امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 02:59:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25094

تاریخ انتشار : 25/05/1394 - 23:41

کارت ملی‌ هوشمند با قابلیت اسکن اثر انگشت

قرار است کارت هوشمند ملی به مرور زمان و پس از افزودن قابلیت‌های جدید به کارت چند منظوره تبدیل شود.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا فارس، پروژه‌ی هوشمندسازی کارت‌های ملی مدت‌هاست که آغاز شده و هر چند با سرعتی آهسته و با تاخیرهای فراوان به پیش می‌رود، ولی خبرهای جدید مانند چند منظوره بودن این کارت‌ها و مجهز شدن به سیستم احراز هویت از طریق اسکن اثر انگشت، نوید آینده‌ای جذاب و مدرن را برای این کارت‌ها می‌دهد.

سیدعلیرضا آوایی، رئیس سازمان ثبت احوال، با اشاره به اجرای پروژه کارت هوشمند ملی در کشور اظهار داشت:

تاکنون حدود ۳ میلیون کارت هوشمند ملی در کشور صادر شده است و بنا داریم براساس تقاضای مراجعه کنندگان، تا پایان امسال این تعداد را به ۸ میلیون کارت افزایش دهیم.

رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه از زمان ثبت تقاضا و پیش ثبت نام تا زمان صدور کارت هوشمند بیش از ۲ ماه زمان می برد خاطرنشان کرد:

هم اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در استان‌های مختلف در نوبت دریافت کارت هوشمند هستند و پیش‌بینی می‌شود براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تا ۳ سال آینده حدود ۶۰ میلیون کارت هوشمند ملی برای هموطنان صادر شود.

 

وی با تاکید بر لزوم فراهم کردن زیرساختهای فنی و ارتباطی برای اجرای این طرح خاطرنشان کرد:

 

قرار است کارت هوشمند ملی به مرور زمان و پس از افزودن قابلیت‌های جدید به کارت چند منظوره تبدیل شود.کارت هوشمند ملی با افزودن تراشه‌های مختلف، برای هر فرد مانند یک کامپیوتر شخصی عمل خواهد کرد و به تدریج، امکانات مختلفی از جمله کارت بانکی، دفترچه بیمه و گذرنامه بر روی آن تعبیه می‌شود.پروژه‌ی کارت هوشمند چندمنظوره، نیاز به امکانات و زیرساخت‌های وسیعی دارد که باید با آمادگی سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط پیگیری شود. این کارت قرار است جای تمامی کارت‌های خدمات رسانی به مردم را بگیرد.

 

آوایی با اشاره به احراز هویت بر مبنای اسکن اثرانگشت بر روی کارت هوشمند ملی اضافه کرد:

 

در صورت فراهم شدن زیرساختهای فنی، امکان توزیع این کارتها به درب منازل افراد نیز وجود دارد؛ اما این موضوع مستلزم آن است که سامانه‌های آنلاین شرکت پست به پایگاه ثبت احوال متصل شده و بتوان اثر انگشت متقاضی کارت هوشمند را با دریافت‌کننده کارت مطابقت داد.

در این کارت ها تراشه‌ی کامپیوتری طراحی شده است که امکان احراز هویت را بر مبنای اسکن اثر انگشت، امضای الکترونیکی و مطابقت با سنسور اطلاعاتی، ممکن می کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون متقاضیان می توانند برای تعویض کارت ملی خود به کارت ملی هوشمند از طریق سایت سازمان ثبت احوال اقدام کنند تاکید کرد در آینده نزدیک، ارائه و صدور کارت هوشمند ملی به صورت اولویت‌بندی اقشار مختلف مردم انجام خواهد شد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : کارت ملی‌ هوشمند با قابلیت اسکن اثر انگشت

کارت ملی‌ هوشمند با قابلیت اسکن اثر انگشت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS