امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 08:13:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24517

تاریخ انتشار : 15/05/1394 - 17:36

مسئولان به داد مردم برسند

حفظ نشدن حقوق شهروندی با احداث پایانه در منطقه شمعجاران نوشهر/عکس و فیلم

دهیار روستای شمعجاران نوشهر با اشاره به حفظ نشدن حقوق شهروندی در احداث پایانه حمل و نقل خصوصی بار، گفت: باتوجه به نامه‌نگاری‌های متعدد صورت‌گرفته از سوی اهالی، دهیار و شورای روستا هیچ‌گونه اقدام و جوابی از سوی مسئولان شهرستان دریافت نکردیم.

جویباران ـنوشهرآنلاین، روستای شمجاران از توابع بخش مرکزی شهرستان نوشهر واقع در 3 کیلومتری کمربندی نوشهر واقع شده است که دارای 300 خانوار است، ناگفته مبرهن است وجود کمربندی در رفع مشکلات ترافیک و تردد اهالی روستاهای مرتبط نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.

* بازگشایی نخستین پایانه حمل و نقل خصوصی بار در نوشهر بدون افتتاح

بازگشایی اولین پایانه حمل و نقل خصوصی مزید برعلت شد تا در یک صبح سرد زمستانی اهالی شمجاران ناگهان با صدای مهیب کامیون‌ها و تریلی ها سراسیمه از خواب بیدار و ساعتی بعد با واقعیت تکان‌دهنده‌ای روبه‌رو ‌می‌شوند و از هجوم کامیون ها به مسئولان و مدیران شهری شکایات می‌برند و جویای قضایا می‌شوند و تنها جوابی که می‌شنوند این است که مسئولان ارشد استانی چنین دستوری را صادر کردند و به لحاظ اینکه همه کامیون‌ها در یک مرکز پایانه ساماندهی می‌شوند آنها را به این مکان که متعلق به شرکت توسعه و عمران شمال واقع در شمجاران هدایت نموده و مردم محلی منطقه از این اتفاق تعجب ماندند که چگونه در بازگشایی یک مرکز که فعال اقتصادی تلقی می‌شود کمترین اطلاع‌رسانی برای تنویر افکار عمومی انجام نپذیرفته اما شرکت فوق به عنوان مجری پروژه احداث پایانه حمل و نقل بار با نام ساماندهی کامیون‌ها و تریلی های بارکش فعال شده‌ است؟!!

این نابسامانی در حریم شهر و منطقه مسکونی روستایی و شهری موجبات دغدغه‌های جدی برای مردم منطقه و خانواده‌ها فراهم آورده است. در این فرصت صحبت و دردل اهالی، دهیار و اعضای شورا را به اجمال می‌خوانیم:

 


* مزاحمت و سد معبر برای عابران پیاده و عبور و مرور آسان ماشین‌ها

دهیار شمجاران گفت: یکی از معضلات بسیاربزرگ و مهم که آسایش اهالی محل را سلب کرده است و دغدغه‌ای برای افراد شده ورود کامیون‌ها و تریلی های بارکش است.

وی افزود: وجود 700 کامیون در کمربندی موانع و مشکلات عدیده‌ای را برای اهالی به‌همراه دارد، عدم وجود امنیت جانی، رفت‌وآمد و تردد را مشکل کرده است و اهالی شمجاران هیچ گونه امنیت جانی، فرهنگی و اجتماعی را احساس نمی‌کنند.
 


سیاوش مشایخ ادامه داد: برخی راننده ها کامیون‌های خود را در ورودی و داخل کوچه‌های روستای شمعجاران بدون هیچ‌گونه توجهی به علائم تابلوی توقف مطلقاً ممنوع راهنمایی و رانندگی پارک می‌کنند به طوریکه حتی عابران پیاده برای عبور از پیاده‌روها به ناچار می‌بایست قسمتی را از کنار اتوبان گذر کنند که این امر برای اهالی منطقه علی‌الخصوص کودکان و زنان خطرناک است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون رایزنی‌هایی با فرماندار، نماینده مردم، بخشدار و ... داشتیم، بیان کرد: مسئولان ارشد شهری باید پیگیر رفع این مشکل بوده و فقط وعده و عید ندهند و پاسخگوی نامه‌های مکرر ما باشند.

* باوجود پیگیری‌های مکرر هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفته است

مشایخ تصریح کرد: باوحود پیگیری مکرر اهالی، دهیار و شورا متاسفانه هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته است، تمام آرزوی ما داشتن شمجارانی امن و سالم همچون گذشته است و می‌خواهیم آن را به نسل آینده به میراث بگذاریم و این انتظار زیادی نیست.

وی خاطرنشان کرد: در قانون دهیاری و مدیریت روستایی بیان شده که چنانچه تعریض شهر وارد محدوده روستا بشود باید روستا را دور بزنند نه اینکه روستا را منفک کنند و موجب جدایی قسمتی از روستا بشوند، اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی این قانون در شمجاران اعمال نشد.

* علت تعطیلی پایانه شهید کلانتری چه بود؟

دهیار شمجاران اظهار کرد: چرا پایانه قانون‌مند شهید کلانتری تعطیل شده است؟ به چه قیمتی؟ آن‌هم در حالیکه شمجاران شمالی و جنوبی و منطقه پردیس و حومه این روستا ظرفیت پذیرش ترافیک این تعداد کامیون و تریلر را نداشته است.

وی با اشاره به مشکلات به وجودآمده از سوی پایانه بیان کرد: طبق قانون پایانه حمل و نقل باید خارج از محدوده شهری و روستایی (مسکونی) احداث شود، اما متاسفانه این قانون در شمجاران رعایت نشده و وجود این پایانه موجب مشکلات فراوانی شده است.

مشایخ افزود: عدم حفظ حقوق شهروندی در احداث این پایانه شکل گرفته است و باتوجه به نامه‌نگاری‌های صورت‌گرفته از سوی اهالی، دهیار و شورای روستا هیچ‌گونه اقدام و جوابی از سوی مسئولین نگرفتیم.

یکی از اهالی شمعجاران نیز با نگرانی اضافه کرد: هیچ‌گونه امنیتی در روستا به لحاظ وجود رانندگان کامیون‌ها نداریم، حضور رانندگان باوضعیت نامناسب پوششی و ادبیات گفتاری خاص خود امنیت اجتماعی را از اهالی روستا ربوده است و تردد اهالی و خانواده‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

وی از مسئولان تقاضاکرد که این مشکل را رفع کنند و اهالی شمجاران را از نگرانی برهانند.

ستار مشایخ یکی دیگر از اهالی شمعجاران، تصریح کرد: همه‌ حقوق اهالی نادیده گرفته شده است، قانون باید جوابگوی ما باشد.

فردین قمی مغازه دار شمجارانی نیز با اشاره به قوانین موجود در خصوص احداث پایانه گفت: در قانون مواردی هست که نباید احداث پایانه درآنجا صورت گیرد، ازجمله عدم منطقه مسکونی، فاصله‌ پایانه تا ابتدای جاده 100 متر باید باشد و ... که متاسفانه در شمجاران رعایت نشده است.

رحمان فرجی یکی از اعضای شورای اسلامی شمعجاران نیز با بیان اینکه کاربری این ملک به عنوان پایانه تعریف شده است، خواستار اقدام شهرداری برای تغییر مکانی در خارج از شهر برای این پایانه شد.

* عدم رعایت شئونات اخلاقی راننده‌ها

اقبالی یکی از ساکنین خیابان پردیس شمجاران که درمنطقه شهری قرار گرفته است، نیز با ابراز نگرانی بیان کرد: برای ساخت خانه به دلیل قرار گرفتن در منطقه شمجاران شهری 20 میلیون تومان عوارض دادم، اما متاسفانه برای رفع مشکلات‌مان هیچ مسئول شهری پاسخگو نیست.

وی افزود: طبق بند20 ماده55 قانون شهرداری‌ها جلوگیری از ایجاد مکانهایی که موجب مزاحمت برای ساکنین داشته باشد یا مخالف اصول بهداشتی و سر و صدا باشد، شهرداری باید آن مکان را انتقال دهد و یا مجوز احداث ندهد که متاسفانه این قانون اعمال نشده است و فرماندار نیز بیان می‌کند که این مجوز مربوط به 20 سال پیش بوده است.

اقبالی بیان کرد: آن زمان جزء روستا بودیم و الان که شهر شدیم، آسایش و آرامش از ما سلب شده است، زیرا پایانه مشرف به منزل مسکونی من است و رانندگان با لباس راحتی رفت و آمد می‌کنند و ما حتی در حیاط منزل خودمان نیز امنیت نداریم.
 


این ساکن خیابان پردیس شمعجاران اضافه کرد: عدم رعایت شئونات اخلاقی به علت عدم هدایت رانندگان به استراحت‌گاهی درخور آنان و به ناچار توقف در حریم و حاشیه کمربندی و جاده‌های مدخل ورودی شهر وضعیت خطرناکی را فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه مسئولان شهری باید جوابگوی ما باشند، گفت: مسئولان شهری بیان می‌کنند که مجوز احداث از سوی استانداردی صادر شده است و باید از آنجا پیگیری کنید، سوال ما این است که مسئولان شهری ما در شهرستان چه می‌کنند؟!
 


اقبالی ادامه داد: هرچند رانندگان با تحمل گرما، سرما و دوری از خانواده اقتصاد کشور را در حمل و نقل به‌دوش می‌کشند اما مشکل تردد کامیون ها و قرار گرفتن پایانه در ورودی محل است که موجب بروز مشکلات عدیده در رفت‌و آمد افراد شده است و واقعاً مسئولان امر باید به داد ما برسند.

* آلودگی محیط زیست اطراف روستا و مناطق مسکونی

اسحاق مشایخ یکی از اهالی شمعجاران نیز در زمینه عدم رعایت بهداشت از سوی پایانه، بیان کرد: چاه سرویس بهداشتی پایانه مناسب و اصولی نیست و مستقیم از زیر دیوار پایانه وارد چشمه محل می‌شود، درصورتیکه این چشمه در صورت قطعی آب، تامین آب اهالی را به عهده دارد که متاسفانه با این مشکل مواجه است و سلامت اهالی را به خطرانداخته است.
 


وی ادامه داد: همچنین اگر تذکری به رانندگان داده شود از سوی آنان با تهدید مواجه می‌شویم، ایجاد مشکل صوتی و سر و صدای بیشتر از حد آسایش و استراحت را از اهالی گرفته است.

مشایخ یادآور شد: مردم با احترام به قانون، با توکل به خدا و همت مسئولان خواستار رفع این مشکل هستند.

* سکوت مسئولان شهری و عدم هرگونه پیگیری پیگیری عملی

رئیس شورای اسلامی شمجاران نیز در جمع‌بندی سخنان اهالی بیان کرد: بیشترن مشکل و دغدغه اصلی اهالی شمجاران مشکل پایانه است، زیرا امنیت اجتماعی نداریم.

وی افزود: امروز این حق ما نیست با وجود احترامی که به قانون می‌گذاریم انتظار داریم قانون نیز از ما حمایت کند و از نماینده محترم مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار رفع و پیگیری این مشکل هستیم.

علیرضا قمی اضافه کرد: باوجود پیگیری‌های مکرری که داشته‌ایم تا جلسه‌ای برای پیگیری و حل مشکلات محل هماهنگ شود، اما متاسفانه به درخواست‌های چندین باره ما جوابی داده نشده است و همچنان در انتظار برگزاری یک جلسه مسئولین شهری هستیم.

وی اظهار کرد: در مورخ 1380/05/06 پیرو نامه شماره 3760/6 آقای احمد حسین‌زادگان فرماندار وقت شهرستان و در تاریخ 1380/10/16 پیرو نامه شماره 2/245/ن مخالفت نماینده محترم وقت شهرستان‌های نوشهر و چالوس آقای محسنی به جناب مهندس خرم، وزیر راه و ترابری وقت و مدیرکل حمل‌ و نقل پایانه‌ها در مورخ 1380/06/04 پیرو نامه شماره 1578 ریاست محترم راه و ترابری شهرستان نوشهر آقای شجاع میرزایی به اداره‎کل راه‌ و ترابری مازندران از احداث پایانه در این مکان جلوگیری شده بود.

رئیس شورای اسلامی شمجاران گفت: سوال ما از مسئولان وقت این است که چطور بعد از گذشت بیش از 10 سال مسئولین شهر سکوت اختیار کرده و هیچ‌گونه پیگیری عملی از خود نشان نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه خانواده‌های ما در معرض آسیب جدی قرار دارند، افزود: از فرماندار وقت آقای قمی نیز خواهشمندیم که این مشکل را پیگیری کنند و به داد ما برسند.

قمی گفت: کجای کشور این اتفاق افتاده که پایانه‌ای که در خارج از شهر بوده تعطیل کنند و آن را به منطقه مسکونی انتقال دهند! چه کسی باید جوابگوی ما باشد؟!

وی خاطرنشان کرد: تمامی مکاتبات مخالف احداث پایانه موجود می‌باشد، اما متاسفانه این کار عملی نشده است.

در پایان این گزارش مردمی، شورا و دهیاری شمجاران خاطرنشان کردند: ما از فرماندار، نماینده مردم و بخشدار نوشهر خواستاریم تا از موقعیت و امکانات خود برای آسایش و امنیت مردم شمعجاران استفاده کنند و بدانند عهدی که با ولایت و شهیدان بسته‌اند، نباید یکطرفه باشد و به داد این مردم برسند.
 

فیلم مربوط به عبور و مرور کامیون ها که مشکلاتی را برای اهالی این منطقه به وجود آورده است:دانلود

/3004

دیدگاه شما در مورد : حفظ نشدن حقوق شهروندی با احداث پایانه در منطقه شمعجاران نوشهر/عکس و فیلم

حفظ نشدن حقوق شهروندی با احداث پایانه در منطقه شمعجاران نوشهر/عکس و فیلم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS