امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 00:46:50
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24756

تاریخ انتشار : 19/05/1394 - 20:09

مهمترین سفارش امام صادق(ع) به شاگردان

مهمترین سفارش امام صادق (ع) به شاگردشان، عبدالله بن جندب کوچک شمردن دنیا و بزرگ جلوه دادن آخرت در برابر چشمان است تنها از این طریق نگاه معرفتی صحیحی پیدا خواهیم کرد.

جویباران ـبه گزارش خبرنگار بلاغ،حجت‌الاسلام بهاءالدین ضیایی (مدرس حوزه علمیه قم) درباه سفارش امام صادق(علیه السلام) به شاگردان گفت:  امام صادق(ع) در سال 83 هجری مصادف با سالروز ولادت رسول خدا (ص) به دنیا آمدند و طبق پیش‌بینی رسول خدا (ص) که به جابر بن انصاری فرمودند سلام مرا به فرزند فرزند حسین بن علی(ع) برسان که نامش هم‌نام من و شکافنده علوم انبیاء است، نام آن حضرت هم‌نام پیامبر(ص) بود.


امام صادق (ع) چهار هزار شاگرد در دوران خلفای اموی و مروانی پرورش دادند و با دو خلیفه عباسی نیز دست و پنجه نرم کردند، ایشان در این شرایط سخت علوم اهل بیت و احکام الهی را به خوبی منتشر کرده و شاگردان برجسته‌ای به جهان اسلام تقدیم کردند.

سیره عملی زندگی ایشان در ادامه خط انبیاء و اولیاء الهی بود، ایشان به لحاظ اخلاقی، رفتاری، علمی و پرورش انسان‌های شایسته به جایی رسیدند که از برکت وجود ایشان شاگردانشان به مقام مخبتین رسیدند. مخبتین کسانی هستند که درجه‌شان از اسلام، ایمان، تقوا و احسان بالاتر از بقیه بوده و از محسنین نیز والاتر هستند و شاگردان امام صادق (ع) نظیر عبدالله بن جندب به این مقام رسیدند.

بنابراین مخبتین عظمت، بلندی و اوج مقام تربیتی امام صادق (ع) را گرفتند و شاگردانی نمونه برای امام صادق (ع) شدند در هر صورت امام در شرایط سخت خلفای مروانی، اموی و عباسی خط انبیاء را ادامه داده و در نهایت نیز انقلاب‌هایی که در این دوره شد نشانه هدایت و راهنمایی‌های ایشان بود چرا که ایشان جامعه را به نقد کشیده و انحرافات را تذکر می‌دادند و در نهایت مؤمنین را از خطر سهمگین گناه و اشتباه نجات می‌دادند.

ایشان به ویژه شیعیان و اسلام ناب را مورد پوشش خود قرار داده بودند تا جایی که سرانجام توسط منصور دوانیقی مسموم شده و به شهادت رسیدند.

در کتاب شریف تحف العقول وصیت و سفارش مفصل امام صادق (ع) به شاگرد برجسته‌شان عبدالله بن جندب آمده است و نخستین نکته‌ای که امام متذکر شدند نیز مسئله آخرت و قرار گرفتن آن روبه روی دارالغرور است. ایشان دنیا را خانه فریب دانستند و گفتند که ابلیس دراین خانه دام پهن کرده و مثل صیادی که به دنبال شاگرد پرندگان است، انسان‌ها را فریب می‌دهد.

بنابراین اولیاء ما کسانی هستند که آخرت در چشمشان بزرگ شده است و اگر بخواهیم به نگاه معرفتی دنیای آخرت برسیم به تعبیر امام صادق (ع) باید آخرت در چشم‌هایمان بزرگ شود./آ

/3004

دیدگاه شما در مورد : مهمترین سفارش امام صادق(ع) به شاگردان

مهمترین سفارش امام صادق(ع) به شاگردان

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS