امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 05:53:08
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26376

تاریخ انتشار : 16/06/1394 - 17:07

تکنسین فوریت‌های پزشکی در گفت‌وگو با بلاغ:

بارها از دست بیمار و همراهان کتک خورده‌ایم/از خدمت به مردم، لذت می‌برم

از همه رانندگان محترم وسیله نقیله نیز انتظارداریم به محض مشاهده آمبولانس اورژانس ۱۱۵ مسیر عبور خودرو امداد را هرچه سریع‌تر باز کرده تا ما بتوانیم زودتر به محل اعزام شده برسیم و از تجمع در محل حادثه پرهیز کنند.

حویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،مجید جهانی، تکنسین فوریت‌های پزشکی است و در قسمت اورژانس مازندران مشغول به فعالیت است، به‌منظور آگاهی خوانندگان گرامی با دغدغه‌ها و مسائل پرسنل اورژانس گفت‎وگویی با وی انجام دادیم که در ادامه تقدیم مخاطبان گرامی بلاغ می‌شود.

کمی درباره خودتان بگویید؟

متولد سال 1340 هستم، درسال 1365 ازدواج کردم و ثمره آن دو فرزند پسر، که یکی از آنها مهندس کامپیوتر و فرزند دوم مهندس مکانیک است و خودم هم در رشته پرستاری تحصیل کردم و فارغ‌التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.

دوره طرح خود را در بیمارستان شهدای زیراب گذراندم و بعد از اتمام طرح در بیمارستان امام خمینی (ره) فریدونکنار استخدام شدم و در آنجا مسئول بخش آی‌سی یو و سوپروایزر بودم، البته سابقه کار در بیمارستان‌های مختلف از جمله سینا تهران، شهید بهشتی بابل و شفای ساری را نیز دارم.

در سال ۱۳۸۰ چون جانباز جنگ تحمیلی بودم، طبق قانون مصوب مجلس و کمیسیون پزشکی بنیاد جانبازان، جانباز حالت اشتغال شدم و پس از آن در بیمارستان شفا ساری و از سال ۱۳۸۲ در اورژانس مازندران شهر ساری مشغول به‌کار شدم.

یک کارمند اورژانس باید چه مدرکی داشته باشد و آیا باید ویژگی جسمانی و روحی خاصی داشته باشد؟

کارمند اورژانس ۱۱۵ باید دارای یکی از مدارک دانشگاهی پرستاری، بی‌هوشی و فوریت پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی را داشته باشد و همچنین دارای گواهینامه رانندگی مخصوص آمبولانس نیز باشد و از نظر روحی و جسمی هم در سلامت کامل باشد.

اگر دوباره بخواهید شغلی را انتخاب کنید، دوست دارید که چه شغلی باشد؟

عاشق رشته‌های گروه پزشکی بودم و خدا را شکر می کنم که در یکی از بهترین رشته‌های پیراپزشکی به مردم عزیز استان مازندران و شهر ساری خدمت می‌کنم و اگر دوباره بخواهم شغلی را انتخاب کنم، همین انتخاب من خواهد بود.

آیا از شغل خودتان رضایت دارید؟ یک پرسنل اورژانس توانایی انجام چه اقدامات پزشکی را دارد و مجاز به انجام آن است؟

بله، از شغل خود راضی‌ام و از خدمت به مردم، لذت می‌برم، پرسنل اورژانس ۱۱۵ توانایی انجام کارهای درمانی از قبیل: کنترل علائم حیاتی(فشارخون، تنفس، نبض)، تعیین سطح هوشیاری، رگ‌گیری، اکسیژن‌درمانی، شست‌وشو و پانسمان، گرفتن آتل و فیکس کردن اندام آسیب‌دیده، سرم‌تراپی، تزریق آمپول متناسب بیمار با مشاوره پزشک مرکز، لوله‌گذاری مجرای تنفسی، احیای قلبی ریوی، تکمیل فرم بیمار و دادن قرص متناسب بیمار با مشاوره پزشک مرکز که تمامی اقدامات کمتر از ۵ دقیقه برای بیمار انجام می‌شود، را دارند.

در نهایت ویزیت کلی بیمار با شرح حال کامل برای مشاوره با پزشک مرکز یا به‌صورت سرپایی در منزل درمان شده یا جهت تکمیل درمان بیمار به بیمارستان مورد نظر منتقل می‌شود، از سویی هر دو پرسنل اورژانس ۱۱۵ باید قادر به رانندگی با آمبولانس باشند.

مردم چه انتظاراتی از شما دارند؟

بیشترین انتظار مردم از پرسنل اورژانس ۱۱۵ رسیدن سریع به محل اعلام شده است، چون آنها با توجه به فشار عصبی و استرسی که برای‌شان به‌وجود آمده، زمان برای‌شان طولانی می‌شود که در آن صورت ما باید با خونسردی و متانت با آنها برخورد کنیم.

شما چه انتظار یا درخواستی از مردم دارید؟

از مردم عزیز خواهش می‌کنیم که ابتدا صبور باشند و آرامش خود را حفظ کنند و به توصیه‌های لازم که از مرکز پیام تا رسیدن ما به محل اعلام شده به دقت گوش فرا دهند و اجرا کنند.

از همه رانندگان محترم وسیله نقیله نیز انتظارداریم به محض مشاهده آمبولانس اورژانس ۱۱۵ مسیر عبور خودرو امداد را هرچه سریع‌تر باز کرده تا ما بتوانیم زودتر به محل اعزام شده برسیم و از تجمع در محل حادثه پرهیز کنند.

در روز چند تماس به صورت مزاحمی دارید؟

در حال حاضر تماس مستقیم با پایگاه وجود ندارد، ابتدا مردم با مرکز پیام تماس گرفته و سپس مرکز پیام با توجه به نزدیک بودن پایگاه مورد نظر با ماموریت اعلام‌شده، آمبولانس را اعزام می‌کند. در گذشته مزاحمت‌های تلفنی زیاد بود که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و سیستم‌های دیجیتال مزاحمت تلفنی بسیار کم شده است.

شده که در حین رسیدگی به بیماران، اعضای خانواده یا آشنایان آنها با شما درگیر شوند؟

بله، چون همراهان بیمار بیشتر اوقات دچار فشار روحی و دستپاچه می‌شوند، به دلیل نداشتن آرامش روحی بارها شده که از دست بیمار و همراهان کتک خورده باشیم ولی پس از رسیدن به آرامش روحی اظهار پشیمانی کردند و همراه با عذرخواهی، از ما تشکر کردند.

در زمان اوقات فراغت چه فعالیتی انجام می‌دهید؟ آیا ورزش می‌کنید و چه ورزشی؟

در زمان اوقات فراغت بیشتر در کنار خانواده هستم و در کنار آن مطالعه کتاب و تماشای تلویزیون و اخبار ورزشی به‌ویژه تماشای بازی‌های فوتبال مشغول می‌شوم. آمادگی جسمانی و تنیس روی میز و پیاده‌روی انجام می‌دهم.

با توجه به مدت زمان فعالیت شما که 24 ساعت است، آیا خستگی و کسالت به سراغ شما نمی‌آید؟

چرا اتفاقا پایگاهی که من در آن انجام وظیفه می‌کنم، پایگاه مرکزی بوده و از نظر ماموریت پرترافیک است.

بارها پیش آمده که خوردن صبحانه، ناهار و شام ما چندین ساعت به تاخیر افتاده است، البته زمانی که بیمار به سلامتی دست می‌یابد، تمام خستگی و کسالت‌مان از بین می‌رود.

نخستین مأموریت کاری خود را به یاد دارید، در آن زمان چه احساسی داشتید؟

چون من قبلا در بیمارستان‌ها و بخش های مختلف آن کار کردم و تجربه کاری نیز داشتم، نخستین ماموریت در اورژانس ۱۱۵ را در پایگاه جاده‌ای کیاسر انجام دادم و آن هم تصادف دو خودرو با یکدیگر بود که سه مصدوم داشت، با اقتدار و سریع به کمک همکارم کارهای درمانی لازم را برای آنها انجام و به بیمارستان امام ساری انتقال دادیم.

خاطره عجیبی از دوران فعالیت خود به‌عنوان کارمند اورژانس دارید؟

در یکی از ماموریت‌ها که بیمار دچار سکته مغزی شده بود، یکی از همراهان بیمار که در جلوی آمبولانس نشسته بود، وقتی عدم توجه مردم به آژیر و آمبولانس ۱۱۵ را از نزدیک لمس کرد و یک‌سری توضیحات دیگری در رابطه با کارمان را گفتم تا رسیدن به بیمارستان برای ما گریه کرد و قول داد تا جایی که از دستش برمی‌آید به همه دوستان و آشنایانش آموزش و تذکرات لازم را در هنگام مشاهده آمبولانس بدهد.

خاطره شیرین یا تلخی اگر دارید، خوشحال می‌شویم، برای ما بگویید؟

خاطرات تلخ و شیرین زیاد هست، یکی از خاطرات شیرین من، زمانی که بر بالین بیماری حاضر شدیم و تمام همراهان با چشم گریان از فوت بیمار خبر دادند و از ما خواهش می‌کردند شما را به خدا هر کاری از دست شما برمی‌آید سریع برایش انجام دهید.

پس از معاینه و کنترل علائم حیاتی متوجه شدیم بیمار نبض دارد و سریع قند خون بیمار را چک کردیم که قند خون بیمار20 بود، با گرفتن رگ و وصل آنژیوکت و تزریق ویال دکستروز ۵۰ درصد، بیمار شروع به باز کردن چشم‌هایش و صحبت کردن کرد و با تعجب گفت: «چی شده» همراهان بیمار با دیدن این عکس‌العمل از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدند و باورشان نمی‌شد که بیمارشان دوباره صحبت می‌کند و کلی دعا و تشکر کردند و ما هم با خوشحالی از انجام این ماموریت خستگی‌مان رفع شد.

در خبرها خوانده ام که بارها اتفاق افتاده که خانم بارداری در داخل ماشین اورژانس زایمان کرده، آیا شما چنین ماموریتی داشتید؟

در داخل آمبو لانس برایم پیش نیامده و زایمان و تولد نوزاد در زایشگاه انجام شد.

بیشترین حوادثی که برای مردم اتفاق می‌افتد، چیست؟

بیشترین ماموریت‌های ما را حوادث، تصادفات و بیماری‌های قلبی و عروقی تشکیل می‌دهد.

آیا پرسنل اورژانس از خدمات رفاهی ویژه‌ای هم برخوردارند؟

متاسفانه پرسنل اورژانس ۱۱۵ از هیچ‌گونه خدمات امکانات رفاهی برخوردار نیستند.

اگر بخواهید توصیه‌ای به جوانانی که دچار حادثه می‌شوند، داشته باشید به آنها چه می‌گویید؟

از جوانان عزیز تقاضا دارم تفریحات سالم در کنار خانواده خود داشته باشند و در صورت استفاده از موتورسیکلت، حتماً گواهینامه رانندگی با موتور را داشته و از کلاه ایمنی استفاده کنند و از شنا کردن در رودخانه و دریا که فاقد غریق نجات است، پرهیز کنند.

آیا شده که در زمان ماموریت دچار احساسات عاطفی شوید و نتوانید کار خود را انجام دهید؟

خیر، تاکنون چنین اتفاق نیفتاده هر چند که شغل ما پر از حوادث ناخوشایند است و در روحیه همه پرسنل در بلندمدت تاثیرگذار خواهد بود، امیدوارم مسئولین سختی کار اورژانس را در نظر گرفته و این خواسته به حق ما را اجرا کنند تا اورژانس ۱۱۵ را جز مشاغل سخت به حساب آورند.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : بارها از دست بیمار و همراهان کتک خورده‌ایم/از خدمت به مردم، لذت می‌برم

بارها از دست بیمار و همراهان کتک خورده‌ایم/از خدمت به مردم، لذت می‌برم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS