امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 15:51:57
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26047

تاریخ انتشار : 11/06/1394 - 00:14

سرلشکر جعفری در نشست خبری عنوان کرد

برگزاری 20 رزمایش نیروهای مسلح طی سال جاری

نشست خبری سرلشکر جعفری دقایقی پیش با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

جویباران ـباشگاه خبرنگاران جوان،

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری که در محل قرارگاه ثارالله سپاه برگزار شد، با تشریح ماموریتهای این نهاد انقلابی با توجه به تحولات جاری منطقه اظهارداشت: موضوعی که در سال جدید و در حال حاضر مطرح است، بحث اقتدار دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در واقع، استمرار آمادگی های دفاعی و توسعه قدرت و توان دفاعی آن است. 
وی تصریح کرد: متاسفانه یکی از برداشت هایی که بعد از پایان مذاکرات هسته ای و در مقطع کنونی مطرح شده، این است که ما با مذاکره و توافق، سایه شوم جنگ را از سر مردم و کشور برداشتیم و یا اینکه، از طریق مذاکره و گفت وگو با دشمن، امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران تامین شده است. 
 
سرلشکر جعفری اضافه کرد: این نوع برداشت ها به نظر می رسد که حد مردم ایران، حد فداکاری های آنان، حد حماسه هایی که در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی آفریدند و مولفه های اصلی قدرت جمهوری اسلامی ایران نباشد. 
 
فرمانده کل سپاه گفت: همه استحضار دارند از پایان جنگ تحمیلی و هشت ساله حدود 26 یا 27 سال یا بیش از ربع قرن می گذرد و دشمنان دلشان می خواست و تمایل داشتند که اگر بتوانند باز هم نظام جمهوری اسلامی را مورد تعرض قرار دهند و از طریق تحمیل جنگ، مانع پیشرفت کشور و توسعه انقلاب اسلامی بشوند.
 
وی افزود: اما به اقرار دوست و دشمن آنچه که مانع عملی شدن تهدیدات دشمن و یا تحمیل جنگ دیگری برای کشور ما بوده است و دشمنان به آن اقرار و اذعان کردند، روحیه دشمن ستیزی، غیرت و روحیه انقلابی مردم ما است که در طول تاریخ به دنیا نشان داده و بعد از انقلاب نیز این مهم به مردم دنیا اثبات شده است که این، یک عامل، بازدارنده اساسی است.
 
سرلشکر جعفری تاکید کرد: امروز آمادگی های دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و فناوری های موشکی از جمله موشک های زمین به زمین، دریایی و موشک های هوایی در کنار فناوری های شناوری یک اقدام بازدارنده است؛ ضمن اینکه خودکفایی صنعت دفاعی ما که از برکات دوران هشت ساله دفاع مقدس است، هم از عوامل بازدارنده به شمار می آید.
 
فرمانده کل سپاه برخورداری نظام جمهوری اسلامی ایران از وجود یک رهبر متقدر، هوشمند، حکیم، شجاع، انقلابی و از هم مهم تر اعتماد مردم به نظام، رهبری و سیاست های نظام اسلامی و شعارهای انقلاب را از دیگر عوامل بازدارندگی در رابطه با بحث جنگ از سوی دشمنان نظام اسلامی عنوان کرد.
 
وی گفت: باید به این نکته توجه کرد که دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران، بارها از سوی رهبران خود اعلام کردند که موضوع توافق هسته ای حتی می تواند زمینه را برای جنگ های احتمالی بیشتر آماده یا تسهیل کند یا زمینه ساز ایجاد جنگ های بعدی باشد؛ البته طبیعی است که توافق اخیر ممکن است برخی قطعنامه های سابق صادره شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه ما را بی اعتبار و لغو کند، اما همه این را می دانیم که هیچ گاه صدور قطعنامه ها علیه ایران جرات شروع حمله به خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران را به دشمنان نداده است.
 
سرلشکر جعفری در ادامه این نشست با اشاره به سخنان اخیر برخی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه چشم انداز هر نوع جنگی با ایران تیره و تار است، افزود: اینگونه اظهارنظرها از سوی آنان بیانگر این واقعیت است که دشمنان، راهبرد خود را در جنگ های مستقیم علیه ملت ایران و سایر ملت های مقاوم و دارای هدف و مبارز در راستای استقلال، بی تاثیر می دانند.
 
وی تصریح کرد، دشمنان از مواضع انقلابی، ادامه استقامت و پایداری اسلامی به شدت نگران هستند و بارها اظهارداشته اند که مواضع انقلابی ایران آزار دهنده است ؛ این ها به ما نشان می دهد که ما باید روی اصول انقلاب اسلامی و شعارهای آن ایستادگی و پایداری کنیم، چرا که محور اصلی انقلاب اسلامی استکبار ستیزی و مقابله با ظلم و ستم بوده و هست.
 
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد،آنچه اکنون بعنوان مسایل بعد از توافق هسته ای موجب نگرانی است، تهدیدات نظامی، امنیتی و نظایر آن نیست بلکه این موضوع است که برخی افراد تصور می کنند که دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران تمام شده و یا کاهش یافته است، اینها نگران کننده است.
 
وی یادآور شد: آنچه مسلم است این موضوع است که نه تنها دشمنی استکبار جهانی با ما کاهش نیافته که ابزارها تغییر کرده و به سمت جنگ نرم سوق یافته است و ما باید مراقب اینها باشیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) وظیفه مسوولین است که به صراحت مواضع انقلابی خود را اعلام کنند.
 
سرلشکر جعفری گفت: روشن است ، تهدیدی که امروز داریم بعد از موضوع تصویب یا به نتیجه رسیدن توافق هسته ای است که هنوز مشخص نیست، نگاه جدید دشمن یا سواستفاده ای است که می خواهد از این توافق انجام دهد و یا این نگاه جدید، نفوذی است که از طریق برنامه های نرم سیاسی، اقتصادی چه در منطقه و چه در داخل کشور انجام می شود که باید با آن ها با حفظ اقتدار نظامی، دفاعی، مردمی مقابله شود.
 
وی افزود: این شرایط، شرایطی است که ما در حال ورود به آن هستیم، در واقع ما در آستانه ورود به نیمه دوم سال هستیم که معمولا نیروهای مسلح رزمایش های خود را در این نیمه از سال برگزار می کنند که امسال هم نیز طبق سنوات سال های قبل نزدیک به 20 رزمایش در مجموع نیروهای مسلح(سپاه و ارتش) در بخش های مختلف در دستور کار قرار دارد که در صورت صلاحدید طبق برنامه انجام خواهد شد.
 
فرمانده کل سپاه با اعلام خبر برگزاری نخستین رزمایش با عنوان رزمایش اقتدار ثارالله توضیح داد، این رزمایش با حضور بیش از پنجاه هزار نیروی بسیجی در قالب حدود 250 گردان از گردان های مختلف برای مقابله با تهدیدات دفاعی، امنیتی و امداد و نجات، طی روزهای یازدهم و دوازدهم شهریورماه در بوستان ولایت تهران برگزار می شود که در این رزمایش گردان های امام علی(ع)، امام حسین (ع)، بیت المقدس، عاشورا ، کوثر، الزهرا (س) و گردان های امداد و نجات، بخشی از آمادگی نیروهای مسلح به ویژه در بخش مردمی را به نمایش می گذارند.
 
وی اضافه کرد: در نیمه دوم سال 94 هر ماه شاهد برگزاری یک یا دو رزمایش از سوی نیروهای مسلح خواهیم بود که در این رزمایش ها اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف به معرض نمایش ملت سرافراز ایران و سایر کشورهای دنیا درمی آید.
سرلشکر جعفری در پاسخ به سووال خبرنگار دفاعی ایرنا که پرسید با توجه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در بهره گیری دولت از ظرفیت های بسیج در راستای اقتصاد مقاومتی و سخنان رییس جمهوری در این خصوص، برنامه های سپاه برای تحقق این موضوع چیست، گفت: ما در دولت قبل و دولت تدبیر امید موضوع آمادگی های سپاه و بسیج را برای کمک به موضوع اقتصاد کشور با توجه به برنامه هایی که دشمن داشته و چند سال است که آن را آغاز کرده است از جمله موضوع تحریم ها و فشارهای اقتصادی که می خواست به کشور ایجاد کند، اعلام کردیم.
 
وی افزود: ما یکی از وظایف ذاتی و سازمانی خود می دانستیم که این موضوع را با توان گسترده ای که در اختیار سپاه و بسیج قرار دارد در عرصه های توانمندی های فنی و تخصصی و سازندگی و مردمی به دولت اعلام کنیم.
 
فرمانده کل سپاه اضافه کرد، ما بارها این موضوع را اعلام کردیم که آماده همکاری در این حوزه ها هستیم که استقبالی خوبی از آن شد، اما اجرایی نشد و علت اینکه این خواسته ها اجرایی و عملیاتی نشد را نمی دانیم.
 
جعفری گفت: انتظار ما از دولتمردان محترم این است که با توجه به تاکیداتی که از سوی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی می شود و اعلام آمادگی که از سوی دولت می شود بیایند و از این توان عظیم مردمی استفاده کنند. طرح های بسیار زیاد و گسترده ای را سپاه شروع کرده است اما اگر این ها با هماهنگی بیشتر دولت و با مطالبه از سوی آن انجام بگیرد ، اثرات آن را در مردم و جامعه در موضوع اقتصاد خواهیم دید.
 
سرلشکر جعفری خاطرنشان کرد: شاید دلیل این بحث این باشد که ما امیدمان را به جای دیگر بسته ایم، اگر نگاه مان را تغییر بدهیم و همین طور که بارها گفته شده است نگاه از خارج به سمت داخل باشد و متمرکز بر توانمندی های داخلی باشد، شاید این مشکل حل بشود و ما به سمت بهره مندی از توانمندی های داخل حرکت کنیم.
 
وی تصریح کرد: نگاه وابستگی به اقتصاد غرب و اروپا از سوی برخی کشورهای همسایه آنان را دچار مشکل کرده است و این موضوع این درس را به ما می دهد که ما باید متکی به اقتصاد بومی و مقاومتی باشیم. 
 
فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه دشمنان نفوذ و اثرگذاری در مسایل منطقه ای را از طریق تجزیه کشورها و سوء استفاده از اختلافات قومی دنبال می کنند، گفت: جمهوری اسلامی ایران به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مقابله با جنگ های نیابتی و تقابل با مخالفان جبهه مقاومت با همه توان آماده است و برنامه دارد و علاوه بر انتقال تجربیات و حمایت های مستشاری هر نوع درخواستی از ما ودر توان سپاه و نیروهای مسلح را حمایت می کنیم و این برنامه ها تا شکست نهایی دشمن ادامه دارد.
 
وی برخورداری از موشک های بالستیک زمین به زمین با برد کمتر از دو هزار کیلومتر را به عنوان یکی از توانمندی های استراتژیک این نهاد انقلابی عنوان کرد و گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عرصه سال هاست که توان خود را برای دقت افزایی موشک های دوربرد گذاشته است و با سرمایه های انسانی جوان و انقلابی به حمدالله اقدامات مؤثر و تعیین کننده ای نیز انجام شده و از دو سال قبل در مرحله تولید قرار گرفته است.
 
سرلشکر جعفری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: هیچگونه محدودیتی در تولید موشک های دوربرد مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست؛ همانگونه که در گذشته نیز اعلام شده است این توسعه را با توانمندی زیاد دنبال می کنیم.
 
وی با برشمردن تهدیدات در انتخابات پیش رو گفت : دشمنان همواره برنامه های خاصی برای انتخابات دارند که عمدتا از طریق احزاب و جریانات مختلف صورت می گیرد، از این رو باید مراقبت کنیم جریانات سیاسی و احزابی که در سابقه خود با انقلاب و جهت گیری های آن مخالف بودند خودشان را در قالب احزاب و تشکل های جدید جا نزنند.هرچند بصیرت مردم بعد از فتنه 88 بالا رفته است واحساس نگرانی جدی نداریم؛ ولی هوشیاریم. 
 
فرمانده کل سپاه برگزاری نمایشگاه های توانمندی دفاعی و انجام رزمایش های مختلف را گام مهمی در راستای آشنایی با توان نیروهای مسلح دانست وگفت: در همین راستا به عنوان نمونه دو روز پیش نمایشگاه توانمندی های جنگ الکترونیک و دفاع سایبری برپا شد.
 
فرمانده کل سپاه در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه آمادگی جمهوری اسلامی برای مقابله با هر نوع تهدیدی به خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی، چگونه است، گفت: سیاستمداران نظام سلطه از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی با این روحیاتی که دارند، دلشان می خواهد به کشورهایی مانند ایران حمله کنند، البته اگر بتوانند، اما وقتی این بحث به حوزه کارشناسان مسایل نظامی سپرده می شود و وقتی آنان توان نظامی خودشان را می سنجند و آن را با توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران مقایسه می کنند، می بینند این دو توان ، قابل مقایسه نیستند چرا که ما تنها به سلاح و تجهیزات متکی نیستیم.
 
وی پیرامون تلاش دشمنان برای سرنگونی نظام حاکم در سوریه نیز افزود: سوریه در خط مقدم جبهه مقاومت انقلاب اسلامی است و یکی از دلایل حمایت ما از مردم و دولت سوریه نیز به همین است. این کشور در جنگ هشت ساله از جمهوری اسلامی حمایت می کرد که همین موضوع باعث شده آمریکایی ها و رژیم اشغالگر قدس برای از بین بردن این کشور، روی این موضوع متمرکز شوند تا دولت این کشور را سرنگون بسازند و دولت دست نشانده خود را روی کار بیاورند.
 
سرلشکر جعفری ادامه داد: حمایت همه جانبه از مقاومت در سوریه وظیفه انقلابی و اسلامی ما است و تا امروز نیز این مقاومت نتیجه داده است.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری، مبنی براینکه با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری، سپاه برای اینکه مسوولان دولتی با دستاوردهای نظامی آشنا شوند چه برنامه ای داشته است، گفت: ما برای نشان دادن توانمندی های سپاه نمایشگاه های مختلفی برگزار کردیم که علاوه بر آن ، توانمندی های سپاه در رزمایش هایی که از سوی این نهاد انقلابی برگزار می شود هم نشان داده خواهد شد.
 
وی با برشمردن تهدیدات احتمالی در انتخابات پیش رو نیز، گفت: دشمنان نظام اسلامی همواره برنامه های خاصی برای انتخابات دارند که عمدتا از طریق احزاب و جریانات مختلف صورت می گیرد، از این رو باید مراقبت کنیم جریانات سیاسی و احزابی که در سابقه خود با انقلاب و جهت گیری های آن مخالف بودند خودشان را در قالب احزاب و تشکل های جدید جا نزنند.هرچند بصیرت مردم بعد از فتنه 88 بالا رفته، احساس نگرانی جدی نداریم ولی هوشیاریم. 
 
فرمانده کل سپاه برگزاری نمایشگاه های توانمندی دفاعی و انجام رزمایش های مختلف را گام مهمی در راستای آشنایی با توان نیروهای مسلح دانست وگفت: در همین راستا به عنوان نمونه دو روز پیش نمایشگاه توانمندی های جنگ الکترونیک و دفاع سایبری برپا شد. 
سرلشکر جعفری ادامه داد: این ساده اندیشی است که فکر کنیم انقلاب اسلامی از ظلم ستیزی دست برمی دارد. وقتی یکی از مسوولین اروپایی به ایران می آید و به کشورش برمی گردد و می گوید ایران دارد در برخی مواضعش تجدید نظر می کند این متاسفانه بدلیل اظهار نظر برخی افراد در داخل است. 
 
سرلشکر جعفری با اشاره به افتتاح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توسعه پارس جنوبی جایگزین شرکت های بزرگ خارجی شده است و به حمدالله اولین دستاورد این جایگزینی، فازهای 15 و 16 است که به زودی به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اشراف اطلاعاتی سپاه در برابر توطئه ها و نفوذ دشمن گفت: سپاه به ویژه در دهه اخیر، تمرکزش را بر مقابله و خنثی سازی تهدیدات و برنامه ریزی های نرم و نیمه سخت دشمنان گذاشته است.
 
فرمانده کل سپاه تاکید کرد: ما معتقدیم در شرایط کنونی با توجه به توانمندی دفاعی و قدرت مردم، تهدید سخت متصور علیه ما متصور نیست؛ اما دشمنان امروز در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تمرکز کرده اند و ما در تمام این عرصه ها برنامه های مختلفی را به منظور خنثی سازی این تهدیدات دنبال می کنیم.
 
وی از موضوع هسته ای به عنوان بهانه آمریکا و غرب علیه ایران اسلامی یاد کرد و گفت: مساله اصلی دشمنان، انقلاب اسلامی، مقاومت، شعارها و اصول انقلاب است که آنان می خواهند بر این ارکان خدشه وارد کنند.
 
سرلشکر جعفری محوری ترین شعار انقلاب اسلامی را مقابله با نظام سلطه عنوان و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی با این شعار پیش می رود و با هزینه هایی که داده و اقتداری که برای اسلام کسب کرده است ، متکی بر این اصل است و اگر آن را کنار بگذارد دیگر چیزی از انقلاب باقی نمی ماند.
 
وی تصریح کرد: دشمنان در تلاشند تا القا کنند که ایران پس از توافق به دنبال تغییر در رفتار خود است؛ متأسفانه برخی افراد در داخل موجب این برداشت می شوند اما با هوشیاری مردم و تدبیر رهبر معظم انقلاب همانگونه که همه نقشه های دشمن برملا شد این نقشه نیز برملا می شود، مشروط بر اینکه در این مسیری که دشمن قرار داده است حرکت نکنیم.
 
فرمانده کل سپاه تاکید کرد: آنچه قطعاَ برای دشمن تأمین نخواهد شد امنیت رژیم صهیونیستی است و ما این را اصل اساسی مبارزه خود و مردم انقلابی منطقه می دانیم. 
 
وی یادآور شد با وجود تحریم های ظالمانه و توطئه دشمنان در حوزه اقتصادی ، خللی در کمک ما به جبهه مقاومت و توسعه ی گفتمان انقلاب اسلامی ایجاد نکرده است.
 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : برگزاری 20 رزمایش نیروهای مسلح طی سال جاری

 برگزاری 20 رزمایش نیروهای مسلح طی سال جاری

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS