امروز دوشنبه 07 اسفند 1396
ساعت 03:17:03
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25690

تاریخ انتشار : 06/06/1394 - 00:50

بایکوت و حذف غیر مشارکتی ها با دستور خاتمی

در همین راستا نکته ای که قابل توجه ای که در این زمینه وجود دارد این است که در دوران خزان جریان اصلاحات و ریزش روز افزون بدنه اجتماعی اصلح طلبان، ندا اولین حزبی بود که تلاش کرد در چهار چوب قانونی به فعالیت در عرصه سیاسی کشور بپردازد. این درحالی است که در کنار این حزب بخش عمده ای از چهره های اصلاح طلبی فعالیت این حزب را نتوانستند تحمل نمایند که بارها با هجمه و سخنان تندی از جانب آنها همراه شده بود.

جویباران ـرجانیوز:بعد از دو روز از انتشار استعفای صادق خرازی، چهره محوری حزب تازه تاسیس ندا، همچنان این خبر مورد بررسی محافل سیاسی و رسانه ای برای یافتن ریشه این تصمیم قرار گرفته است، خصوصا که این تصمیم زیر سایه سه خبر یعنی تاسیس حزب اتحاد ملت، افشاگری همکاری اصحاب فتنه با طرف خارجی برای تحریم ایران و تذکر رئیس دولت اصلاحات به خرازی رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته است.

به گزارش رجانیوز هفته گذشته بود که صادق خرازی، دیپلمات سابق کشور و رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در گفت و گو با هفته نامه مثلث به انتقاد از بدنه اصلاح طلبی پرداخته و اظهار داشت: «من اصلاح‌طلبی که نمادش خارج از کشور باشد و پول بگیرد را قبول ندارم. اینکه بروند و اتهام بزنند و بد و بیراه بگویند و شانتاژ کنند را قبول ندارم. کسانی را یادم است که در دورانی که سفیر بودم با خارجی‌ها مذاکره می‌کردند و به دشمن ‌گرا می‌دادند؛ من آنها را به عنوان اصلاح‌طلب قبول ندارم. لیست‌شان را هم دارم و اگر قرار باشد روزی ارائه دهم، ارائه خواهم داد. منتها به سیستم امنیتی نخواهم داد و اگر بخواهم بدهم به مردم ایران ارائه می‌دهم که بدانید این آقا در دوره اصلاحات با فلان مقام ارشد اروپایی یا فرانسوی یا فلان مقام ارشد آمریکایی پنهانی مذاکره کرده و‌ گرا داده است».

تصمیم خرازی برای استعفا از ریاست حزب ندا، چند روز پس از بیان این اظهارات در شرایطی مطرح شد که در روزهای گذشته شاهد بالا گرفتن اتخاذ مواضع تندی از جانب اصلاح طلبان و ادامه حمله شدید به این حزب بوده ایم. در همین راستا محمدعلي ابطحي، رئيس دفتر رئيس دولت اصلاحات که سابقه افشاگری مفصل علیه اصلاح طلبان در دادگاه فتنه ۸۸ را دارد، با شدت به سخنان خرازي واكنش نشان داد و در صفحه فيس‌بوك خود در اين‌باره نوشت:

«صادق خرازي در ادامه حرف‌هاي شيرين! و متناقضش گفته كه ليست اصلاح‌طلباني كه به دشمن‌گرا مي‌دادند را در جيبش دارد. از اين شيرين زدن‌ها قبلاً هم در گفته‌هايشان بود».

این در حالی است که در روز های گذشته برخی از رسانه ها از دیدار خرازی با رئیس دولت اصلاحات خبر داده بودند و بیان کرده اند که در این دیدار رئیس دولت هشتم بر کناره گیری خرازی از حزب ندا اصرار داشته است. اما به نظر می رسد دستور رئیس دولت اصلاحات برای استعفا دادن خرازی چندان بی ارتباط با تجمع اعضای حزب منحله مشارکت تحت لوای اولین کنگره حزب اتحاد ملت نباشد.

تلاش ناکام شاخه جوانان مشارکت برای انشعاب از این حزب با محوریت شهاب طباطبایی، پیش از این و در دوره حاکمیت اصلاحات، یکبار به مشت پولادین بزرگترهای مشارکتی روبرو شده بود و در آن زمان محمدرضا خاتمی با طرد طباطبایی، مانع از این انشعاب شده بود، اما اینبار و در حالی که به نظر می رسید در خلاء حضور حزب مشارکت به دلیل خروج از چارچوب های قانونی و روی آوردن به تقابل با نظام، انشعاب جوان هایی که امروز میانسال شده بودند، داشت به ثمر می رسید، ظاهرا جمع شدن مشارکتی ها زیر پرچم «اتحاد ملت» باز هم فشاری را تولید کرده که از خرازی و ندا را به استعفا بکشاند.

این در حالی بود که در میان چموشی اصلاح طلبان دیروز و حامیان امروز فتنه برای تن دادن به چارچوب سیاست ورزی قانونی در کشور، ندا اولین حزبی بود که تلاش کرد در چهار چوب قانونی به فعالیت در عرصه سیاسی کشور بپردازد اما ظاهرا همین میزان از فعالیت هم در میان بزرگان قوم اصلاح طلب پذیرفته نشده است. (اینجا و اینجا)

اما این روزها که عناصر تندرو اصلاحات و اعضای سابق حزب منحله مشارکت توانسته اند تحت لوای حزب تازه تاسیس اتحاد ملت گرد هم آیند به نظر می رسد دیگر تحمل وجود رقیب دیگری در این عرصه را ندارند و همین امر هم باعث شد تا با علنی کردن اختلافات خود با این حزب و افزایش فشار بر صادق خرازی وی را وادار به استعفا نمایند.

 

در همین راستا حميدرضا ترقي،تحليلگر مسائل سياسي،درباره استعفاي صادق خرازي گفت: «فشار آقاي خاتمي بر اساس مجموعه فشارهاي اصلاح طلبان بوده که موجب استعفاي ايشان شده البته بعد از ملاقاتي که با آقاي خاتمي داشتند اين استعفا را اعلام کردند و همان استبداد حزبي به نظر مي رسد عامل اصلي اين استعفا شده و نشان مي دهد علي رغم آنکه آقاي خاتمي در پيامي که به کنگره حزب اتحاد ملت ايران داده اولويت را مبارزه با استبداد دانسته نه استعمار. به نظر مي رسد اين اولويت در درجه اول در درون اصلاح طلبان مورد توجه قرار گيرد که استبدادي که امروز در درون اصلاح طلبان حاکم است و اجازه هيچ گونه اظهار نظر مخالف و يا نقدي در داخل خودشان نمي دهد اگر به جامعه سرايت کند شبيه همان ليبراليسم بني سعدر مي شود که با مخالفين خود با چماق و ترور مخالفين برخورد کرد».

در مجموع به نظر می رسد این رفتار اصلاح طلبان در مواجهه با بخشی از اعضا خود واقعیت مهمی را در خصوص این جریان آشکار می سازد و آینده پیش روی این جریان در برخورد با سایر نظرات و حتی نظرات هم سو با خود را روشن تر می کند. این برخورد از بالا به پایین توسط طیف مشارکت با سایر جریانات اصلاح طلب، پیش از این و در ماجرای تشکیل شورای هماهنگی و شورای راهبردی اصلاح طلبان نیز خود را نشان داده و موجب دلخوری و اختلاف میان شورای راهبردی یعنی جریان نزدیک به رئیس دولت اصلاحات و شورای هماهنگی یعنی نیروهای نزدیک به طیف قدیم اصلاح طلبان شده بود.

این درحالی است که به نظر می رسد بعد از بی نتیجه بودن اقدامات اصلاحات برای ایجاد یک ائتلاف در جریان انتخابات ریاست جمهوری تنها برنامه ای که این جریان این روزها برای دست یابی به یک اتحاد درونی در جهت انتخابات مجلس در دستور کار خود قرار داده است تنها با بایکوت و حذف گروه ها همراه است

 

/30004

دیدگاه شما در مورد : بایکوت و حذف غیر مشارکتی ها با دستور خاتمی

بایکوت و حذف غیر مشارکتی ها با دستور خاتمی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS