امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 21:38:02
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26387

تاریخ انتشار : 16/06/1394 - 23:46

شاخص جوانی در ایران نصف 30 سال گذشته است

معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شاخص جوانی در ایران در حال حاضر 23 درصد و نصف 30 سال گذشته است.

جویباران ـ

محمد اسحاقی روز دوشنبه در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت در راستای ارتقای نرخ باروری مبتنی بر سلامت مادر و کودک در ارومیه افزود: شاخص جوانی کشورمان در سال های 45 و 65 به ترتیب 46 و 45 درصد بود در حالی که این رقم در سال جاری به 23 درصد رسیده و به سمت کاهش می رود.
وی با اشاره به افزایش نرخ باروری در ابتدای دهه 60 در کشورمان اضافه کرد: در راستای کاهش نرخ رشد جمعیت در سالهای پایانی این دهه برنامه ریزی هایی صورت گرفت و مقرر شد که نرخ باروری در سال 90 به چهار برسد در حالی که کشورمان در سال 71 به این رقم رسید.
وی اظهار کرد: با توجه به این کاهش شتاب آمیز نرخ باروری باید در سال 71 برنامه ریزی جدیدی صورت می گرفت ولی در سال 72 سیاست های جمعیتی دهه 60 به تصویب مجلس رسید که نتیجه آن نرخ باروری کمتر از 2 در سال های اخیر است.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حال حاضر نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری به ترتیب 1.3 و 1.8 است در حالی که این رقم ها باید 2.3 و 4 بودند و با کاهش بسیار زیاد مواجه هستند.
اسحاقی افزایش طلاق و کاهش ازدواج را یکی از عوامل کاهش نرخ رشد جمعیت برشمرد و گفت: در پنج ماهه اول امسال میزان ازدواج 3.3 درصد رشد داشته در حالی که میزان طلاق در کشور 11.5 درصد بیشتر شده است.
وی اثرگذاری در تشکیل خانواده و ازدیاد جمعیت را بخشی از تهاجم فرهنگی غرب بر علیه کشورمان عنوان کرد و افزود: شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی در اختیار این سیاست غربی ها قرار دارند و سعی می کنند با سست کردن بنیان خانواده زمینه کاهش زاد و ولد و باروری را در کشورمان فراهم کنند.
رهبر معظم انقلاب در سیاست های ابلاغی جمعیت در اردیبهشت ماه سال گذشته، بر رشد جمعیت و باروری تاکید کرده بودند که در این راستا برنامه ریزی هایی از سوی دولت انجام شده است.
در حال حاضر نرخ رشد جمعیت در کشورمان کمتر از نرخ رشد لازم برای سطح جانشینی است و با تداوم این امر میزان رشد جمعیت در دهه های آینده در کشورمان به صفر می رسد.

/3004

دیدگاه شما در مورد : شاخص جوانی در ایران نصف 30 سال گذشته است

 شاخص جوانی در ایران نصف 30 سال گذشته است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS