امروز سه شنبه 03 بهمن 1396
ساعت 15:34:15
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26188

تاریخ انتشار : 13/06/1394 - 23:21

یک رویداد/

تلاش سازمان بازرسی برای بازگرداندن خاوری به کشور

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از رایزنی با برخی کشورها در حاشیه شانزدهمین کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد مالی در مالزی برای بازگرداندن 'محمود خاوری' مدیر عامل اسبق و متواری بانک ملی از کانادا خبر داد.

جویباران ـ

ناصر سراج' رئیس سازمان بازرسی کل کشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه کشورهای جهان نباید موضوع پولشویی را سیاسی کنند، تصریح کرد 'موضوع پولشویی نباید در قالب سیاسی قرارگیرد مانند جریان خاوری رئیس فراری بانک ملی که اکنون در کانادا بسر می برد'.

وی گفت: ما باید در مذاکرات برای بازگرداندن افراد فراری که در کشور اقدام به پولشویی کرده اند، اقدام کنیم و آن ها را وادار به این کار کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: کشورها مجبورند تن به این کار دهند وگرنه مبارزه با فساد و پولشویی اثری نخواهد داشت.

وی با اشاره به مذاکرات روز چهارشنبه خود و در حاشیه نخستین روز از شانزدهمین کنفرانس بین المللی مبارزه با فساد مالی در شهر 'پوتراجایا' مالزی، گفت که با مقام های چهار کشور مذاکره کرده است.

وی گفت که موضوع پولشویی و فساد مالی خاوری نیز در این مذاکرات مطرح شده است. 'قرار شد از طریق فضای سایبر، اینترنت و پست الکترونیکی در این مورد در تماس باشیم تا بتوانیم اقدام موثری انجام دهیم'.

سراج در پاسخ به این سوال که اطلاعات افراد طرف مذاکره از خاوری چه بوده است، گفت: فعلا اطلاعات جزیی نداشتند. مورد خاوری که مطرح شد همه کشورها استقبال کردند و حق را به ایران دادند.

وی گفت که در حاشیه این کنفرانس تاکنون با نماینده کانادا که خاوری در آن کشور بسر می برد ملاقات نداشته است، اما گفت 'ما قبلا ملاقات داشتیم و مقام کانادایی متاثر شد و قول داد در کنفرانس بین المللی اتریش این موضوع مطرح شود'.

چهارمین مجمع گروه های آکادمی بین المللی مبارزه با فساد قرار است نهم تا 11 دسامبر (18 تا 20 آذر) در وین اتریش برگزار شود و احتمال دارد موضوع خاوری مطرح شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: این موضوع سیاسی شده و تا زمانی که سیاسی باشد، اخراج نخواهد شد. ما دنبال این هستیم از راه آمبودزمانی، کشورها را مجبور به اخراج افرادی کنیم که پولشویی انجام داده اند.

وی معتقد است: فشار افکار عمومی به افرادی که ادعای مبارزه با فساد دارند تاثیر دارد. باید با فشار افکار عمومی این مدعیان مبارزه با فساد را وادار کنیم افرادی که پولشویی کرده اند را اخراج کنند.

وی گفت که مبداء این پولشویی ها در کشورهای در حال توسعه است و مقصد نیز کشورهای غربی است.

سراج با تاکید بر اینکه ایران به شدت با پولشویی مبارزه می کند، گفت: افراد پول های کثیف را پس از پولشویی به کشورهای غربی منتقل می کنند، اما متاسفانه غربی ها به بهانه رازداری بانکی اطلاعات را به کشور مبدا نمی دهند.

وی این امر را مشکلی در مسیر مقابله با افرادی دانست که اقدام به فساد مالی و پولشویی می کنند.

سراج گفت که مذاکراتی در این زمینه با کشورهای مختلف و مقصد پولشویی ها در حال انجام است.

وی تاکید کرد 'اگر قرار است مبارزه جامعی با پولشویی انجام شود باید از صفر تا صد باشد و کشورهای غربی نیز باید وارد شوند و افراد خاطی را که پولشویی کرده اند، بازگردانند'.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، گفت که ایران نیز در مسیری گام بر می دارد تا همه کشورها برای مبارزه با پولشویی فعالیت کنند و هیچگاه نباید موضوعات پولشویی را در قالب سیاسی برند.

سراج در ادامه در مورد مبارزه با فساد مالی در ایران، گفت: سران سه قوه اکنون پای کار هستند و تاکید بر مبارزه با فساد وجود دارد. نشست های ستاد مبارزه با فساد اقتصادی نیز در این چارچوب هر 15 روز به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار می شود.

وی گفت: قوه قضاییه در دولت قبل بویژه در اواخر دولت بنابر دلایلی که شاید براساس اعتقادی که برخی افراد در خود ستاد نداشتند در این نشست ها شرکت نمی کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: خوشبختانه در دولت کنونی، قوه قضاییه جزو پیشگامان در رابطه با حضور در جلسات مبارزه با فساد اقتصادی در سطح معاون اول، رئیس بازرسی و دادستان است.

وی با اشاره به برخی فعالیت ها برای مبارزه با فسادهای اقتصادی با همکاری سه قوه، گفت که امسال ایران در رتبه بندی جهانی نیز هشت پله برای مبارزه با فساد مالی بهبود یافته و امیدوارم این بهبودی تداوم یابد.

وی گفت که سران قوا مصر به مقابله با فسادهای مالی هستند و هیچوقت چنین اتحادی نبوده و اکنون هماهنگی و اتحاد بین سران قوا و معاونین ایجاد شده است.

/3004

دیدگاه شما در مورد : تلاش سازمان بازرسی برای بازگرداندن خاوری به کشور

 تلاش سازمان بازرسی برای بازگرداندن خاوری به کشور

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS