امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 23:23:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26483

تاریخ انتشار : 18/06/1394 - 16:19

آیت الله مکارم: برای بررسی برجام مبارزه و اهانت نشود

آیت الله مکارم شیرازی گفت وگوی منطقی و مستدل را لازمه بررسی دقیق برجام دانست و ابراز داشت: بحث ها باید منطقی و مستدل و با محبت و دوستانه مطرح شود تا مشکل حل شود.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

 

آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد، با ابراز نگرانی شدید از اختلاف افکنی مسئله برجام در جامعه، گفت: این مسئله در حال تبدیل شدن به یک عنوان اختلاف انگیز بین گروه های مختلف است و من از عاقبت آن که سبب اختلاف افکنی شدید شود، سخت نگران هستم.


وی با تاکید بر اینکه برنامه جامع اقدام مشترک نقاط قوت فراوانی دارد، ابراز داشت: ممکن است نقاط ضعفی نیز داشته باشد؛ همه باید در فکر این باشند نقاط ضعف را حل و از آن عبور کنند و چنان نیست که راه حل نداشته باشد.

*برجام پیروزی محسوب می شود
وی اظهار داشت: نباید این مسئله را فراموش کرد و البته نباید برجام سبب شود افراد در مقابل هم بایستند تا برخی بگویند «وای بر ما که چنین پیمانی بستیم» و برخی دیگر نیز بگویند «برجام بزرگ ترین افتخار کشور است».

*دشمن به دنبال اختلاف افکنی شدید است
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه دشمنان به دنبال اختلاف افکنی شدید در جامعه هستند، گفت: «برجام» خدایی ناکرده نباید سبب اختلافات شدید شود؛ دشمن دلش می خواهد از این طریق در ملت اختلاف ایجاد شود تا بر ما مسلط شوند.

*برای بررسی برجام مبارزه و اهانت نشود
آیت الله مکارم شیرازی گفت وگوی منطقی و مستدل را لازمه بررسی دقیق برجام دانست و ابراز داشت: بحث ها باید منطقی و مستدل و با محبت و دوستانه مطرح شود تا مشکل حل شود؛ افراد به گونه ای بحث نکنند که بحث ها به عنوان معارضه،  مبارزه، اهانت و گاهی نسبت های ناروا دادن دنبال شود.

*دشمن دائم حرف های بی ربط می زند
این مرجع تقلید بر ضرورت هوشیاری نسبت به برجام تاکید کرد و گفت: از فرصت ها باید به خوبی استفاده کرد و فراموش نکنیم دشمن مرتب حرف های ناموزون و نامربوط می زند؛ باید داخل خود را اصلاح کنیم و وحدت خود را برهم نزنیم.

*اختلافات به نزاع تبدیل نشود
آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: از طرفی تکفیری ها مشکلاتی برای اسلام درست کرده اند؛ از سویی غربی ها حرف های نامربوط می زنند و نباید در داخل نیز مسئله ای به اختلاف و نزاع تبدیل شود که خدایی ناکرده در این صورت واویلا می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به آوارگان جنگ سوریه اشاره کرد و گفت: آوارگان در اثر همین جنگ های داخلی تبدیل به مشکلی در عالم اسلام شده اند.

*آیا آوارگان جنگ باید بمیرند؟
وی افزود: در مناطقی که داعشی ها با قساوت و بی رحمی و وحشی گری مردم را به خاک و خون می کشند آوارگان مجبور به فرار هستند؛ اما این ها باید کجا بروند؟ آیا این افراد باید بمیرند؟؛ آتش افروزان جنگ چرا فکر این چیزها را نمی کنند؟

این مرجع تقلید جنگ افروزی را سبب عقب افتادگی، کشتار، خون ریزی و آوارگی دانست و گفت: عده ای که خودشان عامل جنگ هستند در اظهاراتی گفته اند «آوارگان پیدا شده بواسطه ایران و روسیه است که بشار اسد را تقویت می کنند».

*انتقاد شدید و ابراز تاسف از اظهارات نخست وزیر ترکیه
آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد شدید از نخست وزیر ترکیه، اظهار داشت: ایران و روسیه می گویند حکومت سوریه باید بدست مردم سوریه انتخاب شود و انتخابات برگزار کنید در حالی که شما از اطراف دنیا عده ای را جمع کردید و آموزش دادید و همه چیز را بهم ریختید و مردم بی گناه را آواره کردید حالا می گویید دیگران سبب آوارگی هستند؟

وی با ابراز تاسف شدید از اظهارات زشت و بی منطق و بی اساس، گفت: سوریه را به دست مردم سوریه بدهید؛ چطور همه جا دموکراسی خوب است برای سوریه خوب نیست؟  

آیت الله مکارم شیرازی در بخش ابتدایی سخنان خود به دستورات اسلام در زمینه رفتار با فرزندان اشاره داشت و گفت: دین بر لزوم تکریم و شخصیت دادن به فرزندان تاکید کرده و این مسئله را یکی از عوامل تربیت برشمرده است.

*از تنبیه بدنی کودکان پرهیز شود
وی نام نیک گذاشتن و تعلیم قرآن و تادیب را از دیگر عوامل تربیت فرزندان عنوان کرد  و گفت: تنبیه بدنی در موارد بسیار نادر باید باشد؛ مدارس و آموزشگاه ها از تنبیه بدنی بپرهیزند، چرا که اثر خوبی ندارد و ممکن است در مواردی ضرورت داشته باشد که نیازمند اذن اولیاء فرزند است؛ تنبیه بدنی نباید موجب انحراف کودکان شود.

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی مبنی بر اینکه «اگر فرزند بر پدرش در کودکی جسور شود وقتی بزرگ شد نافرمانی می کند»، ابراز داشت: برخی افراد چنان فرزندان خود را آزاد می گذارند که هیچ حد و مرزی نمی شناسند و می گویند بچه را باید آزاد گذاشت.

*آزادی و احترام به فرزند حد و مرز دارد
آیت الله مکارم شیرازی افزود: آزادی و احترام به فرزند حد و مرز دارد و متاسفانه همه مشکلات در افراط ها و تفریط ها است.

وی با اشاره به سخت گیری عجیب برخی متدینین نسبت به فرزندان، گفت: یکی از افراد را بنده می شناختم که نسبت به فرزند خود سخت گیری عجیبی داشت و فرزندش وقتی بزرگ شد از مبلغین فرقه ضاله شد چرا که در کودکی تحت فشار پدر روحانی خود بود و این مسئله سبب شد در دلش اسلام را منسوخ بداند و جذب فرقه ضاله شود.   

این مرجع تقلید با بیان اینکه احترام و محبت به فرزند باید حساب و کتاب داشته باشد، ابراز داشت: برخی کودکان در مهمانی ها چنان آزاد هستند که به کلی مجلس را به هم می زنند و والدین آنها نیز صرفا نگاه می کنند؛ به کودکان باید آداب حضور در مساجد و مهمانی ها را آموخت.

وی خاطرنشان کرد: برخی خانواده ها این روزها خیلی به سوی افراط می روند و باید بدانند فرزندان آنها بزرگ شوند به هیچ عنوان گوش به حرف آنها نخواهند داد./آ
 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : آیت الله مکارم: برای بررسی برجام مبارزه و اهانت نشود

آیت الله مکارم: برای بررسی برجام مبارزه و اهانت نشود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS