امروز جمعه 29 دی 1396
ساعت 16:41:08
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26199

تاریخ انتشار : 13/06/1394 - 23:32

رویترز:

اوباما فقط به یک رای دیگر برای نجات توافق ایران نیاز دارد

باب کیسی Bob Casey و کریس کونز Chris Coons دو سناتور دموکرات دیگر روز سه شنبه حمایت خود را از موافقتنامه هسته ای ایران اعلام کردند و به این ترتیب باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای حفظ حق وتو خود در کنگره در رای گیری درباره این موافقتنامه تنها به یک رای دیگر نیاز دارد

جویباران ـ

به گزارش پارسینه ،

رویترز نوشت: باب کیسی Bob Casey و کریس کونز Chris Coons دو سناتور دموکرات دیگر روز سه شنبه حمایت خود را از موافقتنامه هسته ای ایران اعلام کردند و به این ترتیب باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای حفظ حق وتو خود در کنگره در رای گیری درباره این موافقتنامه تنها به یک رای دیگر نیاز دارد.

 کونز در سخنانی در شهر ویلمینگتون Wilmington در ایالت دلاور Delaware گفت :« من از این موافقتنامه حمایت خواهم کرد زیرا ما را در مسیر محدود کردن برنامه هسته ای ایران برای 15 سال آینده قرار می دهد و اینکه موافقتنامه به دست آمده مورد حمایت جامعه بین الملل است.»

حمایت این دو سناتور دموکرات بدین معنی است که 33 نفر از اعضای سنای آمریکا یعنی 31 دموکرات و دو عضو مستقل اکنون از موافقتنامه هسته ای ایران که میراثی مهم برای سیاست خارجی رئیس جمهور دموکرات آمریکا به شمار می رود ، حمایت می کنند.

در حال حاضر تنها دو سناتور دموکرات به مخالفت با موافقتنامه به دست آمده با ایران برخاسته اند.

کنگره آمریکا قرار است اواسط ماه سپتامبر درباره قطعنامه « عدم تایید موافقتنامه هسته ای ایران » رای گیری کند ، قطعنامه ای که می تواند منجر به حرکت به جلو یا موقف شدن موافقتنامه هسته ای تاریخی باشد که آمریکا و پنج کشور دیگر ( روسیه ، انگلیس ، فرانسه ، چین و آلمان ) ماه ژوئیه با ایران به آن دست یافتند.

اوباما متعهد شده است هرگونه قطعنامه عدم تایید موافقتنامه هسته ای ایران را وتو خواهد کرد اما با توجه به اینکه موافقتنامه هسته ای ایران کمی پیش از تعطیلات تابستانی ماه اوت کنگره به دست آمد ، مخالفان این موافقتنامه دو ماه فرصت داشته اند تا حمایت مخالفان را جلب کنند و اکثریت دو سوم آراء را هم در مجلس نمایندگان و هم سنا که برای در امان بودن از وتو رئیس جمهور نیاز است به دست آورند.

اما درحالی که کنگره آماده می شود به کار خود بازگردد ، به نظر می رسد مخالفان موافقتنامه هسته ای ایران با شکست روبرو شده اند. دموکرات ها در سنا به حمایت قاطعانه از این موافقتنامه برخاسته اند و اکنون تنها حمایت یک سناتور دیگر از موافقتنامه هسته ای ایران نیاز است تا اوباما بتواند در صورت تصویب قطعنامه عدم تایید این موافقتنامه ، از حق وتو خود استفاده کند.

دستیاران سنا پیشتر پیش بینی کرده بودند پیش از بازگشت کنگره از تعطیلات در تاریخ هشتم سپتامبر و رای گیری درباره موافقتنامه هسته ای ایران که احتمالا قبل از 17 سپتامبر انجام خواهد شد ، این تعداد رای مورد نیاز محقق شود.

آنها افزودند با این حال دستیابی به 41 رای که برای جلوگیری از به رای گذاشته شدن « قطعنامه عدم تایید » موافقتنامه هسته ای ایران در سنا ضروری است هنوز قطعی نیست.

کونز در جمع دانشجویان دانشگاه دلاور افزود پیش بینی اینکه چه تعداد از اعضای سنا سرانجام از این موافقتنامه حمایت خواهند کرد دشوار است.

یکی از نگرانی هایی که مخالفان موافقتنامه ایران مطرح می کنند این است که در آن امتیازهای زیادی به ایران داده شده است و شامل بازرسی های کافی و محکم از تاسیسات هسته ای ایران نیست. آنها می گویند آمریکا باید با این موافقتنامه به دست آمده مخالفت و تلاش کند به موافقتنامه ای محکم تر دست یابد.

سناتور کیسی گفت موافقتنامه به دست آمده با ایران را به دقت بررسی و پس از آن درمورد حمایت از آن تصمیم گیری کرده است.

وی افزود این موافقتنامه محدودیت های سختی بر برنامه هسته ای ایران اعمال می کند ، شامل اقدامات راستی آزمایی و نظارتی محکم است و براساس آن ، تحریم های هسته ای علیه ایران پس از آن کاهش خواهد یافت که اقدامات این کشور در چارچوب موافقتنامه به دست آمده راستی آزمایی شود.

/3004

دیدگاه شما در مورد : اوباما فقط به یک رای دیگر برای نجات توافق ایران نیاز دارد

 اوباما فقط به یک رای دیگر برای نجات توافق ایران نیاز دارد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS