امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 00:37:28
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 26023

تاریخ انتشار : 10/06/1394 - 07:12

وزیر اقتصاد: نرخ تورم تک‌ رقمی می‌شود

وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: نرخ تورم تا پایان دولت تک‌رقمی می‌شود.

جویباران ـ رجانیوز: 

تسنیم: علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و امور دارایی درباره اقدامات این وزارتخانه برای ایجاد آرامش در فضای اقتصادی اظهار داشت: با سیاست‌هایی که اتخاذ شده است و با انضباطی که در فضای اقتصادی ایجاد شده و همچنین با صرفه‌جویی‌هایی که در هزینه‌های جاری صورت گرفته معتقدیم می‌توانیم برنامه‌های اقتصادی دولت را محقق کنیم و همچنین می‌توانیم هزینه‌های عمرانی را در حد ۳۰ میلیارد تومان پرداخت کنیم. 
 
وی افزود: براساس تصمیماتی که گرفته شده از طریق اوراق مشارکت و تهاتر می‌توانیم بدهی‌های دولت را با بخش خصوصی و پیمانکاران تسویه کنیم لذا این مجموعه تصمیمات برای مقابله با شرایط جدید در نظر گرفته شده است.
 
وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی درباره تصمیمات دولت در زمینه مسئله یارانه‌ها نیز گفت: در زمانی که قیمت حامل‌های انرژی اصلاح شد نباید بیش از درآمدهای جامعه صرف پرداخت‌های نقدی می‌شد. آنچه که قانون در این خصوص حکم کرده این بود که حداکثر ۵۰ درصد منابع صرف پرداخت‌های نقدی شود اما براساس تصمیمات آن زمان ۱۳۰ درصد مبالغ صرف پرداخت‌های نقدی شد و به همه افراد تعلث گرفت که نه عادلانه و نه کارآمد بود.
 
وی با اشاره به اینکه دولت امروز در شرایط روز اول پرداخت یارانه‌ها نیست، یادآور شد: در این زمان جریانی شروع شد و پرداخت‌هایی صورت گرفت و البته حقوقی ایجاد شد که طبیعتا تغییر دادن این ریل کار ساده‌ای نیست. 
 
طیب‌نیا افزود: در قانون بودجه امسال تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده و همکاران ما در وزارت رفاه، تعاون و کار و امور اجتماعی براساس حکم قانونی تصمیماتی را انجام می‌دهند، اما فشار تامین منابع پرداخت یارانه هر ماهه به دولت و به خصوص وزارت اقتصاد و دارایی وارد می‌شود و معمولا در زمان پرداخت یارانه‌ها چند روز وزارتخانه را درگیر می‌کند. 
 
وزیر اقتصاد در پاسخ به سئوال دیگری در مورد تحقق نرخ تک رقمی تورم و زمان تحقق یافتن این مسئله گفت: طبیعی است که وقتی می‌خواهیم از تورم بالای ۴۰ درصدی به تورمی پایین‌تر برسیم نیازمند زمان هستیم البته در کنار آن فشارهایی نیز به مجموعه دولت وارد می‌شود. 
 
وی افزود: در مرحله اول بحث کاهش تورم این امر ساده‌تر بود و هرچه قدر نرخ تورم کمتر می‌شود کار هم در این مقوله سخت‌تر شده لذا در ماه‌های اخیر کاهش نرخ تورم با سرعت کمتری انجام شده است که امری طبیعی است.
 
طیب‌نیا افزود: معتقدیم اگر برهمین اساس حرکت کنیم می‌توانیم تورم را تک‌رقمی کنیم همچنان که تورم تولیدکننده که فشار هزینه‌های تولید را دارد در حال حاضر تک‌رقمی و به زیر ۶ درصد رسیده است. 
 
وزیر اقتصاد ادامه داد: نرخ شاخص بهای کالاها نیز کماکان روند نزولی داشته، لذا همانطور که رئیس‌جمهور فرمودند امیدواریم تا پایان دولت شاهد تک نرخی شدن تورم در کشور باشیم

 

3004/

دیدگاه شما در مورد : وزیر اقتصاد: نرخ تورم تک‌ رقمی می‌شود

 وزیر اقتصاد: نرخ تورم تک‌ رقمی می‌شود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS