امروز پنج شنبه 03 اسفند 1396
ساعت 04:15:27
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24836

تاریخ انتشار : 20/05/1394 - 23:50

وزیرخارجه عربستان:

ایران باید با همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد/ امیدوارم ایران سرعقل بیاید

ایران باید به همان نسبت هم با کشورهای منطقه و همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد،به همین دلیل می گویم که امیدوارم ایران سرعقل بیاید و این طبیعی است که ما آرزوی تغییر رفتار ایران را برای باز کردن راه به منظور برقراری بهترین روابط داشته باشیم.

جویباران ـ

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا،

 عادل الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با فرانک والتر اشتاینمایر همتای المانی اش گفت : ما در گفتگوهای امروز به موضوعات مختلف از جمله سوریه ، عراق ، توافق هسته ای با ایران ، اوضاع یمن،مبارزه با تروریسم و راههای همکاری بین پادشاهی عربستان و آلمان پرداختیم.

وی درباره موضوع سوریه گفت : در گفتگوهای امروز درباره اوضاع سوریه و اهمیت رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک بر مبنای گفتگوهای ژنو یک پرداختیم که در ان بشار اسد هیچ نقشی ایفا نکند.

وزیر خارجه عربستان در اظهاراتی مداخله جویانه درباره اوضاع سوریه خواستار برکناری بشار اسد از راس قدرت در این کشور شد.

وزیر خارجه عربستان افزود: عربستان سعودی خود را موظف می داند به ملت سوریه کمک کند وما با کشورهای دوست درباره این راهکارها صحبت می کنیم تا به تسهیل این دوران گذار و تغییر در سوریه کمک کنیم.

الجبیر با بیان اینکه امیدواریم مانع از فروپاشی همه نظام سوریه شویم گفت: برای ما مهم است که نهادهای حکومت سوریه را حفظ کنیم و مایل نیستیم هرج و مرج در سوریه اتفاق بیافتد،وی گفت :معتقدیم باید هر چه سریعتر بشار اسد از قدرت کنار برود و دراین صورت ما بیشتر قادر خواهیم بود نهادهای حکومتی سوریه را حفظ کنیم و این موضوعی است که ما انرا با دوستان مان مطرح می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباه توافق ایران و پنج بعلاوه یک درباره موضوع هسته ای نیز گفت: انچه که رفتار و منش ایران را در منطقه شامل می شود موضوع مذاکرات با 5+1 نبود اما مذاکراتی میان کشورهای منطقه و دوستان متحد ما شامل امریکا ایتالیا فرانسه المان و کشورهای دیگر وجود دارد که معتقدند باید از نفوذ نقش افرینی ایران در عراق، سوریه و یمن یا کشورهای دیگر منطقه کاسته شود.

به گزارش پارسینه ، وزیر خارجه عربستان با اشاره به سفر مسئولان شورای همکاری خلیج فارس به کمپ دیوید افزود: در این دیدار رییس جمهور اوباما بر فشرده تر کردن همکاری های نظامی و امنیتی و اهمیت آن برای کاستن از نفود منفی ایران در منطقه تاکید کرد . ما درباره این موضوع کار می کنیم و به همین منظور هم کمیسیون هایی بین امریکا و شورای همکاری خلیج فارس تشکیل شده اند.

الجبیر همچنین درباره روابط با ایران نیز گفت: ما خیلی امیدواریم که با ایران ،کشور همسایه ما که تاریخی طولانی دارد و کشوری اسلامی است رابطه داشته باشیم و این روابط را در همه زمینه ها گسترش و تعمیق بدهیم،اما همه اینها به رفتار ایران در منطقه بستگی دارد.

وی افزود: ایران اگر می خواهد روابط عادی با کشور همسایه اش ( عربستان) داشته باشد باید به همان نسبت هم با کشورهای منطقه و همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد،به همین دلیل می گویم که امیدوارم ایران سرعقل بیاید و این طبیعی است که ما آرزوی تغییر رفتار ایران را برای باز کردن راه به منظور برقراری بهترین روابط داشته باشیم.

وزیر خارجه عربستان درپایان گفت: اگر این تغییر به وجود نیاید فقط می توانیم به خدا و دوستان مان تکیه کنیم تا با این نفوذ مقابله کنیم.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : ایران باید با همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد/ امیدوارم ایران سرعقل بیاید

ایران باید با همسایگانش رفتار عادی درپیش بگیرد/ امیدوارم ایران سرعقل بیاید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS