امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 12:25:02
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25792

تاریخ انتشار : 07/06/1394 - 20:52

سخنگوی شورای نگهبان: اظهارات روحانی امری غیرعقلی است/عکس‌نوشت

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بنابراين تأكيد بر عدم وجود شورای نگهبان توسط رئيس‌جمهور، امری خلاف اصول قانون اساسی است و حتی غيرعقلی است.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،

حمله برخی رجال سیاسی به شورای نگهبان در روزهای اخیر بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی کشور داشت.

از جمله آن سخنان، اظهارات ناپخته و نابجای آقای روحانی بود که باعث شد چهره‌های سیاسی مختلف نسبت به آن واکنش نشان دهند.

گفت‌و‌گوی سخنگوی شورای نگهبان با روزنامه جوان از جمله آن واکنش‌هاست که قسمت‌هایی از آن به شرح زیر است:

در مقام خطابه و منبر بايد مراقب تعابير و تمثيل‌ها باشيم تا هر كدام از اين جملات با معنای متفاوتی كه دارد دستاويز مورد هجمه قرار دادن نهادهای ديگر نشود. ما به اقتدار، ثبات استقرار و قدرت آنها نياز داريم.

نجات‌الله ابراهيميان در پاسخ به اين سؤال ديگر جوان مبنی بر نظريه «عدم وجود شورای نگهبان» چطور ممكن است افراد و جرياناتی به سطوح مختلف حاكميت از جمله مجلس شورای اسلامی ورود پيدا كنند كه اساساً اعتقادی به مبانی اعتقادی و بنيادين نظام و انقلاب ندارند و مجلس ششم ديگري شكل بگيرد، گفت: با فرض اولی كه شما مطرح كرديد ديگر مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ايران ـ كه قانون اساسی بر تشكيل آن تأكيد می‌كند ـ نخواهد بود، جمهوری اسلامی مجلسی را مي‌پسندد كه نمايندگانش موظف هستند بر اساس قانون اساسی و شرع قانونگذاری كنند. اين طور نيست كه مجلس هر طور دلش می‌خواهد قانونگذاری كند و شورای نگهبان از بين قوانين تصويب شده آنهايی را كه مخالف شرع و قانون اساسی است را رد كند.

وی تصريح كرد: بر اساس قانون اساسی مجلس هم نمی‌تواند برخلاف قانون اساسی و شرع منور قانونگذاری انجام دهد، بنابراين كسی بايد به عنوان نماينده مجلس در اين جايگاه حاضر شود كه معتقد و ملتزم به اسلام و شرع و پايبند به نظام اسلامی باشد و الا اين خط‌كشی معنا و مفهومی ندارد و بنابراين اين درست نيست كه ما هر كسی را با هر اعتقاد و مذهبی به مجلس راه بدهيم و بعد اسم اين نظام و چنين مجلسی را اسلامی بگذاريم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: بنابراين تأكيد بر عدم وجود شورای نگهبان توسط رئيس‌جمهور، امری خلاف اصول قانون اساسی است و حتی غيرعقلی است.

 


ابراهيميان افزود: اساساً طبع نظام جمهوری اسلامی و قوه مقننه اقتضا می‌كند شرايطی كه قانون انتخاباتی معين كرده در كانديداها و نامزدها احراز شود والا هيچ تضمينی وجود ندارد كه نظام اسلامی قلب ماهيت ندهد و مثل بقيه نظام‌ها از مذهب و دين فاصله نگيرد. ما نمی‌توانيم از افرادی كه اعتقادی به قانون اساسی و دين ندارند توقع داشته باشيم موقع تصويب و تدوين قوانين كشور از حريم دين و انقلاب پاسداری كنند.

همچنين وی در پاسخ به اين سؤال كه طبق آنچه گفته شده می‌توان تصميم‌گيری شورای نگهبان را به هيئت‌های اجرايی يا همان وزارت كشور سپرد، خاطرنشان كرد: بحث مربوط به نقش مجريان و ناظران و هيئت‌های اجرايی و هيئت‌های نظارت يك امر ذهنی نيست كه هر كدام از ما برداشت خودمان را در مورد آن مبنای اقدام و اجرا قرار بدهيم، اينها از حالت ذهنی خارج شده و به يک‌سری ضوابط عينی در قالب قانون انتخابات و آيين‌نامه‌ها درآمده، از زمان ثبت‌نام تا زمان اعلام نتايج، قانون مرحله به مرحله وظيفه ناظر و وظيفه مجری را ـ حتی پای صندوق‌های رأی ـ معين كرده است. بنابراين مفهوم اجرا و نظارت مفاهيم مجرد ذهنی نيستند كه ما بتوانيم برای هر كدام از آنها در جلسات و نشست‌های بحث آزاد علمی داشته باشيم، بلكه اينها مفاهيمی هستند كه بر اساس قانون انتخابات تعريف شده است و ما بر اساس همين تعريف بايد پيش برويم و اگر كسی به قانون انتخابات نقد و انتقادی دارد خب مجال طرح آن توسط مجری انتخابات كه نيست.

/3004

دیدگاه شما در مورد : سخنگوی شورای نگهبان: اظهارات روحانی امری غیرعقلی است/عکس‌نوشت

سخنگوی شورای نگهبان: اظهارات روحانی امری غیرعقلی است/عکس‌نوشت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS