امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 15:19:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26659

تاریخ انتشار : 22/06/1394 - 00:03

حجت الاسلام حمید رسایی

راهکار قانونی «نه رد و نه تصویب برجام» در مجلس

اکنون مجلس شورای اسلامی در برابر یک آزمون تاریخی قرار دارد. از طرفی خطوط قرمز نظام و امنیت مردم در توافقنامه جمع بندی شده، نقض شده است. از طرفی دیگر برخی از تحریم ها حداقل تا سال ها در جای خود باقی است و بخشی دیگر به هیچ وجه لغو نمی شود. بیانات رهبری انقلاب نیز اشاره به اصلاح این موارد دارد اما راهکار برطرف کردن این دغدغه چیست؟

جویباران ـ

رهبر معظم انقلاب هفته گذشته در جمع اعضای مجلس خبرگان ضمن تأکید بر عدم اعلام نظر مثبت بر رد یا قبول برجام، فصل الخطاب در این موضوع را مجلس شورای اسلامی دانستند. در عین حال به عنوان ناظری منصف و مطلع در خصوص برخی ابهامات موجود در برجام نکاتی را فرمودند.

 

در کنار موضوع مهم بازرسی های بی سابقه و گسترده در برجام که روزنه نفوذ و محل نگرانی رهبر معظم انقلاب و مردم است، در کنار مشروط بودن رفع تحریم ها به گزارش آژانس، در کنار از بین بردن زیرساخت های هسته ای کشورمان یکی از مهمترین نکات محل اشکال ایشان، موضوع باقی ماندن تحریم ها علی رغم امتیازات بسیار داده شده بود تا جایی که ایشان تأکید کردند: «اگر بنا است تحریم ها برداشته نشود، پس معامله‌ای وجود ندارد»  همچنین ایشان با تأکید بر محور دیگری بر موضوع تحریم ها یادآور شدند: «توقّف تحریم نداریم، تعلیق تحریم نداریم؛ اگر آنها تعلیق می کنند، خب پس ما هم اینجا تعلیق می کنیم».

 

 در کنار همه اینها امام خامنه ای تاکید کردند که مسئولان دولتی در برابر ادعاهای آمریکا سکوت نکنند و پاسخ بدهند که متاسفانه همچنان شاهد سکوت دولتمردان هستیم! این نکات را در کنار اطلاعیه بیت مقام معظم رهبری قرار دهید که قبل از بیانات در جمع خبرگان صادر شد و در آن تأکید شد: «مواضع معظم‌له در رابطه با این موضوع، صریح، شفاف و بدون تأویل در سخنرانی‌ها و فرمایشات ماه‌های اخیرشان، خصوصاً در روز بیستم فروردین، دیدار دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)، دیدار کارگزاران نظام در ماه مبارک رمضان، و روز عید سعید فطر اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد» و نقطه مشترک تمام این سخنرانی ها بیان خطوط قرمز نظام اسلامی در موضوع هسته ای است.

 

اکنون مجلس شورای اسلامی در برابر یک آزمون تاریخی قرار دارد. از طرفی خطوط قرمز نظام و امنیت مردم در توافقنامه جمع بندی شده، نقض شده است. از طرفی دیگر برخی از تحریم ها حداقل تا سال ها در جای خود باقی است و بخشی دیگر به هیچ وجه لغو نمی شود. بیانات رهبری انقلاب نیز اشاره به اصلاح این موارد دارد چون ایشان می فرماید: اگر آنها تحریم ها را تعلیق کنند ما هم باید تعلیق کنیم در حالی که در متن فعلی برجام، اقدامات ما تعلیقی نیست بلکه قطعی است. اما راهکار برطرف کردن این دغدغه چیست؟

 

مجلس چه باید بکند؟ اگر برجام را رد کند، با سنگی که دوستان در چاه انداخته اند، بهانه به دست دشمن داده و اگر برجام را تأیید کند، به دلیل باقی ماندن تحریم ها و از بین رفتن زیر ساخت های هسته ای و نفوذ دشمن از طریق نظارت های بی سابقه و گسترده، عملا بدتر شدن وضعیت کشور را امضا کرده است! آیا راه حل دیگر هست؟

 

از بیانات مقام معظم رهبری چه فهمیده می شود؟ ایشان در جمع خبرگان فرمودند: «بنده هیچ توصیه‌ای ندارم به مجلس شورای اسلامی که با این چه‌جوری عمل بکند. اوّلاً نوع تصمیم‌گیری چه‌جوری باشد؟ به‌نحو تصویب یا رد باشد، یا به‌نحو دیگری تصمیم‌گیری کنند؟ آیا رد کنند، آیا تصویب کنند؟ بنده هیچ توصیه‌ای ندارم. نظر متَّبَع، نظر نمایندگان ملّت است.»

 

این یادداشت به دنبال نشان دادن راهکار قانونی در مجلس است که از طریق آن برجام نه رد می شود و نه تصویب، همان نکته ای است که شاید رهبر انقلاب با تعبیر «یا به‌نحو دیگری تصمیم‌گیری کنند» به آن اشاره کرده اند، برجام باید برگردد و در راستای لغو تحریم ها اصلاح شود.

 

در قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، مبحث پنجم به «نحوه بررسى موارد خاص و مهم» اختصاص یافته که بخش اول آن به «نحوه تصویب معاهدات و قراردادهاى بین‏ المللى» می پردازد. مطابق ماده ۱۷۷ وقتی یک توافقنامه بین المللی به مجلس ارائه می شود و کمیسیون مربوط به آن مشغول بررسی آن می شود: «در شور دوم، کمیسیون، موارد اعتراض و پیشنهادهاى نمایندگان و همچنین نظرخود را درباره این موارد، همراه با تصویب و یا رد مواد، بدون وارد کردن تغییرات، در مجلس مطرح مى‏ کند، آنگاه درباره موارد اعتراض نمایندگان، که به طور کتبى و در مهلت مقرر به کمیسیون داده شده باشد، به‏ ترتیب، نماینده اعتراض کننده، یک مخالف و یک موافق، هر کدام به مدت پنج دقیقه، صحبت مى‏ کنند و سپس درباره وارد بودن یا نبودن اعتراض رأى‏ گیرى به عمل مى ‏آید. پس از پایان یافتن رأى‏ گیرى نسبت به اعتراضات، در صورتى که مجلس آنها را وارد بداند، دولت موظف مى‏ شود در مسائل مورد اعتراض با طرف متعاهد مجدداً وارد مذاکره و گفتگو شود. در این صورت، لایحه تا پایان مذاکرات مجدد در دستور مجلس باقى خواهد بود. در صورت قبول اعتراضات و پیشنهادها (توسط طرف مقابل مذاکره) متن اصلاحى تصویب شده تلقى خواهد شد و در غیراین صورت، آخرین پیشنهاد دولت در مورد اصل قرارداد با صحبت یک مخالف و یک موافق، هر یک به مدت پنج دقیقه، در مجلس به رأى گذاشته خواهد شد.»

 

مطابق این اصل قانونی نمایندگان مردم می تواندد اشکالات مهم مربوط به بازرسی های گسترده و بی سابقه و همچنین موارد مربوط به عدم لغو تحریم ها که مورد نگرانی جدی رهبری انقلاب بود و یا ایده «تعلیق در برابر تعلیق» را مطرح کنند و پیشنهادات اصلاحی را که در راستای دفاع ازحقوق امنیتی و اقتصادی مردم است، بیان نمایند در این صورت پس از رأی مجلس به این اصلاحات مطابق قانون مورد اشاره: «دولت موظف مى‏ شود در مسائل مورد اعتراض با طرف متعاهد مجدداً وارد مذاکره و گفتگو شود. در این صورت، لایحه تا پایان مذاکرات مجدد در دستور مجلس باقى خواهد بود» بنابر این مجلس به دغدغه رهبری جامه عمل می پوشاند، از حقوق ملت دفاع می کند تا تحریم ها لغو شود، دولت محترم فرصت پیدا می کند تا گل های خورده را جبران کند و مجددا برای برطرف کردن اشکالات جدی برجام مذاکره کند و متن جدید را با نتیجه لغو تحریم ها به مجلس بیاورد.

 

و اما در غیر این صورت، از نگاه ناظر منصف و مطلع کشورمان، این همه مذاکره چه فایده ای داشته وقتی قرار است تحریم ها لغو نشوند بلکه تعلیق بمانند و در مقابل، ما به بازرسی های بی سابقه تن دهیم و پیشرفت هسته ای کشورمان هم متوقف باشد. آیا هیچ عاقلی این را می پذیرد؟

کمپین: #نه_رد_نه_تصویب_برجام_مجلس_اصلاح_کند

/3004

دیدگاه شما در مورد : راهکار قانونی «نه رد و نه تصویب برجام» در مجلس

 راهکار قانونی «نه رد و نه تصویب برجام» در مجلس

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS