امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 14:41:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26111

تاریخ انتشار : 11/06/1394 - 18:09

گرمای تابستان خودروی شما را سمی می‌کند

بدنه داخلی خودروهایی که تازه از خط تولید خارج شده حامل مواد شیمیایی سمی است که در دفعات اولیه استفاده از خودرو آزاد می‌شود.

جویباران ـبه گزارش بلاغ،

 

 

کارشناسان ادعا می‌کنند بدنه داخلی خودرو در تمام طول سال حامل ترکیبات سمی است، اما متصاعد شدن این ترکیبات شیمیایی در فصل گرما و نیز زمانی که خودرو نو و کار نکرده است به بالاترین سطح خود می‌رسد.

 
بدنه داخلی خودرو در تابستان مواد سمی آزاد می‌کند

بدنه داخلی خودروهایی که تازه از خط تولید خارج شده حامل مواد شیمیایی سمی است که در دفعات اولیه استفاده از خودرو آزاد می شود. نشستن روی صندلی های جلو و عقب، روشن کردن هریک از کلیدهای تعبیه شده روی داشبورد یا پا خوردن کفپوش خودرو آزادسازی این ترکیبات را تحریک می کند و موجب استشمام بوی خاصی می شود (معروف به بوی نویی خودرو!) که برای بعضی ها خوشایند و برای عده ای دیگر تحمل ناپذیر است. با گذشت زمان و افزایش دفعات مصرف سطح این ترکیبات بتدریج کاهش می یابد، اما هیچ گاه از بین نمی رود. روند تحریک و آزادشدن این ترکیبات تا شروع فصل گرما به شکل خاموش ادامه می یابد و با آغاز تابستان شدت می گیرد. قرارگیری در معرض گرما و نور ماورای بنفش ناشی از تابش خورشید علت تشدید آزادسازی گازهای سمی در تابستان است.

به گفته کارشناسان، حدود 275 ترکیب شیمیایی سمی در یک خودرو معمولی پیدا می شود که تقریبا 50 مورد از آنها در انواع مختلف خودروها مشترک است. وینیل یک نوع ماده پلاستیک مانند ارزانقیمت است که به طور معمول در ساخت بدنه داخلی خودرو کاربرد دارد و در رده سمی ترین این ترکیبات قرار می گیرد. دیگر ترکیبات سمی متداول عبارتند از: فرمالدهید که یک نوع نگهدارنده است؛ بازدارنده های شعله که مانع آتش گیری سریع بدنه می شود؛ فلزات سنگین و انواع پلاستیک ها که در ساخت داشبورد، دستگیره های در و دسته های صندلی کاربرد دارد.

از جمله علائم استنشاق این ترکیبات خواب آلودگی و سردرد است که خیلی ها نمی دانند عاملش را باید در خودرویی که تازه خریده اند جستجو کنند. مواجهه طولانی مدت با این ترکیبات سلامت راننده و سرنشینان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. سرطان، بیماری های سیستم عصبی مرکزی، اختلال سطح هورمون ها و فراموشی از جمله این آثار زیانبار است.

تولیدکنندگان خودرو از خطرات احتمالی استنشاق مداوم این گازهای سمی آگاهند و درصددند استفاده از ترکیبات مشکل ساز را که کاربرد آنها در ساخت بدنه داخلی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد تا حد امکان کاهش دهند.
 
در حال حاضر، هیچ نهادی استفاده از این ترکیبات را در صنعت خودروسازی کنترل نمی کند. در چنین شرایطی، به عهده خود مصرف کنندگان است که جوانب احتیاط را رعایت کرده و خطرات احتمالی را جدی بگیرند. پیشنهاد می شود در فصل گرما و زمانی که سوار خودروی نو (صفر کیلومتر) می شوید، تهویه هوا را روشن کنید. پس از خریداری خودروی صفر، پنجره ها را پایین بکشید تا بوی تازگی از خودرو خارج شود و هوای تازه به داخل جریان پیدا کند. توصیه می شود تابستان ها پنجره ها را بالا بکشید و در صورت امکان از محافظ های ضد اشعه ماورای بنفش استفاده کنید. به علاوه، بهتر است چند دقیقه قبل از روشن کردن تهویه هوا پنجره ها را پایین بکشید تا گازهای سمی موجود خارج شود و با شروع به کار تهویه، این مواد سمی در اتاق خودرو به گردش درنیاید. با وجود همه راه حل هایی که ذکر شد، کارشناسان معتقدند امن ترین راه حل کاهش مدت زمان حضور در گرما در خودروهاست./آ
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : گرمای تابستان خودروی شما را سمی می‌کند

گرمای تابستان خودروی شما را سمی می‌کند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS