امروز چهار شنبه 27 دی 1396
ساعت 14:44:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25189

تاریخ انتشار : 27/05/1394 - 00:06

معاون مطبوعاتی ارشاد:

معاون مطبوعاتی ارشاد:

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که بزودی به مرحله اجرا گذاشته می شود، به عنوان قانونی یاد کرد که موجب یک انقلاب در زمینه اطلاع رسانی در کشور خواهد شد.

جویباران ـ

به گزارش پارسینه ، «حسین انتظامی»  در مراسم گشایش نخستین دوره آشنایی با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که با حضور مدیران رسانه ها و سردبیران روزنامه ها در تهران برگزار شد، افزود: از آنجا که این قانون، مردم را مالک واقعی اطلاعات می داند و دولت را امانتدار آن می شناسد، با اجرای آن، رابطه دولت و مردم در زمینه دستیابی به اطلاعات بطور جدی تغییر خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این قانون، زمینه مناسبی برای شفافیت، پاسخگویی دستگاههای حکومتی و استیفای حقوق شهروندی فراهم ساخته و گام بزرگی در راه تقویت مردم سالاری است.
انتظامی یادآور شد: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در بهمن 1387 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در مرداد 1388 در مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید شده است اما دولت دهم اجرای آن را مسکوت گذاشت و اکنون دولت یازدهم به ریاست دکتر حسن روحانی مصمم است آن را وارد مرحله عملیاتی و اجرایی کند.
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه دولت در طول دو سال گذشته، دو آیین نامه موردنیاز برای اجرای این قانون را تصویب کرده و سومین آیین نامه آن نیز ظرف هفته آینده تصویب می شود، اطمینان داد که با تصویب آیین نامه یادشده، اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور با جدیت آغاز خواهد شد.
انتظامی که دبیری کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را نیز بر عهده دارد، گفت: این قانون دولت را موظف می کند بسیاری از اطلاعات عمومی و موردنیاز مردم را بصورت پیشدستانه منتشر کند و به شفاف سازی در باره تصمیمات و عملکرد خود بپردازد.
وی تصریح کرد: ما برای اجرای این قانون، در سه حوزه «مدیران»، « کارکنان دولت» و «مردم» نیازمند آموزش هستیم و باید بتوانیم با کمک رسانه ها، قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را به یک گفتمان در جامعه تبدیل کنیم.
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت: از آنجا که این قانون برای نخستین بار در کشور اجرا می شود، مدیران سطوح مختلف باید بدانند که رویکرد نظام و دولت در باره ارایه اطلاعات به مردم چیست. آنها باید تسهیل دسترسی مردم به اطلاعات را در چارچوب قانون، یک کار مقدس و خدمت رسانی تلقی کنند و این روحیه را به کارکنان خود نیز منتقل سازند.
وی افزود: مردم هم باید با حقوق خود در زمینه دسترسی به اطلاعات آگاه باشند و رسانه ها در این زمینه مسئولیت بزرگی بر عهده دارند.
انتظامی با بیان اینکه کمیسیونی ویژه برای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و رسیدگی به شکایات مردمی در این زمینه، مرکب از چندین وزیر ، رییس دیوان عدالت اداری و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود، ابراز امیدواری کرد برگزاری دوره های مختلف آشنایی با این قانون برای مدیران و اصحاب رسانه، فضای لازم را در جامعه برای اجرای هر چه بهتر آن فراهم سازد.
نخستین دوره آشنایی با قانون مذکور با حضور استادان سرشناس و مطرح ارتباطات و حقوق رسانه ها در کشور نظیر دکتر یونس شکرخواه، دکتر حسن نمکدوست، دکترسعیدرضا عاملی و دکتر محسن اسماعیلی به مدت یک هفته در مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار می شود.

 

دیدگاه شما در مورد : معاون مطبوعاتی ارشاد:

معاون مطبوعاتی ارشاد:

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS