امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 19:15:37
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26393

تاریخ انتشار : 16/06/1394 - 23:51

اولویت هفتم جوانان ایرانی چیست؟

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس نظرسنجی ها، اکنون ازدواج اولویت هفتم جوانان در کشورمان است.

جویباران ـ

به گزارش پارسینه

محمد اسماعیل مطلق روز یکشنبه در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت در راستای ارتقای نرخ باروری مبتنی بر سلامت مادر و کودک افزود: در این نظرسنجی که از جوانان صورت گرفته پیش از ازدواج، اولویت های دیگری نظیر اشتغال و تحصیل مطرح شده که نشانگر بی توجهی نسل جوان به تشکیل خانواده است.

وی ادامه داد: اکنون بیش از 11 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم که بخش قابل توجهی از آنان درحال پشت سر گذاشتن سن مناسب ازدواج و باروری هستند.

مطلق اظهارکرد: در سال های گذشته سن ازدواج به میزان زیادی در کشور بالا رفته به طوری که این افزایش در میانگین کشوری حدود شش سال و در شهر تهران حدود 10 سال بوده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اکنون متوسط سن ازدواج مردان به 26.7 سال و زنان به 23.4 سال رسیده است که برای رشد نرخ باروری باید حد اقل 2 سال کاهش یابد.

مطلق از کاهش آمار ازدواج طی 6 سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: در سال 93 افزون بر 724 هزار فقره ازدواج در کشور ثبت شد.

وی همچنین با اشاره به کاهش نگران کننده نرخ باروری در کشور طی 30 سال گذشته افزود: در سال 92 متوسط نرخ باروری ایرانیان 6.8 برای هر زوج بود که این رقم در سال جاری به 1.8 رسید.

وی گفت: سالانه 440 هزار فرصت فرزندآوری در کشور از دست می رود که از این تعداد 410 هزار مورد به دلیل عدم ازدواج، 10 هزار فرصت به علت فوت همسر و 20 هزار فرصت نیز به علت طلاق است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سقط جنین را یکی دیگر از موارد مهم کاهش نرخ باروری عنوان کرد و ادامه داد: یک میلیون و 730 هزار بارداری در سال رخ می دهد که از این تعداد یک میلیون و 550 هزار مورد منجر به زایمان شده و نزدیک به 180 هزار مورد با سقط خاتمه می یابد که این امر نشان از بالا بودن نرخ سقط جنین در کشور دارد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش علل کاهش نرخ باروری در کشور را برشمرد و اظهارکرد: مشکلات ناباروری، نبود رضایت از زندگی مشترک، مشکلات اقتصادی خانواده ها از جمله مهمترین این عوامل به شمار می رود.

محمد اسلامی افزود: جمعیت ایران در 100 سال گذشته حدود 9 برابر شده و از 8.9 میلیون نفر به نزدیک 78 میلیون نفر رسیده و بررسی ها نشان می دهد که سالانه نزدیک به یک میلیون و 100 هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می شود ولی این روند در سال های اخیر با سرعت کمتری بوده است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اولویت هفتم جوانان ایرانی چیست؟

 اولویت هفتم جوانان ایرانی چیست؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS