا اواخر سال آینده برداشته می‌شوند؟!

چرا تحریم‌ها اواخر امسال یا اواخر سال آینده برداشته می‌شوند؟!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS