امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 19:06:54
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25996

تاریخ انتشار : 10/06/1394 - 07:51

نامه ۷۰ نفراز مسئولان علمی خواهران بسیج دانشجویی به رییس صدا و سیما:

بی سابقه ترین محدودیت های هسته ای را پذیرفته ایم، هیچ تحریمی هم لغو نمی شود!

با وجود گذشت یک ماه از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ و انتشار متن «برجام»که تاثیر قابل ملاحظه در سرنوشت کشور دارد و نیز علی رغم وجود نگرانی های فراوان کارشناسان پیرامون توافق ،هنوز فرصت بررسی و تحلیل کارشناسانه در خور اهمیت موضوع در فضای رسانه ملی محقق نشده و چه بسا منجر به رد یا قبول توافق بدون مطالعه و بررسی لازم گردد.

جویباران ـ رجانیوز:۷۰ نفر از مسئولین علمی خواهر بسیج دانشجویی سراسر کشور که در دوره آموزشی- تشکیلاتی خط امام (ره) علمی در تهران حضور داشتند، طی نامه‌ای به دکتر سرافراز رئیس رسانه ملی به بیان دغدغه‌های خود پیرامون توافق جامع (برجام) و نقش رسانه ملی در آگاه کردن مردم از خطرات این توافق؛ پرداختند.

 

متن نامه به شرح زیر است

بسمه تعالی

((ولنبلونکم حتی نعلم المجاهدین منکم والصابرین و نبلو اخبارکم))۳۱ محمد صلوات الله علیه و آله

جناب آقای سرافراز، رئیس محترم صدا و سیما

با سلام

همان طور که مستحضرید، با وجود گذشت یک ماه از پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ و انتشار متن «برجام» که تاثیر قابل ملاحظه در سرنوشت کشور دارد و نیز علی رغم وجود نگرانی های فراوان کارشناسان پیرامون توافق ،هنوز فرصت بررسی و تحلیل کارشناسانه  در خور اهمیت موضوع در فضای رسانه ملی محقق نشده و چه بسا منجر به رد یا قبول توافق بدون مطالعه و بررسی لازم گردد.

 

با بررسی متن توافق مشاهده می گردد که داده ها و ستانده ها در این توافق هم وزن نبوده؛ طوری که ایران خود را از برخی حقوق حقه خود همچون داشتن حق بازفراوری محروم کرده و نظارت های بی سابقه ای را پذیرفته که به معنی مستثنی شدن ایران در طول تاریخ  همکاری کشورها با آژانس می باشد ولی در مقابل تحریمهای مالی و بانکی و اقتصادی اروپا تنها تعلیق ـ ونه لغو ـ و آمریکا نیز تنها اجرای آن را موقتا متوقف می کند و به وعده وعید دادن های روز اجرایی در اصلا در توافق مشخص نشده چه تاریخی است بسنده می کند. متاسفانه دسترسی به درآمدهای نفتی نیز در برجام محقق نشده است.

 

سرمایه گذاری شرکت های خارجی نیازمند وجود ثبات تجاری –سیاسی در کشور است؛اما به علت عدم لغو تحریم‌ها و نیز تهدیدات آمریکا و اروپا مبنی بر امکان بازگشت فوری تحریمها این ثبات فراهم نمیگردد. این نوع برداشتن تحریمها نبض کنترل تعاملات اقتصادی را در دستان اروپا و آمریکا باقی خواهد گذاشت.

 

حتی با فرض ایجاد تعاملات جهانی، شرکت های داخلی نوپای تولیدکننده محصولات بومی کم کم منزوی و سرمایه ها به خارج از کشور سرازیر و واردات افزایش می یابد.این امر باعث زمین خوردن تولید ملی و در نتیجه اشتغال زدایی میگردد.همچنین چماق بازگشت تحریمها اهرمی است برای محدود کردن نظام اسلامی در سایر جنبه ها به خصوص در سیاست های منطقه ای.

 

لغو همزمان و یکجای همه تحریمها از خطوط قرمز است ،اما توافق وین تعلیق تحریمها را منوط به راستی آزمایی آژانس دانسته. اکنون دیگر سابقه بدعهدی طرف مقابل کاملا آشکار گشته، مثلا آقای ظریف در نامه ای که به همین کشورها نوشتند بدعهدی آن ها را در توافق ژنو تذکر دادند. به نظر می رسد آمریکایی ها به این بهانه ها برداشتن تحریم ها را عقب می اندازند.

 

لذا از شما خواستار فراهم نمودن فضای مباحثه کارشناسان واقع گرا و نقد تخصصی و به دور از هیجانات جهت روشن شدن واقعیات این بیانیه و نه شعارهای صرف غیر کارشناسانه برای عموم مردم عزیز و شریف هستیم.

 

۷۰ نفر از مسئولین علمی خواهر بسیج دانشجویی سراسر کشور

 

 

3004/

دیدگاه شما در مورد : بی سابقه ترین محدودیت های هسته ای را پذیرفته ایم، هیچ تحریمی هم لغو نمی شود!

بی سابقه ترین محدودیت های هسته ای را پذیرفته ایم، هیچ تحریمی هم لغو نمی شود!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS