امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 05:06:57
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25422

تاریخ انتشار : 31/05/1394 - 00:06

در یادداشت وزیر خزانه داری امریکا در نیویورک تایمز/

اهرم قدرت آمریکا در توافق چیست؟/ ما ثابت کردیم ایران تهدیدی برای ثبات جهانی است

حقیقت ساده این است که پس از ۲ سال آزمودن ایران در مذاکرات، جامعه جهانی اعتقاد ندارد که افزایش تحریم‌ها می‌تواند ایران را تشویق کند تا تمامی ابعاد برنامه هسته‌ای غیرنظامی خود را ریشه کن یا روابط خود را با هم‌پیمانان مسلحش در منطقه قطع کند. دولت‌های خارجی به درخواست ما برای این فداکاری پر هزینه تن نخواهند داد.

جویباران ـرجانیوز:جک لو وزیر خزانه داری آمریکا طی یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: با این توافق راهکاری بلند مدت برای یکی از تهدید‌های زمان مطرح می‌شود؛ چرا که بدون این توافق، ایران بعنوان مهمترین کشور حامی تروریست در جهان، در فاصله ۹۰ روز می‌تواند به بمب هسته‌ای دسترسی داشته باشد .

با این توافق تهدیدات برنامه هسته‌ای ایران به صورت چشمگیری را کاهش می‌یابد و زمان گریز هسته‌ای- مدت زمان لازم برای تولید مواد لازم ساخت سلاح هسته‌ای- برای ایران ۴ برابر افزایش خواهد یافت و با ایجاد دسترسی بی سابقه امکان اطلاع یافتن از هرگونه تخطی از جانب ایران را فراهم می کند و اهرم قدرتی در اختیار ما قرار می دهد تا این کشور را به تعهداتش پایبند نگاه داریم.

آن‌هایی که از کنگره می‌خواهند تا توافق را لغو کند و معتقدند که آمریکا می‌توانست توافق بهتری به دست آورد و هنوز هم چنین امکانی دارد تا (به این وسیله) ‌ما به طور یک جانبه تحریم‌های موجود را افزایش دهیم و ایران را وادار کنیم که برنامه هسته‌ای خود را از بین ببرد یا اینکه چنین اقدامی زمینه‌ساز تغییر عمده برای فروپاشی دولت این کشور است، (باید بدانند) این یک فرض خیالی و خطرناک و بلند پروازانه در مقابل واقعیت‌های اقتصادی و دیپلماتیک است.

قطعا آمریکا از لحاظ اقتصادی نفوذ بسیار بالایی دارد اما فقط نفوذ اقتصادی کافی نیست که کشورها را در اروپا و آسیا تشویق می‌کند تا به سیاست تحریم‌ کنونی بپیوندند. محدودیت‌ها در خرید نفت ایران و سپرده‌های این کشور  مسایل دیگری هستند که این اقدام را پر هزینه می‌کنند. کشورهای دیگر به این دلیل به ما پیوستند که ما ثابت کردیم ایران تهدیدی برای ثبات جهانی است و از این مهمتر اینکه راهکاری  را برای حل دیپلماتیک این مسئله پیشنهاد دادیم.

از دید جامعه جهانی توافق هسته‌ای –که شورای امنیت سازمان ملل و بیش از ۹۰ کشور دیگر آن را تایید کردند-  با مهار برنامه هسته ای ایران برای بلند مدت و تضمین این که این فعالیت ها کاملا صلح آمیز هستند، جنبه تهدید آمیز بودن آن را از بین برده و جهان را امن‌تر کرده است و اگر کنگره در شرایط فعلی توافق را رد کند، عناصری که در زمینه دستیابی به اجماع جهانی موثر بوده‌اند، از بین خواهند رفت.

حقیقت ساده این است که پس از ۲ سال  آزمودن ایران در مذاکرات، جامعه جهانی اعتقاد ندارد که افزایش تحریم‌ها می‌تواند ایران را تشویق کند تا تمامی ابعاد برنامه هسته‌ای غیرنظامی خود را ریشه کن یا روابط خود را با هم‌پیمانان مسلحش در منطقه قطع کند. دولت‌های خارجی به درخواست ما برای این فداکاری پر هزینه تن نخواهند داد.

در واقع جهان، ما را برای فاصله گرفتن از راهکاری منطقی به منظور پایان دادن به یکی از بزرگترین تهدید‌ها برای امنیت دنیا سرزنش خواهد کرد و به همکاری با ایران ادامه خواهد داد. تصمیم کنگره برای رد کردن یک‌جانبه توافق، به انزوای یک دهه گذشته ایران پایان می دهد و آمریکا را در تقابل با بقیه کشورهای جهان قرار خواهد داد.

برخی منتقدان استدلالشان این است که ما می‌توانیم کشورهایی را که در تحریم ایران ما را همراهی نمی‌کنند با تحریم‌های ثانویه تنبیه کنیم اما این اقدام فاجعه‌ خواهد بود. کشورهایی که ما به همکاری آنها نیاز داریم از جمله کشورهایی در اتحادیه اروپا، چین، ژاپن، هند، کره جنوبی و شرکت‌ها و بانک‌هایی که درآمدهای نفتی و سپرده‌های خارجی را نگه‌ می‌دارند، از جمله کشورهای قدرتمند اقتصادی در جهان هستند. اگر ما آنها را از سیستم مالی و پولی خود کنار بگذاریم با مشکلات مالی گسترده‌ای مواجه خواهیم شد و این مشکلات فقط متوجه شرکای ما نخواهد بود بلکه گریبانگیر آمریکا هم می‌شود. روابط قوی اقتصادی ما با این کشور مبنای اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهد. مقصد حدود ۴۰ درصد از صادرات آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، ژاپن، هند و کره است. و این رابطه بازرگانی را نمی‌‌توان بدون ارتباط بانکی ادامه داد.

مهمترین وارد‌کنندگان نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه کشورهایی هستند که در مجموع حدود یک پنجم از صادرات ما به مقصد این کشورهای صورت می‌گیرد و ۴۷ درصد از ذخایر خارجی آمریکا را در این کشورها قرار دارد. آنها با چنین فداکاری اقتصادی با توهم توافق بهتر موافقت نخواهند کرد. ما باید پیش از اینکه بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در این کشورها را فلج کنیم در این مورد خوب فکر کنیم.

بانک مرکزی ژاپن را در نظر بگیرید، یک نهاد مهم و کلیدی است که ذخایر خارجی ایران در آن‌جاست. بریدن ژاپن از سیستم بانکی آمریکا از طریق تحریم به این معنی است که ما نمی‌توانیم به اقتدار خودمان و باز پرداخت بیش از یک تریلیون دلار در خزانه آمریکا که توسط بانک مرکزی ژاپن انجام می‌شود، افتخار کنیم و این ها پیامدهای غیر مستقیم تحریم ما خواهد بود و نیازی به ذکر پس لرزه‌های اقتصادی و اقدامات تلافی جویانه اجتناب پذیر نیست.

ما باید تاریخ معاصر را یادآوری کنیم. در سال ۱۹۹۶ و در حالی که حمایت‌ جهانی از تحریم‌ها علیه ایران وجود نداشت، کنگره تلاش کرد تا شرکت‌های خارجی را که در بخش انرژی ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند را به اعمال تحریم‌های ثانویه تهدید کند. این ایده بر این مبنا بود که شرکت‌های نفتی را وادار کند تا بین معامله با ایران و آمریکا یکی را انتخاب کنند و انتظار می‌رفت که همه آمریکا را انتخاب کنند.

این کار، اقدام خشم شرکای خارجی ما به خصوص اتحادیه اروپا را به دنبال داشت. این اتحادیه تهدید، ارجاع به سازمان تجارت جهانی و گذراندن قانونی برای جلوگیری از اقدام شرکت‌ها  ( در راستای خواست آمریکا) را در دستور کار قرار داد. شرکت‌های بزرگ نفتی اروپایی و آسیایی همچنان تا بیش از یک دهه بعد یعنی زمانی که ما به اجماعی جهانی در زمینه تهدید بودن ایران رسیدیم، با ایران همکاری کردند.

توافقی که ماه گذشته به آن دست یافتیم، توافقی محکم، بی‌سابقه و خوب برای آمریکاست که در آن همه شاخص‌های اصلی که جامعه جهانی می‌خواست تا ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز دارد، لحاظ شده است.کنگره باید این توافق را بپذیرد و انتقادهایی که جایگزینی برای توافق پیشنهاد نمی‌دهند را نادیده بگیرد.

 

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : اهرم قدرت آمریکا در توافق چیست؟/ ما ثابت کردیم ایران تهدیدی برای ثبات جهانی است

اهرم قدرت آمریکا در توافق چیست؟/ ما ثابت کردیم ایران تهدیدی برای ثبات جهانی است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS