امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 19:43:27
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26636

تاریخ انتشار : 21/06/1394 - 23:45

«سریع القلم» شروع کننده تفکر استقلال زدایی از ایران است

جویباران ـ

مختصات فضای سیاسی کنونی کشور و تأکیدهای مکرر رهبر معظم انقلاب بر مسئله لزوم حفظ و حراست از "استقلال ملی" بهانه‌ای بود برای گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام سیدحمید روحانی.

حجت‌الاسلام روحانی که در حال حاضر ریاست بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی را به‌عهده دارد؛ نهادینه شدن روحیه سازشکارانه و وابستگی به غرب را بزرگ‌ترین تهدید برای استقلال کشور می‌داند.

مشروح گفت‌وگوی تسنیم با حجت‌الاسلام سیدحمید روحانی را در ذیل می‌خوانید:

نسبت رویکرد توسعه برون‌زا با به خطر افتادن استقلال کشور را چه می‌دانید؟ آیا می‌توان هشدارهای رهبر انقلاب در ماه‌های اخیر پیرامون مسئله "استقلال" را در همین راستا ارزیابی کرد؟

بله؛ طبیعتاً تأکید بر رویکرد توسعه برونزا می‌تواند مقدمه استقلال زدایی کشور به حساب بیاید.

مدتی است که یک سیاست سازشکارانه و لیبرالیستی در جهت کم‌رنگ کردن آرمان‌های امام(ره) و سوق دادن کشور به‌سوی وابستگی در کشور ما آغاز شده است.

شروع این تفکر از نگارش کتابی بوده که آقای محمود سریع‌القلم تحت عنوان "ایران و جهانی شدن" آن را به رشته تحریر درآورده است.

در این کتاب ایشان صریحاً می‌گوید: "اگر ما می‌خواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم باید بدانیم که مفهوم "استقلال" یک مفهوم پوچ و بی‌معنی است و باید از استقلال صرف نظر کنیم".

علاوه بر این می‌گوید: "ما برای تعامل با دنیا نباید اسلام را در تمامی ابعاد آن در کشور پیاده کنیم". شخصی دیگر به‌نام مرتضی مردیها در واکنش به انعکاس اظهار نظر یکی از سیاست‌مداران خارجی در رسانه‌های داخل کشور که گفته بود: "ایران تنها کشوری است که به‌معنای واقعی استقلال دارد"؛ مقاله‌ای نوشته و این مسئله را به سخره گرفته است.

ایشان می‌گوید: "آیا شما فکر می‌کنید که اگر "استقلال" ارزشی داشت؛ بقیه کشورها آن را رها می‌کردند تا ایران آن را به دست بیاورد؟!" ایشان می‌گوید: "امروز دنیا مثل یک دهکده است که همه با هم در ارتباط هستند و استقلال و خودکفایی معنایی ندارد".

این سیاستی است که هم عناصر لیبرال وابسته به غرب دارند روی آن مانور می‌دهند تا بتوانند ذهنیت ملت ایران را هم در این موضوع تغییر دهند.

حتی آقای مردیها می‌گوید: "کشورهای مستعمره و وابسته بسیار پیشرفت و ترقی کرده‌اند و ایران متأسفانه(!) چون مستعمره نبوده، از این جهت عقب است"! این در حالی است که همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند نفی استقلال مساوی نفی آزادی انسان است و وقتی کسی استقلال نداشته باشد؛ در حقیقت آزادی ندارد.

الآن تلاش می‌شود تا عزت و استقلال ناشی از انقلاب اسلامی را از ملت ما سلب کنند و کشور ما را به‌نحوی زیر یوغ آمریکا ببرند.

پس از نظر شما هدف عمده این جریان تأثیرگذاری بر افکار عمومی کشور است؟

بله. می‌خواهند باورمندی ملت ایران به عزت و استقلال ملی را از ملت بگیرند.

این سیاست بسیار خطرناکی است و دارد شرافت و کرامت انسانی ما را زیر سؤال می‌برد. این سیاست هم با عقل و انسانیت مغایرت دارد و هم با اسلام و آرمان‌های انقلابی.

رهبر انقلاب یکی از مهمترین نقشه‌های دشمن در شرایط کنونی را "نفوذ" معرفی نمودند. مهمترین راه‌های نفوذ دشمن چیست و نسبت این مسئله را با "استقلال" چه می‌دانید؟

طبیعتاً آمریکا نقشه‌ها و توطئه‌های زیادی علیه ملت ایران دارد. آنها چند سال قبل در کنگره آمریکا بودجه رسمی تصویب کردند و گفتند: باید ریشه ملت ایران را سوزاند!

اخیراً هم اوباما گفت: "اگر ما می‌توانستیم تمام پیچ و مهره‌های صنعت هسته‌ای ایران را باز می‌کردیم"، اما معتقدم همچنان که حضرت امام(ره) فرمودند آمریکا نمی‌تواند هیچ غلطی بکند؛ آنها مانند گذشته نخواهند توانست کاری صورت بدهند.

خطری که برای ایران وجود دارد؛ از سوی دشمن خارجی نیست و دشمن خارجی اگر هم بخواهد کاری انجام دهد با همکاری افراد داخلی انجام خواهد داد.

امروز خطر نفوذ از سوی کسانی است که دارند چند سیاست مزوّرانه و خطرناک را دنبال می‌کنند. اولین سیاست این افراد و جریانات؛ کم‌رنگ کردن نقش رهبری در سرنوشت کشور است.

این مسئله هم از فتنه ۸۸ در کشور شروع شد، همان‌هایی که نامه سرگشاده می‌نوشتند و آن جریانات را هدایت می‌کردند، از همان زمان به‌دنبال تضعیف نقش رهبری بودند.

این اولین راه نفوذ است. کسانی می‌خواهند با نام ولایت و رهبری؛ نقش رهبری را در مدیریت کشور تضعیف کنند.

دومین عامل نفوذ؛ روحیه سازش‌کاری، تسلیم‌طلبی و بزک کردن چهره شیطان بزرگ است.

مسئله سومی که در نفوذ دشمن نقش مؤثری دارد؛ کنار گذاشتن مردم است. در کشوری که ملت نقش اساسی و ریشه‌ای نداشته باشد یا به بی‌تفاوتی کشیده شود، خواه ناخواه راه نفوذ دشمن باز خواهد شد.

عامل چهارم نفوذ دشمن رواج اشرافی‌گری و رفاه‌طلبی است. اصل مسئله این است که دشمن اگر به‌دنبال نفوذ است؛ خودش قهراً نمی‌تواند در کشور ما نفوذ کند، همان‌طور که طی این ۳۶ سال هم این مسئله ثابت شده است! بزرگترین خطر برای کشور روحیه سازش‌کاری و تسلیم‌طلبی است.

در پایان اگر مطلبی دارید، بفرمایید؟

آنچه در پایان لازم می‌دانم به نیروهای انقلابی به‌عنوان یک تذکر عرض کنم، این است که امروز ما در کشور ابوذر کم داریم.

او فریادگر تاریخ بود که آن‌گونه مقابل انحرافات می‌ایستاد، فریاد می‌زد و روشنگری و افشاگری می‌کرد که او را تبعید کردند. هنگام تبعید وی حضرت علی(ع) همراه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) به بدرقه او می‌آید و از این طریق کار و حرکت او را تأیید می‌کند.

امروز وظیفه نیروهای بسیجی، انقلابی، نخبگان جامعه، دانشجویان و اندیشمندان متعهد به اسلام که نمی‌خواهند در این کشور اسلام آمریکایی حاکم شود، این است که  در برابر یک سلسله انحرافات و کج‌روی‌ها که دارد کشور را به‌نحوی به دشمن وابسته می‌کند، سکوت نکنند.

باید حداقل روشنگری کنند و حقایق را برای مردم بازگو کنند. چرا کتاب "ایران و جهانی شدن" که چندین سال است منتشر شده، نباید در هیچ رسانه و روزنامه‌ای مورد نقد و بررسی قرار گیرد و کسی از رئیس‌جمهور محترم سؤال نکند: آیا این کتاب مورد تأیید شماست؟ آیا شما معتقدید که اگر بخواهیم با دنیا ارتباط داشته باشیم نباید اسلام را در همه ابعاد آن پیاده کنیم؟ آیا باید استقلال را نادیده بگیریم؟!

ما از ابتدای انقلاب با کشورهای زیادی تعامل داشته‌ایم و چندین بار اجلاس کنفرانس اسلامی و کشورهای غیرمتعهد در کشور ما برگزار شده است.

مشکل این است که آمریکا و چند کشور محدود اذناب او تنها خودشان را دنیا می‌دانند و ما نباید حرف آنها را تکرار کنیم که ما با دنیا تعامل نداریم!

ما با دنیا تعامل می‌کنیم، اما با کشورهای زورگو و استکباری و جهان‌خوار نمی‌توانیم در تعامل باشیم. وظیفه ما این است که علیه کسانی که زبان آمریکا را در دهان دارند و حرف آمریکا را تکرار می‌کنند، افشاگری کنیم.

 

/3004

 

دیدگاه شما در مورد : «سریع القلم» شروع کننده تفکر استقلال زدایی از ایران است

 «سریع القلم» شروع کننده تفکر استقلال زدایی از ایران است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS