امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 23:26:56
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24868

تاریخ انتشار : 21/05/1394 - 00:14

جنگ عربستان سعودی با داعش در «توئیتر»

عربستان طرحی را برای شناسایی عوامل داعش در فضای مجازی این کشور به ویژه توییتر ارائه داده که طی آن کاربرانی که از گروهک‌های تروریستی حمایت می‌کنند شناسایی می‌شوند و حساب کاربری آنها مسدود خواهد شد.

جویباران ـ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا فارس،  عربستان طرحی از جانب وزارت امور اسلامی خود ارائه داده و در شبکه‌های مجازی آغاز به کار کرده تا حساب‌های کاربری مربوط به افرادی که با داعش و گروهک‌های افراط‌گرا ارتباط دارند یا از آنها حمایت می‌کنند شناسایی شود.


روزنامه عربستانی «العرب» چاپ لندن، گزارش داد که صدها کاربر توییتری عربستانی در این طرح مشارکت داشته‌اند و اقدام به معرفی کاربرانی کرده‌اند که به گفته آنها دلیل اصلی «حوادث ناگوار» اخیر در عربستان بوده‌اند.

این طرح که بعد از حمله به مسجد یک مرکز امنیتی عربستان و کشته شدن شماری از نیروهای امنیتی این کشور در حین نماز ظهر پیش کشیده شده است تا کنون منجر به مسدود شدن صدها حساب کاربری شده که متعلق به حامیان داعش بوده است.

این احساس خطر عربستان پس از انفجار اخیر در مرکز امنیتی «ابها» در منطقه «عسیر» در جنوب عربستان رخ داد حال آنکه طی یک سال گذشته در سه مسجد شیعیان در شرق عربستان انفجار تروریستی روی داد و دولت این کشور در این راستا اقدام ملموسی جهت مقابله با تروریست‌ها انجام نداد. 

العرب افزود که «عبدالمنعم المشوح» رئیس طرح «کمپین آرامش» در عربستان اعلام کرده که توییتر یکی از ابزارهای اصلی جذب نیرو برای داعش از خاک عربستان بوده است.

در حالی که تعداد زیادی از کابران عربستانی از این طرح استقبال کرده‌اند اما شمار مبلغان سعودی که در توییتر فعالیت چشمگیری دارند انگشت شمار است و برخی کاربران عربستانی با اشاره به این مسأله از عدم استقبال «محمد العریفی» و «سعد البریک» [مبلغان سعودی که از حامیان تفکرات افراط‌گرایانه هستند] ابراز شگفتی کرده‌اند.

از سوی دیگر اما حامیان توییتری داعش اعلام کردند که با بسته شدن یک حساب کاربری چندین کاربر جدید اضافه خواهد شد و شمار حساب‌های کاربری و فعالیت خود را افزایش خواهند داد.

پیشتر اندیشکده «بروکینگز» گزارش داده بود که اغلب حساب‌های کاربری توییتری حامی داعش از عربستان فعال می‌شوند و بر اساس این گزارش عربستان 866 حساب کاربری در حمایت از داعش دارد در حالی که در سوریه 507 حساب کاربری، در عراق 453 حساب کاربری، در ایالات متحده 404 حساب کاربری، در مصر 326 حساب کاربری، در کویت 300 حساب کاربری، ترکیه 207 حساب کاربری، فلسطین162 حساب کاربری، لبنان 141 حساب کاربری، بریتانیا 139 حساب کاربری و تونس 152 حساب کاربری حامی داعش دارد.

در همین راستا نهادهای امنیتی عربستان اعلام کرده‌ بودند که ماه گذشته 144 فعال توییتری حامی داعش را بازداشت کرده‌اند؛ در حالی که بر اساس گزارش اندیشکده بروکینگز دست کم 46 هزار حساب کاربری فعال در توییتر برای داعش تبلیغ می‌کنند.

با توجه به اعتراف توییتر که با وجود 288 میلیون کاربر نمی‌تواند همه حساب‌های کاربری را تحت نظارت قرار بدهد و اینکه این شبکه مجازی در عربستان از بالاترین میزان محبوبیت و استفاده در میان مردم برخوردار است؛ زمزمه‌ها و مطالباتی در این کشور برای ممنوعیت کامل توئیتر در عربستان به گوش می‌رسد.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : جنگ عربستان سعودی با داعش در «توئیتر»

جنگ عربستان سعودی با داعش در «توئیتر»

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS