امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 07:08:09
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26358

تاریخ انتشار : 16/06/1394 - 07:27

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور:

توسعه آبیاری قطره‌ای کشاورزی را به سمت خودکفایی سوق می‌دهد

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور گفت: می‌توانیم با سیستم آبیاری قطره‌ای در مناطق خشک کشور به تولید محصولات کشاورزی بپردازیم تا ضریب خود اتکایی کشور بالا رود و کمتر به کشورهای دیگر وابسته باشیم.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا دکتر گودرز نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی، با بیان اینکه استفاده از بذر و آب پاشی قطره‌ای در صحرای سینا و برداشت محصول کشاورزی توسط اسرائیل انجام می‌شود، گفت: کشور ما نیز تقریباً نیمه خشک و یا خشک محسوب می‌شود و تولید غذا در آن سخت است، پس آب برای کشاورزی ما حیاتی است به این دلیل که شما نمی‌توانید از زمین خشک تولید محصولات غذایی کنید.

وی با بیان این‌که با توجه به الزامات کشور موسسه اصلاح بذر تلاش کرده به سمت تولید ارقام بذر متحمل خشکی با نیاز آبی کمتر حرکت کند، تاکید کرد: ارقامی که هم‌ اکنون به کشاورزان معرفی می‌کنیم برای تحمل وضعیت خشکی تست شده‌اند و به تولید محصول کشور کمک می‌کنند.

استقبال کشاورزان از بذرهای «هیبرید» وارداتی
وی در ادامه افزود: بذرهای «هیبرید» به دلیل استفاده برخی کشورهای خارجی وارد کشور می‌شود و کشاورزان برای تولید بیشتر به سراغ این نوع بذر می‌روند.

نجفیان با اشاره به لزوم اهرم‌های کنترلی بر روی ورود بذر به کشور گفت: آنجایی که لازم است کشاورزان باید از بذر وارداتی خوب استفاده کند اما باید تعرفه‌ای برای ورود بذر به کشور قرار داده شود.

واردات چند صد میلیون دلاری بذر سبزی و صیفی جات به کشور
نجفیان ادامه داد: به دنبال تولید حداکثری در ضریب امنیت تولید، باید تداوم صنایع غذایی را در کشور داشته باشیم، البته متاسفانه در برخی زمینه‌ها مانند بذر سبزی و صیفی جات مجبور به واردات هستیم که بیشترین واردات ما بذر سبزی و صیفی جات است که رقم آن به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور با بیان این‌که کشاورزان به دنبال بذرهایی هستند که حداکثر بهره برداری را برای آنان داشته باشد، خاطرنشان کرد: ما در حوزه سبزی و صیفی خوب سرمایه گذاری نکردیم چون بخش خصوصی این کار را پیگیری کرده تحقیقات این موضوع زیاد جدی گرفته نشده است با این وجود در این عرصه می‌توانیم بذرهای ارزان‌تر تولید و به کشاورزان ارائه دهیم.

ارائه با کیفیت ارقام گندم، جو و حبوبات به کشاورزان
رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور تاکید کرد: در زمینه گندم، جو و حبوبات ارقام خوبی به کشاروزان ارائه شده است اما در برخی زمینه‌ها باید تولیدات داخل را تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: گذشتگان ما نیز به دلیل محدودیت آب از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌کردند و در بیابان‌های سخت تولید محصولات غذایی را انجام می‌دادند اما باید بدانیم که مدیریت آب بسیار مهم است و ما باید بتوانیم با مدیریت سیستم آبیاری کنترل شده تولید غذا کنیم.

نجفیان اظهار کرد: می‌توانیم با سیستم آبیاری قطره‌ای در مناطق خشک کشور به تولید محصولات کشاورزی بپردازیم تا ضریب خود اتکایی کشور بالا رود و کمتر به کشورهای دیگر وابسته باشیم.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : توسعه آبیاری قطره‌ای کشاورزی را به سمت خودکفایی سوق می‌دهد

توسعه آبیاری قطره‌ای کشاورزی را به سمت خودکفایی سوق می‌دهد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS