امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 20:26:24
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 26603

تاریخ انتشار : 21/06/1394 - 12:52

مشارکت زنان در جامعه

*خورشید نجفی

مشارکت زنان در جامعه

جویباران - بی گمان زن زیباترین موجود آفرینش است که خداوند متعال توانایی ها و استعدادهای زیادی در وی ودیعه نهاده داده و در وجودش نهادینه کرده است.

خداوند در خلقت و آفرینش زن و مرد هیچ تفاوتی قائل نشده و هردو را برای هم و مکمل یکدیگر قرار داده است. این در حالی است که برخی از سنت‌ها، باورهای غلط و حتی فرهنگ‌های نادرست جایگاه زن را پایین تر از مرد دانسته و از زاویه حقارت آمیز به وی مینگرند.  

زنان به عنوان نيمي از نيروي انساني موجود در جوامع بشري بی‌شک يکي از مهمترين منابع توسعه جوامع انساني محسوب می‌شوند؛ لکن از این منظر می‌توان گفت که مردان تاکنون نتوانسته اند از منافع زنان به درستی حمايت نمايند.

به نظر، نگرش مردان و سنت ها و باورهای غلط و همچنین تقسیم بندی های جنسیتی از جمله عوامل بازدارنده یا محدود کننده مشارکت زنان از جمله "مشارکت سیاسی" آنها محسوب می شوند.

از جمله مهمترین دستاوردهای دموکراسی مشارکت عامه مردم در امور سياسي است. مشارکت سیاسی همانا ورود به عرصه انتخاب شدن یا انتخاب کردن به منظور دخالت در عرصه تصمیم گیری و تصمیم سازی های خرد و کلان سیاسی محسوب می شود در نتيجه، مشارکت زنان نیز در همه فعاليت هاي اجتماعي مانند عرصه سياست بیش از هر مسئله ای ضروري به نظر می رسد؛  لذا نقش اقلّيت داشتن زنان در امور سياسي موجب عقيم ماندن دموکراسي در جامعه می گردد.

مشارکت سیاسی سطوح مختلفی را شامل می شود که پایین ترین سطح آن رای دادن و بالاترین آن، احتساب مقام سیاسی یا اداری است. به عبارت دیگر مشارکت سیاسی از رای دادن شروع می شود و در سطوح بعد شامل علاقه به سیاست، مشارکت در بخش های سیاسی رسمی و غیر رسمی را نیز دربر می گیرد.

متاسفانه علی رغم تلاش زیاد برای کاهش فاصله بین زنان و مردان، سهم زنان از سیاست بسیار کم و ناچیز بوده و حضورشان در همین قسمتهای ناچیز نیز تناسبی با توانمندی هایشان ندارد. 

در یک جمع بندی کلی می توان گفت؛ موانع فرهنگی، اعمال نظرهای شخصی و عدم درک ضرورت حضور زنان در عرصه های مدیریتی تبعات منفی خود را بروز داده و از جمله مسایلی هستند که می تواند عدم حضور جدی زنان حتی در شرایط باز سیاسی چون مجلس و سایر عرصه های سیاسی را توجیه نماید.

مشارکت زنان درفعالیت های سیاسی- اقتصادی می تواند کشور را به سوی پیشرفت هدایت می کند. از این رو ضرورت تقویت مشارکت سیاسی زنان برای توسعه اجتماعی کشور یک ضرورت انکارناپذیر محسوب می شود. اینجاست که اگر سیاستگذاران جامعه نتوانند جایگاه ویژه ای برای زنان به نحو مطلوب تعیین کنند هرگز قادر نخواهند بود جامعه را به سمت توسعه همه جانبه و پایدار سوق دهند.

تصحیح و تقویت دیدگاه های یکسویه به زنان از جمله رویکردهایی است که می توان با توسل به آنها نقش سازنده و گره گشای این قشر تأثیر گذار را به وضوح مشاهده کرد. از جمله این رویکردها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

1 – استفاده از تعالیم، اصول، ارزش ها و اعتقادات دینی در راستای فعالیت زنان در ابعاد مختلفی چون سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، می تواند در افزایش مشارکت زنان در جامعه نقش مؤثری داشته باشد.

2 - مشارکت زنان در جامعه می تواند بيشتر از مردان موجب افزايش سرمايه اجتماعی شود؛ زيرا زن محور خانواده و خانواده هسته اصلی جامعه است. اگر می خواهيم جامعه ای پويا، پرشور و نشاط داشته باشيم بايد به مشارکت زنان توجه کنيم.

3- لازم است جامعه و دولت از قشر زنان حمایت همه جانبه به عمل آورند تا آنها بتوانند با استفاده از امکاناتی چون نظام آموزشی فرهنگ سیاسی و فرهنگ خانواده و ...  به کشف استعدادها و اعتلای شخصیت خود بپردازند.

4 – ضروری است فرصت های مناسب برای حضور بانوان در صحنه های مختلف علمی و عملی مثل دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، کارخانه ها و سایر کارها و فعالیت های اجتماعی متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها ایجاد گردد تا موجب بالا رفتن انگیزه بانوان را در مشارکت های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی گردد.


منابع:

زنجانی زاده، هما « مشارکت سیاسی زنان و عوامل اجتماعی موثر بر آن »،(1381)

موسوی، بجنوردی، نقش مشارکت سیاسی در مشروعیت حکومت اسلامی ( 1377)، نشر سفیر

زاهدی، شمس السادات« ارتقای مشارکت زنان در سطوح مدیریتی»،(1381 )

کتابی، محمود؛ قاسمی، وحید « نظریه مبادله و مشارکت سیاسی زنان» (1380)

سایت تبیان

نویسنده : خورشید نجفی جویباری
دیدگاه شما در مورد : مشارکت زنان در جامعه

مشارکت زنان در جامعه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS