امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 08:00:53
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25203

تاریخ انتشار : 27/05/1394 - 00:17

یک تامل/

فاجعه کورسک، نمونه ای از غرور مخرب پوتین

ارتباط با زیردریایی اتمی "کورسک"(K-141 Kursk) روز 12 اوت سال 2000 میلادی در جریان رزمایش در دریای بارنتز قطع شد. این زیردریایی حامل 118 سرنشین از جمله خدمه، افسران ستاد نیروی دریایی و متخصصان غیر نظامی کارخانه "داگ دیزل" روسیه بود.

جویباران ـ

به گزارش پارسینه ،

در آن روزها ولادیمیر پوتین، تازه بر سر کار آمده بود و اولین دروغ بزرگ خود را در این حادثه مرتکب شد. بوریس کوزنتسف وکیل مدافع خانواده های قربانیان این فاجعه که هم اکنون در آمریکا پناهنده سیاسی است، می‌ گوید: «دروغگویی با حادثه غرق شدن کورسک شروع شد. پس از این حادثه دولت روسیه دخالت در سیستم قضایی و انتظامی را آغاز کرد. حکومت شروع کرد به کنترل تمامی رسانه‌ها و به نظر من، روند تضعیف دمکراسی از‌‌ همان زمان آغاز شد»

بوریس کوزنتسف به مناسبت پانزدهمین سالگرد حادثه کورسک چاپ دوم کتاب خود در مورد این پرونده را با عنوان «غرق شد» منتشر کرده است. گزارش مفصل حکومت روسیه در مورد این حادثه هنوز محرمانه است و فقط یک خلاصه چهار صفحه‌ای از آن در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.

بوریس کوزنتسف تمام فرضیه‌های توطئه را در مورد غرق شدن این زیردریایی، از جمله احتمال تصادم آن با یک زیردریایی یا شناور روسی دیگر، غرق شدن آن توسط زیردریایی‌های ناتو و یا آتش شناورهای خودی که در رزمایش شرکت داشتند، رد می‌کند.

او می‌گوید شواهد و نوع صدماتی که به کورسک وارد شده بود نشان داد که سوخت اژدری که برای شلیک آماده شده بود منفجر شد و به فاصله دو دقیقه تعداد زیادی از ده کلاهک هسته‌ای موجود در زیردریایی منفجر شدند. انفجار این کلاهک‌ها چنان شدید بود که تمام مراکز زلزله نگاری در اروپا و آلاسکا آن را ثبت کردند.

به گفته بوریس کوزنتسف، حکومت، نیروهای مسلح روسیه و شخص ولادیمیر پوتین هنوز هم باید به سئوالات فراوانی پاسخ دهند. ولادیمیر پوتین در مقام فرمانده کل قوا باید از تمام جزییات این حادثه که بزرگ‌ترین فاجعه نظامی پس از سقوط اتحاد شوروی است، اطلاع داشته باشد.

به عنوان مثال ولادیمیر پوتین باید می‌دانست که زیردریایی کورسک قبل از این رزمایش هیچ وقت این نوع اژدر‌ را شلیک نکرده بود. او باید می‌دانست که سیستم اتصال یک شناور امداد و نجات به دریچه خروج اضطراری زیردریایی کورسک هیچ‌گاه آزمایش نشده بود. بسیاری از کار‌شناسان معتقدند که تلاش‌های نیروی دریایی روسیه برای باز کردن دریچه خروج اضطراری این زیردریایی به نتیجه نرسید چون سیستم مخصوصی داشت و هیچ‌گاه به این تفاوت دقت نکرده بودند.

در زمان شروع فاجعه و قطع شدن ارتباط زیردریایی، کشورهای زیادی از جمله انگلستان، نروژ و آمریکا پیشنهاد کمک داده بودند ولی پوتین جان 118 انسان را فدای غرور حقیرانه خود کرد. مثل روز روشن بود که این کمکها هیچ خطر امنیتی و جاسوسی نداشت. جالبتر اینکه پوتین، پنج روز پس از وقوع حادثه این کمک‌ها را پذیرفت! که هیچ سودی نداشت.

 
دیدگاه شما در مورد : فاجعه کورسک، نمونه ای از غرور مخرب پوتین

 فاجعه کورسک، نمونه ای از غرور مخرب پوتین

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS