امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 23:46:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25190

تاریخ انتشار : 27/05/1394 - 00:07

صالحی:

ایران با کمک روس ها مجتمع سوخت می سازد

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران از همکاری کشورش با چین و روسیه برای ساخت مجتمع سوخت خبر داد.

جویباران ـ

به گزارش پارسینه ،صالحی در جمع خبرنگاران گفت: «با روس ها صحبت می کنیم تا در آینده نزدیک با یکدیگر همکاری کنیم و بتوانیم سالانه چند مجتمع سوخت بسازیم؛ چیزی که پیش از این تصور نمی شد . مجتمعی هم با کمک چینی‌ها در اراک می سازیم که این مجتمع ها ما را به خاطر انتقال تکنولوژی و دانش فنی چند دهه جلو می اندازد.»
صالحی وارد شدن ایران به جمع کشورهای عرضه کننده اورانیوم غنی شده و آب سنگین را افتخاری برای ایران ذکر کرد و گفت: «با عرضه این دو ماده ما وارد کلوپ با عضویت چند کشور محدود شدیم و می توانیم در ازای آن اورانیوم طبیعی بگیریم. برای اولین بار هم مجبور شدند محدودیت های عدم اشاعه‌ای را رفع کنند. دستاوردهایی که اگر در مسیر عادی بودیم هیچ وقت به آن نمی رسیدیم.»
وی خاطرنشان کرد: «نمی گویم بعد فنی برجام بی عیب و نقص و آرمانی است. به هر حال ما مذاکره کردیم و طرف مقابل هم باید حرفی برای توجیه خود داشته باشد . می گویند جلوی انحراف ایران به سمت ساخت سلاح را گرفتیم؛ بگویند، ما که دنبال سلاح نیستیم .»

راه اندازی بیمارستان تخصصی هسته ای

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در بخش دیگری از سخنان خود از برنامه راه اندازی بیمارستان بزرگ تخصصی هسته‌ای و موافقت رییس جمهوری با این طرح خبر داد و گفت: «زمین احداث این بیمارستان هم تقریبا تامین شده و به زودی اقدامات اجرایی آن شروع می شود.»

صالحی با بیان این که «در بعد فنی اطمینان می دهم که نگران فعالیت صلح آمیز هسته ای ما نباشید»، گفت: «البته دولت باید در بعد سرمایه گذاری کمک کند و برای این بخش اولویت قائل شود.»
وی با اشاره به انعقاد قرارداد ساخت نیروگاه با روسیه و همچنین مذاکرات با چینی‌ها برای ساخت دو نیروگاه دیگر اظهار داشت: «دولت باید در مسیر تامین مالی این پروژه ها قدم بردارد.»
صالحی با اشاره به استفاده بیش از یک میلیون نفر از بیماران کشور از رادیوداروهای تولید ایران، گفت: «این در حالی است که در منطقه خاورمیانه کشور دیگری نمی تواند این کار را انجام دهد ولی ما صادر کننده رادیو دارو شدیم. »
به گفته رییس سازمان انرژی اتمی ایران، با به کار افتادن راکتور اراک، رادیوداروهای متنوعی تولید می شود و ایزوتوپ‌های مورد نیاز صنعت هم تولید خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم پاسخگویی به هرگونه سوال در مورد برجام گفت: «افرادی ممکن است به اعتبار شخصی و جایگاه تخصصی خود نظراتی داشته باشند که در جای خود محترم است و بر مذاکره کنندگاه واجب است که پاسخگو باشند.»
وی یادآور شد: «ما در بعد فنی علیرغم پذیرش یک سری محدودیت‌های ظاهری اعلام می کنیم که فعالیت های صلح آمیز کشورمان در عرصه هسته ای نه با کندی روبرو خواهد شد و نه متوقف می شود و برای این حرفمان استدلال داریم.»

 

دیدگاه شما در مورد : ایران با کمک روس ها مجتمع سوخت می سازد

 ایران با کمک روس ها مجتمع سوخت می سازد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS