امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 10:54:49
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24959

تاریخ انتشار : 21/05/1394 - 23:45

قول دولت به مردم برای برقراری عدالت یارانه ای

ثروتمندان چگونه برای حذف یارانه شناسایی خواهند شد؟

یارانه نقدی آری یا خیر؟این سوالی بود که از ابتدای روی کار امدن دولت روحانی برای اقتصادی های...

جویباران ـ  به گزارش پارسینه،،

یارانه نقدی آری یا خیر؟این سوالی بود که از ابتدای روی کار امدن دولت روحانی برای اقتصادی های دولت مطرح بود.سئالی که پاسخ به آن آنقدر مشکل بود که طی جلسه ای با مجلس برای آن تصمیم گیری شود.

بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان، طی روز های گذشته در خبری از نشست مشترک دولت و مجلس عنوان شد که ستاد هدفمندی یارانه‌ها متولی شناسایی دهک‌های درآمدی شده است تا به این ترتیب، حذف برخی دهک‌ها کلید بخورد.

در همین حال، معاون اول رئیس‌جمهوری درخصوص حذف دهک‌های درآمدی عنوان کرد که حذف دهک‌های درآمدی مطالعاتی است و نباید ابهامات مختلفی در رابطه با این موضوع در جامعه به وجود آید. چرا که حذف دهک‌های درآمدی جو نامناسبی را در جامعه ایجاد خواهد کرد.
 


 

هنوز از یادها نرفته است که اعلام حذف 10 میلیون از پر در آمدها در دولت محمود احمدی نژاد چه  بلوایی میان مردم به پا کرد.

پیامک های حذف یارانه نقدی نیز بی حساب و کتاب برای افرادی فرستاده شد که جزء دهک های بالای جامعه نیستند و از قشر متوسط و رو به ضعیف جامعه به شمار می رفتند برای همین دولت دهم مجبور شد حرف خودرا پس بگیرد و از مردم بخواهد برای در خواست حذف یا برگرداندن یارانه نقدی به سایت رفاهی مراجعه کنند.

حالا اما فارغ از درست یا غلط بود حذف یارانه نقدی دهک های بالای جامعه که منطقی هم به نظر می رسد باید از دولتمردان پرسید چه راهی برای شناسی ثروتمندان در نظر گرفته اند و آیا این راهعادلانه تر از خوشه بندی های زمان احمدی نژاد هست یا خیر؟!

این سوالی است که معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري كه با وی  و رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس برگزار شدف به ان تلویحا پاسخ گفته تا نگرانی های مردم کمتر شود.

محمد باقر نوبخت در پاسخ به این سوال  مبني براينكه افرادي كه از ليست يارانه‌بگيران حذف مي‌شوند چگونه شناسايي خواهند شد؟ گفت: ما همه حالت‌هاي ممكن براي بهتر كردن شيوه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها را در دستور كارمان قرار داده‌ايم. او با اشاره به اينكه بيش از 3500 ميليارد تومان ميان خانوارها توزيع مي‌شود، گفت: «بدون ترديد براي برخي از اين خانوارها اين عدد تعيين‌كننده است به‌گونه‌اي كه برخي از خانواده‌ها به قدري شريف و نجيب هستند كه يك ساعت مانده به ساعت 24 پاي باجه‌ها صف مي‌بندند تا پول دريافت كنند.»

وی با بيان اينكه انصاف نيست كه ما بخواهيم پول آنها را دير بدهيم يا حذف كنيم، اضافه كرد: «براي برخي از خانوارها 45 هزار تومان در زندگي‌شان نقشي ايفا نمي‌كند بنابراين اگر اين مبالغ جمع شود چيزي در حدود 2 هزار ميليارد تومان مي‌شود كه مي‌توان اين مبالغ را براي مصارف مختلفي از جمله آباداني راه‌ها، جاده‌ها، اتوبان‌ها و.... مصرف كرد.»

او با اشاره به اينكه بسياري از طرح‌ها عقب افتادند و هر ماه كه از اجراي اين طرح‌ها مي‌گذرد به اندازه نرخ تورم گران مي‌شوند، گفت: «با اين 2 هزار ميليارد تومان مي‌توانيم راه‌آهن بسازيم و هزينه‌هاي درمان هموطنان‌مان را بدهيم.»

به‌گفته معاون برنامه‌ريزي رئيس‌جمهور، از دولت تدبير و اميد اين انتظار نيست كه نسنجيده و بدون اينكه آثار سوء آن را برخانوارها ببينند بخواهند شروع به انجام كاري بكنند. نوبخت با اشاره به اينكه اگر در اجراي اين طرح مشاهده شد كه لطماتي به تعدادي از خانوارها وارد مي‌شود آن را به مجلس گزارش خواهيم داد، گفت: «ما فرزندان اين ملت هستيم و مطمئنا معقول كار مي‌كنيم تا خير به ملت برسد.»

 او با اشاره به اينكه بايد به همه خانوارهاي ايراني يارانه متناسب با درآمدهايشان پرداخت مي‌شد، افزود: «براي فاز اول اجراي اين قانون تقسيم مساوي پرداخت يارانه‌ها در نظر گرفته شده بود.»

هر چند نوبخت راجب نحوه این برقراری عدالت در حذف یارانه نقدی سخن نگفت اما باز هم سخنان وی این امیدواری را برای نیازمندان ایجاد کرد که حقشان ضایع نخواهد شد.حالا باید منتظر ماند و دید سخنان نوبخت تا چه حد محقق خواهد شد.

/3004

دیدگاه شما در مورد : ثروتمندان چگونه برای حذف یارانه شناسایی خواهند شد؟

 ثروتمندان چگونه برای حذف یارانه شناسایی خواهند شد؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS