امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 05:04:26
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25985

تاریخ انتشار : 10/06/1394 - 07:40

مسکن مهر، از مزخرف تا چاله؛ این بازی سیاسی را به خاطر مردم تمام کنید /

به نظر می‌رسد وزیر و مدیران ارشد بخش مسکن برای سرپوش گذاشتن بر بی تحرکی خود طی دو سال اخیر، سعی کرده‌اند با ارائه گزارش خلاف واقع به رئیس جمهور، خود را مشغول رتق و فتق مشکلات لاینحل مسکن مهر نشان دهند و عملکرد نداشته خود را توجیه نمایند.

جویباران ـ رجانیوز: در دیدار اخیر هیات دولت با مقام معظم رهبری، رئیس جمهور ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دولت به بیان برخی مشکلات که از زمان دولت دهم باقی مانده است، پرداخت.

به گزارش رجانیوز؛ وی در این بخش ابراز داشت: « مسکن مهر چاله دوم پیش پای ما بود. خانه هایی در مکان های نامناسب و بدون توجه به مشکلاتش و تامین برق، گاز، جاده، مدرسه و سایر نیازهایش، ساخته شده  که باید آن خانه ها را تکمیل و نیازهایش را تامین کنیم و ما در حال انجام کارها هستیم». در این زمینه ذکر چند نکته ضروری است:

۱ـ اصل ۳۱ قانون اساسی تصریح می‌کند: «داشتن‏ مسکن‏ متناسب‏ با نیاز، حق‏ هر فرد و خانواده‏ ایرانی است‏. دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ اولویت‏ برای‏ آنها که‏ نیازمندترند به‏ خصوص روستانشینان‏ و کارگران‏ زمینه‏ اجرای‏ این‏ اصل‏ را فراهم‏ کند». همچنین اولین پیام اقتصادی امام خمینی به فاصله تنها دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی و در بحبوحه مسائل پیش روی نهضت، به مساله تامین مسکن محرومان اختصاص دارد.

عمده برنامه دولت قبل در راستای اصل ۳۱ قانون اساسی، اجرای طرح مسکن مهر بوده است. چنانچه به نظر مدیران این دولت، طرح مسکن مهر یک چاله بوده و به تعبیر وزیر راه و شهرسازی مزخرف است، باید پرسید برنامه جایگزین این دولت برای اجرای اصل ۳۱ قانون اساسی چیست؟ آیا مجددا بحث مسکن اجتماعی را به میان می‌آورند؟ طرحی که پس از گذشت دو سال از عمر دولت یازدهم هیچ نشانه‌ای از اجرای آن نیست و صرفا به مثابه حلوا حلوایی است که باید دهان اقشار محروم از حق مسکن و صد البته مدیران فاقد طرح و برنامه را شیرین نماید.

یا از اعطای وام خرید مسکن سخن می‌گویند؟ وامی که در کنار ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه، مستلزم پرداخت ماهانه بیش از یک میلیون تومان اقساط بوده و به دلیل عدم استطاعت خانوارهای هدف در تامین این شرایط، با کمترین استقبال مواجه شده است. به طوری که اکنون مسوولان بانک مسکن برای افزایش مشتریان این تسهیلات، در پی ارائه وام مذکور به مجردها افتاده‌اند.

۲ـ بر خلاف آنچه به عرض رئیس جمهور محترم رسانده‌اند، مسکن مهر جزء معدود طرح‌هایی است که با مشکل تامین مالی مواجه نیست. برای اجرای پروژه‌های مسکن مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بانک مرکزی اختصاص یافته است که ۴ هزار میلیارد تومان از این خط اعتباری، باقی مانده و هنوز به پروژه‌ها پرداخت نشده است. جالب اینکه روند پرداخت اعتبار به پروژه‌های مسکن مهر از شهریور ۹۲ یعنی دقیقا همزمان با روی کار آمدن دولت فعلی به شدت نزولی شده است. این رقم از متوسط ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان در نیمه اول ۹۲ به ۳۰۰ میلیارد تومان در نیمه دوم ۹۲ رسیده و سپس تا ۱۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ کاهش داشته است. این در حالی است که منابع مالی مسکن مهر نزد بانک مسکن موجود بوده و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد.

 
همچنین در صورت عدم تکافوی منابع مذکور این امکان وجود دارد که با اخذ موافقت بانک مرکزی، پروژه‌های نیمه تمام از محل بازگشت اقساط مسکن مهر ـ که دارای اثر تورمی خط اعتباری هم نیست ـ  تامین مالی شود. اما پیگیری و پیشبرد مسکن مهر در حالی از مردم دریغ می‌شود که ماهانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اقساط مسکن مهر از سوی متقاضیان به بانک مسکن بازپرداخت می‌شود. این مبلغ صرف تسویه بدهی‌های بانک مسکن یا پرداخت وام خرید مسکن به اقشار متوسط به بالا می‌گردد.

هم اکنون هزینه اجاره مسکن، بیش از نیمی از درآمد ناچیز خانوارهای کم درآمد را می‌بلعد. در این شرایط آیا جفایی آشکار نیست که منابع حاصل از اقساط پرداخت شده از سوی قشر متوسط و پایین جامعه، به جای آنکه همچنان صرف تامین مسکن محرومان گردد، از این حوزه خارج شده و اختصاص به پرداخت وام مسکن به مجردها با اقساط بیش از یک میلیون تومان یابد؟ و آنگاه از چاله کمبود منابع برای مسکن مهر سخن برانیم.

لذا باید گفت چاله مسکن مهر، چاله مدیریتی ناشی از مدیرانی است که حوصله پیگیری مساله و رفع موانع پیش روی آن را ندارند و به بهای بلاتکلیف ماندن میلیون‌ها متقاضی، منافع سیاسی خود را در نافرجام ماندن مسکن مهر جستجو می‌کنند؛ که: دیدید گفتیم مسکن مهر مزخرف است.

۳ـ آقای دکتر روحانی از مشکل تامین برق، گاز و جاده مسکن مهر سخن گفته‌اند. در این زمینه طبق گزارش اخیر وزارت راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی، مجموعا ۵ هزار میلیارد تومان برای تکمیل کلیه تاسیسات زیربنایی مسکن مهر مورد نیاز است. از سویی در طرح جامع مسکن که به عنوان ماحصل دو سال برنامه ریزی مدیریت فعلی بخش مسکن، اخیرا از سوی وزارت راه و شهرسازی انتشار یافته، صرفا تامین یارانه سود تسهیلات پیش بینی شده در طرح از سوی دولت نیازمند اختصاص سالانه ۱۲.۸ هزار میلیارد تومان می‌باشد.

چنانچه تامین سالانه حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن از سوی دولت امکان پذیر است، لطفا کمتر از نیمی از این مبلغ را فقط برای یک سال به احداث تاسیسات زیربنایی مسکن مهر اختصاص دهد تا این چالش مسکن مهر برای همیشه حل شود و میلیون‌ها نفر از اقشار کم درآمد جامعه از بلاتکلیفی رهایی یابند. و اگر تامین چنین مبلغی برای دولت مقدور نیست، سوال این است که چرا با ارائه چنین وعده‌هایی دل مردم را خوش می‌کند؟

۴ـ علاوه بر این اگر دولت با ارائه تسهیلات کم بهره برای ساخت مسکن مهر، به توانمندسازی مردم برای خانه دار شدن کمک کرده است، مردم نیز با آورده‌های خود امکان اجرایی شدن این طرح را فراهم آورده‌اند. اکنون از ماحصل اجرای این طرح، بزرگترین ذی نفع مسکن مهر دولت است که به عنوان مالک زمین، اراضی بی ارزش خود را به کمک آورده اولیه مردم و ارائه تسهیلاتی که مردم اقساطش را بازپرداخت می‌کنند، ارزشمند ساخته است. به طوری که اخیرا بخشی از اراضی محدوده پردیس که به کمک این سرمایه گذاری مردم آباد شده‌اند، به قیمت هزار میلیارد تومان فروخته شده و عواید آن نصیب دولت شده است.

دولت می‌تواند با واگذاری حق بهره برداری از این اراضیِ ارزش یافته و نیز واگذاری کاربری‌های تجاری در پروژه ‌های مسکن مهر به سادگی منابع لازم برای خدمات روبنایی و تاسیسات زیربنایی مسکن مهر را تامین نماید؛ به شرطی که انگیزه، توان مدیریت و از همه مهمتر حوصله خدمت رسانی به مردم وجود داشته باشد.

۵ـ مسکن یکی از پرهزینه ترین نیازهای اساسی خانوار است. بنابر اظهار طرح جامع مسکن، بیش از دو و نیم میلیون خانوار شهری فاقد مسکن در کشور وجود دارد که زیر خط فقر مسکن هستند و برای تامین مسکن حداقلی خود، نیازمند کمک‌های گسترده دولت هستند.طبق اصول ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی دولت موظف به تامین مسکن آنان می‌باشد.

اما با مرور سخنان دو سال اخیر رئیس جمهور و اعضای هیات دولت در محضر مقام معظم رهبری مشاهده می‌کنیم که تمامی حوزه‌های اقتصاد اعم از اقتصاد کلان، نفت و انرژی، صنعت و معدن، آب و برق و... گزارشی برای ارائه داشته‌اند؛ الّا بخش مسکن که هیچ عملکرد قابل ارائه ای در این دیدارها نداشته است.

به نظر می‌رسد وزیر و مدیران ارشد بخش مسکن برای سرپوش گذاشتن بر بی تحرکی خود طی دو سال اخیر، سعی کرده‌اند با ارائه گزارش خلاف واقع به رئیس جمهور، خود را مشغول رتق و فتق مشکلات لاینحل مسکن مهر نشان دهند و عملکرد نداشته خود را توجیه نمایند.

 مناسب است که آقای دکتر روحانی با نظارت بیشتر بر عملکرد وزیر منصوب خود، تصمیمات لازم را برای پایان دادن به این دوره رکود و تعلل در مدیریت بخش مسکن اتخاذ نمایند.

 

3004/

دیدگاه شما در مورد : مسکن مهر، از مزخرف تا چاله؛ این بازی سیاسی را به خاطر مردم تمام کنید /

مسکن مهر، از مزخرف تا چاله؛ این بازی سیاسی را به خاطر مردم تمام کنید /

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS