امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 05:25:50
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 25077

تاریخ انتشار : 25/05/1394 - 23:30

سفیر سابق ایران در عراق:

سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا درصدد تجزیه کشورهای اسلامی منطقه هستند/

سفیر سابق ایران در عراق تاکید کرد: آمریکایی‌ها برای تأمین امنیت رژیم غاصب صهیونیستی، سناریوی هرج و مرج و تجزیه کشورهای اسلامی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه را دنبال می‌کنند.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا،حسن کاظمی قمی، نخستین سفیر ایران در عراق پس از سقوط رژیم بعث در خصوص سخنان چند روز اخیر مقام ارشد نظامی آمریکا مبنی بر تجزیه عراق در گفتگو با خبرنگار سیاسی صبح توس، افزود: آمریکا با اشغال نظامی عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی به دنبال یک نظام سیاسی به مدل آمریکایی، در پوشش دموکراسی ظاهری بود تا بتواند با ایجاد پایگاههای نظامی دائمی و همچنین قطع ارتباط با ایران، عراق را به کنترل خود دربیاورد.
وی بیان داشت: با توجه به شکست ها و ناکامی های اخیر آمریکا در این چند سال اخیر به خصوص در کشورهای سوریه و عراق، سرویس های اطلاعاتی و امنیتی این کشور با سناریوی هرج و مرج و اختلاف، تجزیه این کشور را در دستور کار قرار دادند که تاکنون در عراق با شکست و در سوریه نیز با ناکامی مواجه شدند.

کاظمی قمی اظهارات مقام ارشد نظامی آمریکا را در ادامه طرح های رژیم غاصب صهیونیستی عنوان کرد و گفت: مطرح کردن موضوع تحزیه عراق و سایر کشورهای اسلامی در حوزه پیرامونی فلسطین اشغالی خواستگاه رژیم کودک‌کش و غاصب صهیونیستی است که اختلافات و ناآرامی ها و جنگهای نیابتی و اقدامات تجزیه طلبانه در این کشورها را بعنوان یک فرصت برای خود محسوب می کند.

سفیر سابق ایران در عراق به اتحاد جریانات سیاسی عراق در حفظ تمامیت ارضی اشاره کرد و افزود: جامعه عربی عراق با وجود سلایق سیاسی مختلف در خصوص کشوری مستقل متحد است، هر چند برخی شخصیت های کرد موضوع کردستان را مطرح می کنند اما این خواستگاه مردمی و ملی نیست و نوعی شعار و آرمانگرایی است که بدلیل شرایط سخت کردها در رژیم دیکتاتوری صدام بوجوده آمده بود.

وی  با بیان اینکه سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی هستند، اذعان داشت: با وجود تنوع قومی و مذهبی در عراق، چالش های امنیتی حادی در این کشور دیده نمی شود و تاریخ نشان داده که قاطبه مردم عراق بعنوان یک کشور موثر در جهان اسلام همزیستی مسالمت آمیزی باهم داشتند و تمام ناآرامی های امروز این کشور نقشه شوم جبهه استکبار است تا با اختلاف بین شیعه و سنی این کشور را تجزیه کنند.

سفیر سابق ایران در عراق تاکید کرد: حرم ائمه اطهار(ع) در عراق عامل اتحاد شیعه و سنی است و بر این اساس مردم این کشور در حادترین شرایط امنیتی مانند انفجار حرمین سامرا که آمریکا با کمک رسانه های عربی به‌دنبال راه انداختن جنگ بین شیعه و سنی بود، اما همه اقلیت ها ی مذهبی بر اتحاد و همدلی تاکید داشتند.

وی گفت: اتحاد و همدلی قومی و مذهبی در عراق بطوری است که هم اکنون ۲۷ درصد ازدواجها در این کشور بین شیعه و سنی صورت می گیرد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا درصدد تجزیه کشورهای اسلامی منطقه هستند/

سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا درصدد تجزیه کشورهای اسلامی منطقه هستند/

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS