امروز شنبه 28 بهمن 1396
ساعت 23:14:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24651

تاریخ انتشار : 17/05/1394 - 07:46

علت جنگ‌ رسانه‌ای و میدانی سعودی‌ها برای تصرف پایگاه نظامی «العند» یمن چیست؟ + نقشه

اهمیت بسیار بالای پایگاه نظامی باعث شده که شب و روز زیر بمباران جنگنده‌های رژیم سعودی و حملات عناصر وابسته به منصور هادی قرار گیرد.

جویباران ـ

به گزارش مشرق،-رژیم سعودی در ششم فروردین ماه سال جاری با مشارکت آمریکا و ائتلاف کشورهای عربی (بجز عمان) تجاوز به خاک یمن را آغاز کرد که طی آن تا کنون 4025 تن از جمله 660 زن و 938 کودک شهید و 8950 تن از جمله 625 زن و 715 کودک زخمی شدند.

عربستان در ادامه حملات خود به استان عدن قصد تسلط بر پایگاه نظامی «العَنَد» را دارد که در این راستا، رسانه‌های وابسته به بلوک غرب در حال بمباران رسانه‌ای برای پیروز جلوه دادن نیروهای مزدور سعودی هستند و شبکه‌هایی همچون "اسکای نیوز"، "الجزیره"، "بی‌بی‌سی" و "العربیه" بارها و بارها خبر سقوط این پایگاه استراتژیک را اعلام کردند.

در این هجمه‌های تبلیغاتی، الجزیره و اسکای نیوز بار اصلی را به دوش می‌کشند و شبکه قطری الجزیره روز دوشنبه 12 مردادماه با نشان دادن گزارش زنده تلویزیونی مدعی شد که نیروهای سعودی هم‌اکنون بر فرودگاه العند مسلط شده‌اند.

این درحالی است که «سید صادق الشرفی» عضو جنبش انصار الله یمن، صبح امروز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ابنا اخبار مربوط به سقوط پایگاه العند را تکذیب کرده و اظهار داشت: تصاویر پخش شده از شبکه الجزیره کاملاً کذب بوده و این بازی رسانه‌ای در مورد عدن نیز تکرار شده بود. حداقل فاصله درگیری‌ها تا این فرودگاه 60 کیلومتر است.

همچنین شبکه‌ تلویزیونی المیادین، العالم و المسیره در گزارشی تصرف پایگاه نظامی العند توسط نیروهای سعودی را رد کردند.

چرا عربستان سعودی سعی در تصرف «العند» دارد؟

پایگاه نظامی العند که در استان "لحج" واقع در جنوب یمن قرار دارد؛ این روزها شاهد شدیدترین درگیری‌ها بوده و اخبار ضد و نقیض بسیاری مبنی بر سقوط یا عدم سقوط آن در جریان است.

اهمیت بسیار بالای این پایگاه از نظر نظامی و موقعیت استراتژیک آن باعث شده که شب و روز زیر بمباران جنگنده‌های رژیم سعودی و حملات عناصر وابسته به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن، قرار گیرد.

العند از بزرگترین پایگاه‌های نظامی یمن است که اهمیتی تاریخی نیز دارد. اینجا در واقع فقط یک پایگاه زمینی نیست، بلکه از نیروی هوایی و زمینی پشتیبانی می‌کند.

"یک فرودگاه نظامی کامل و مجهز"، "یگان‌های توپخانه‌ای"، "تانک" و "پیاده نظام" تنها بخشی از این پایگاه را تشکیل می‌دهد.

همچنین در العند، "ذخایر مهمات و اسلحه"، "دو تیپ نیروی زمینی"، "یک تیپ شکاری"، "مراکز آموزش نظامی" و "دانشکده نیروهای هوایی" دیده می‌شود.

بخش دیگر این پایگاه "آشیانه‌های فوق مجهز نگهداری و تعمیرات هواپیما" بوده که در نوع خود یکی از کم‌نظیرها است.

العند شبیه یک شهر کامل است که در آن "منازل افسران و خانواده‌هایشان"، "بیمارستان" و "مدرسه" تعبیه شده است.

این پایگاه در منطقه صحرایی و خالی از سکنه ساخته شده و فاصله آن از دریای سرخ 55 کیلومتر است تا ارسال و دریافت نیرو از ناو جنگی (دریا) آسان باشد.

العند در فاصله 60 کیلومتری از شمال شهر مهم عدن قرار دارد و امن کننده مسیر رابط بین دو استان "أبین" و "لحج" است که قادر به اجرای عملیات نظامی به سمت سه شهر عدن، أبین و لحج است.

از دیگر اهمیت‌های این پایگاه، رابط امدادی بودن آن بین "صنعا" پایتخت یمن و مسیر تعز ــ عدن است که در صورت سقوط العند، تعز هم سقوط خواهد کرد.

منبع: ابنا

 

 

3004

دیدگاه شما در مورد : علت جنگ‌ رسانه‌ای و میدانی سعودی‌ها برای تصرف پایگاه نظامی «العند» یمن چیست؟ + نقشه

 علت جنگ‌ رسانه‌ای و میدانی سعودی‌ها برای تصرف پایگاه نظامی «العند» یمن چیست؟ + نقشه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS