امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 04:56:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26606

تاریخ انتشار : 21/06/1394 - 15:36

بلاغ گزارش مي‌دهد

چند پدری در رودخانه‌های شمال کشور/رودخانه چشمه کیله؛ یک سر و سه هزار سودا !

چند پدری رودخانه‌های شمال کشور و عدم تعامل دستگاه معدود اجرایی و متولی امور آب که با وجود داشتن نام‌های بزرگ و مهم، بيشتر مواقع تجهیزات و امکانات مناسبی برای انجام وظایف خود ندارند، سبب شده که این متولیان امر، عملاً هیچ اقدام مشخص، مثبت و دائمی را دستور کار خود نداشته و بیش از تعامل و مشارکت در انجام وظایف، بر سر سهم‌الارث خود درگیر مناقشات شوند.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

رودخانه‌های شمال کشور با تمام مزایا و منافعی که برای مردم و منطقه به همراه دارند، از عمران و آبادی گرفته تا ظرفیت‌های فراوان توسعه و حتی درآمد پایدار، مشکلات و معضلاتی را نیز به همراه دارند که به ذات و طبیعت این رودهای پُرآب و همیشه جاری بازمی‌گردد.

این رودخانه‌ها که از چشمه‌ها و کوه‌های بلند منطقه البرز سرچشمه می‌گیرند، جاری سیل‌ در فصول متنوع سال، آب‌گرفتگی معابر و تخریب تأسیسات و ساخت‌وسازها، مهم‌ترین معضلی است که همواره مردم حاشیه‌ رودها و متولیان امور را درگیر آن هستند.

اما همان‌گونه که گفته شد، خسارت و آسیب‌های رودخانه‌های شمال کشور که همواره بخش عمده‌ای از اعتبار و زمان مسئولان منطقه را معطوف خود می‌كند و گاه سبب تحمیل هزینه‌های بسیار برای جبران خسارت‌ها می‌شود؛ همه یک‌ روی سکه و نیمه‌خالی لیوان را شکل می‌دهند و در مقابل، این سیل‌ها و طغیان‌های گاه‌وبیگاه و البته همیشگی، منافع و درآمدهای سرشاری را نیز به منطقه سرازیر کرده و نصیب مردم و مسئولان می‌کنند که همواره این بخش به فراموشی سپرده‌ شده و نادیده گرفته می‌شود.

رودخانه‌های شمال کشور به گفته کارشناسان، با توجه به زنده‌بودن، پویایی و پُرآب بودن در تمام فصول سال، نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه دارند و این به‌عنوان یک وظیفه تعریف‌شده و اصلی، بر عهده مسئولان مناطقی است که این رودهای پُرآب و سرکش در آن منطقه جریان دارد؛ وظیفه‌ای قطعی و اگرچه تعریف‌شده، اما مشترک بین چندین نهاد و سازمان مهم و بزرگ که هر یک خود را به‌تنهایی، مالک و صاحب منافع و دارایی‌های رودخانه می‌دانند و نه شریک ضرر و زیان آن.

این به‌اصطلاح، چند پدری رودخانه‌های شمال کشور و عدم تعامل دستگاه معدود اجرایی و متولی امور آب و رودخانه که با وجود داشتن نام‌های بزرگ و مهم، عموماً تجهیزات و امکانات مناسبی برای انجام وظایف ندارند، سبب شده که این متولیان امر، عملاً هیچ اقدام مشخص، مثبت و دائمی را دستور کار خود نداشته و بیش از تعامل و مشارکت در انجام وظایف، بر سر سهم‌الارث خود درگیر و در مناقشه شوند.

افزون بر تمامی این قصور و کاستی‌ها، عدم اختیار در تصمیم‌گیری و کسب و صدور مجوزهای مختلف توسط این دستگاه‌های کم‌توان و گاه ناتوان، به‌ویژه در مناطق دورافتاده از مرکز استان نظیر تنکابن که به‌مثابه وارد شدن در یک دالان تودرتوی هزار پیچ است، نیز مزید بر جمیع مشکلات گذشته، سبب نابسامانی و بلاتکلیفی بیش‌ازپیش و در نهایت عدم مراقبت و محافظت از رودخانه‌ها شده و این اهمال و سستی، سرانجامی جزء افزایش خسارات و تحمیل هزینه‌های مختلف بر مردم و مسئولان منطقه به همراه ندارد.

خسارت‌های متعدد و اخیر منطقه سه هزار تنکابن، تخریب راه‌ها و پُل‌ها، رانش زمین و تغییر مسیر رود به علت وجود حجم بسیار بالای آورده و سنگ و شن موجود در بستر که همگی سبب تحمیل هزینه‌های بسیار به بخش‌های مختلف به‌ویژه راه و شهرسازی، برق، تلفن و ... شده ناشی از این عدم تعامل بین دستگاه‌های متولی امر، همچنین نبود اختیار و کمبود تجهیزات و امکانات گفته‌شده است.

افزون بر آنچه گفته شد، سیمای ظاهری رودخانه چشمه کیله در محدوده شهری و حرف‌وحدیث‌های پیرامون آن نیز پیامد این سوء رفتار مدیران منطقه است.

در این میان اما نکته قابل‌تأمل و توجه، حضور به‌موقع و سریع تجهیزات و ماشین‌آلات پیمانکاران بخش خصوصی و البته همیشه مقصر و متهم منطقه در صحنه‌های مهم و حیاتی وقوع خطر و سیلاب است که حتی بدون اطلاع و دستور مقامات و مسئولان، بارها منجی و یاور مردم مناطق روستایی و بالادست و حتی کمک‌رسان مسئولان و دستگاه‌های نامبرده شده‌اند.

این در شرایطی است که با وجود منفعت این پیمانکاران از رودخانه و تعاملات گفته‌شده، وظیفه جبران کوتاهی و قصور مدیران نیز بر عهده این پیمانکاران است چرا که در بیشتر مواقع مسئولان و متولیان امر، چاره کار را پس از وقوع حادثه، اندیشیده و انجام می‌دهند و این نکته، اهمیت وجود و حضور این پیمانکاران را بیش‌ازپیش روشن می‌كند.

پیمانکاران نامبرده که همواره، فارغ از قراردادها و تعاملات مداوم با نهادها و دستگاه‌های متولی امر، حضور فعال و مؤثر در منطقه دارند، بارها و به‌دفعات مختلف، در احداث، تعمیر و مرمت معابر، محورها و پل‌ها و همچنین در عملیات اجرایی و محافظتی بستر رود، در کنار مسئولان فعالیت کرده و نبود تجهیزات و امکانات این دستگاه‌ها را به‌خوبی جبران کرده‌اند.

هرچند که قراردادها و تعهدات پیمانکاری این شرکت‌ها با دستگاه‌های مختلف اجرایی منطقه، همیشه موضوع سؤال و نقطه ابهام پرونده کاری آنان است، اما نباید فراموش کرد که با نبود و کمبود اعتبارات موجود حتی در سطح کلان کشور، قراردادها و همچنین وصول و حصول مطالبات این پیمانکاران همیشه حاضر، شاید سال‌ها به تعویق افتاده و حتی شامل مرور زمان نیز نمی‌شود که این چون آواز دُهُل شنیدن، از دور خوش است.

نکته قابل‌تأمل دیگر در این پرونده، حضور پیمانکاران دیگری در منطقه است که با وجود منفعت سود سرشار و استفاده دائم از رودخانه و امکانات و زیرساخت‌های ارتباطی منطقه، نه‌تنها هیچ کمکی به جبران خسارت و تعمیر و مرمت زیرساخت‌ها نمی‌کنند بلکه با استفاده نادرست و غیراصولی تجهیزات متنوع و بسیار کامل خود، سبب تخریب و افزایش خسارت در بخش‌های مختلف زیست‌محیطی و طبیعی منطقه می‌شوند.

تفاوت این پیمانکاران متمول و مدعی با پیمانکاران منطقه‌ای و بومی، تنها یک برچسب پروژه ملی است که سبب شده محور سه هزار تنکابن را به جولانگاه و میراث ماندگار خود تبدیل کرده و حتی برای ترمیم و مرمت و حتی محافظت از محور آسفالت ارتباطی در چند قدمی محل استقرار ماشین‌آلات و تجهیزات خود که به علت وقوع سیل، تخریب و از بین رفته، هیچ اقدامی انجام نداده و دست روی دست بگذارند.

در پایان اما با توجه به شرایط کنونی رودخانه چشمه کیله، به‌ویژه در منطقه سه هزار تنکابن و با وجود مشکلات متنوع و بسیار آن، همچنین با در نظر گرفتن گفته‌های اخیر فرماندار جدید تنکابن، مبنی بر استفاده و بهره‌گیری از توان و ظرفیت‌های منطقه‌ای و شهرستانی برای حل مشکلات و معضلات، لزوم توافق و تعامل هرچه سریع‌تر مسئولان و متولیان امر رود، ضروری به نظر می‌رسد، چرا که بستر این رودخانه محروم و مظلوم، به گواه گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده، مملو از انباشته و آورده‌هایی است که اگر به‌موقع و در مدت‌زمان باقی‌مانده تا شروع فصل سرما و بارندگی در مورد حل آن اقدامی صورت نگیرد، خسارات زیان‌بار و غیرقابل جبرانی را برای منطقه به دنبال دارد.

/3004

دیدگاه شما در مورد : چند پدری در رودخانه‌های شمال کشور/رودخانه چشمه کیله؛ یک سر و سه هزار سودا !

چند پدری در رودخانه‌های شمال کشور/رودخانه چشمه کیله؛ یک سر و سه هزار سودا !

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS