امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 05:59:53
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24377

تاریخ انتشار : 14/05/1394 - 07:39

قیمت«شیشه» 70 میلیون افزایش یافت

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به کنترل عرضه پیش‌سازهای مواد مخدر صنعتی به ویژه «آنتی هیستامین‌ها» اشاره کرد و گفت: کنترل عرضه پیش‌سازهای مواد صنعتی به ویژه آنتی‌هیستامین‌ها و همچنین انهدام باندهای توزیع مواد پیش ساز و کنترل مرزهای غربی باعث شده در حال حاضر قیمت «شیشه» به طور میانگین 70 میلیون تومان افزایش یابد.

جویباران ـ

به گزارش پايگاه 598،
جزینی در نشست خبری خود که با محوریت عملکرد این ستاد در چهارماه نخست سال جاری برگزار شد، با اشاره به سیاستهای ستاد مبارزه با مواد مخدر با نگاه بر برنامه ششم توسعه گفت: در حال حاضر در حال تدوین و تنظیم برنامه ششم توسعه هستیم و در این برنامه مبارزه همه جانبه با انواع مخدرها و روانگردانها با هدف کاهش 25 درصدی مصرف تا پایان برنامه ششم از اهداف ماست.

 

وی با هشداری چند باره نسبت به خرید داروهای ترک اعتیاد و لاغری از عطاریها، گفت: برخی از داروهایی که از این واحدها کشف شده حاوی مواد مخدر «شیشه» بوده‌اند و وزارت بهداشت و نیروی انتظامی باید موظف به نظارت و کنترل بر عرضه این مواد در عطاریها باشند لذا به شهروندان توصیه می‌کنیم این اقلام را به هیچ عنوان از عطاریها تهیه نکنند.

 

وی ضمن بیان اینکه ایران دارای بزرگترین مراکز درمان اعتیاد در سطح منطقه است گفت: پلیس ایران بنا بر اظهارات سازمان ملل دارای سیستم مقابله‌ای سرآمدی در خصوص برخورد و مقابله با جرایم ناشی از مواد مخدر است و نیروی انتظامی ایران دارای بیشتری کشفیات در حوزه روانگردانها و مخدرها در دنیا بوده؛ به عبارت دیگر پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر در سطح جهانی است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: توجه به کاهش آسیب از فرایندهای موثردر خصوص مقابله با مخدرها، محرکها و روانگردانها است و در حال حاضر در این راستا قوانین سختگیرانه در رابطه با مبارزه با مواد مخدر محور اصلی فعالیت‌های ما را تشکیل می‌دهد.

 

وی با اشاره به آمارهای خط ملی اعتیاد گفت: در سال 93، 400 هزار نفر و در 4 ماهه نخست سال جاری 113 هزار و 400 نفر با این سامانه تماس گرفته اند که این آمار نشانگر رشد 120 درصدی تماسها با خط ملی اعتیاد نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته است.

 

جزینی ادامه داد: 82 درصد از تماس گیرندگان با این خط تلفنی زنان بودند که 29/5 درصد همسران، 28 درصد مادران و 18 درصد مردان بوده‌اند. همچنین 78 درصد تماس گیرندگان خود مصرف کننده نبودند بلکه تقاضای ارائه راهکارهای پیشگیرانه داشتند.

 

وی همچنین گفت: 32 درصد از تماس گیرندگان نیز سوالاتی در خصوص روانگردان شیشه داشتند.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بر لزوم تقویت این خط ملی تاکید کرد و افزود:‌ در حال حاضر مردم به علت اینکه مردم آگاهی و اطلاعات در خصوص آسیبهای مواد مخدر، محرک و به ویژه مواد صنعتی هستند، نیاز است این خط تلفنی را تقویت کنیم.

 

جزینی همچنین با اشاره به حضور ستاد مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و همچنین انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه علامه طباطبایی و تربیت مدرس در سال گذشته، عنوان کرد: سعی کردیم ابعادآموزشی و پژوهشی و فرهنگی را در حوزه مبارزه با مواد مخدر تقویت کنیم و طی روزهای آینده با دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور تفاهم نامه‌ای را در خصوص پیشگیری از اعتیاد امضا خواهیم کرد زیرا داشتن کادری تخصصی و پیشگیری از اعتیاد برای ما بسیار مهم و ضروری است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین به تشکیل 3000 نمایشگاه سیار برای پیشگیری از اعتیاد در بین دانش آموزان اشاره کرد و گفت:‌ در حوزه دانش آموزی به تهیه شیوه نامه آموزشی و هم زمان شیوه نامه درمانی برای دانش آموزان مصرف کننده پرداخته‌ایم و در این راستا کارگاه‌های آموزشی را برگزار و تلاش می‌کنیم افراد و معلمان را به عنوان کادر متخصص آموزشی در این راستا تربیت کنیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر 270 نفر از معلمان و افراد دخیل در این حوزه تحت ‌آموزش قرار گرفته‌اند که در مجموع 400 هزار نفر در محیط‌های دانش آموزی و دانشجویی و 50 هزار نفر در محیط های کاری تحت آموزشهای پیشگیری از اعتیاد قرار گرفته اند.

 

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر در محیط های صنعتی آمارها نشان دهنده حضور 21 درصدی مصرف کننده به انواع مخدرها، محرک ها و روانگردانها و همچنین در سطح محلات نیز یک میلیون نفر برای پیشگیری از آسیبهای اولیه از اعتیاد آموزش داده‌ایم.

 

جزینی همچنین تاکید کرد که تمامی سازمان‌های دولتی و غیر دولتی مکلف به برگزاری شش ساعت آموزش پیشگیری از اعتیاد برای کارکنان خود شده اند که تاکنون 11 هزار و 200 نفر تحت این آموزشها قرار گرفته اند و در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز آموزش های مجازی برگزار شده است که 200 نفر تحت این آموزشها قرار گرفته‌اند.

 

وی همچنین به اجرای برنامه مشترک خانواده و مدرسه درسال 93 اشاره کرد و گفت:‌ اجرای این برنامه در سال گذشته اثرات خوبی داشت و بنا داریم در سال جاری نیز این برنامه را در سراسر کشور گسترش دهیم. متاسفانه هنوز تمرکز و اجرای دقیق پیشگیری از اعتیاد در محیط های آموزشی کشور وجود ندارد و این نقص ستاد مبارزه با مواد مخدر بر این مسأله هست. در آموزش و پرورش، کارشناس منتقد در حوزه آسیب های اجتماعی و خصوصا در عرصه اعتیاد به مواد مخدر نیازی ضروری است و همچنین در حوزه دانشجویی نیز کنترل و نظارت بر خانه‌های مجردی دانشجویی الزام آور است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار کرد: مصرف مخدر و روانگردان‌ها در خانه‌های مجردی و دانشجویی وجود دارد که در حال حاضر برخی از این خانه‌ها تحت نظارت دانشگاه‌ها هستند. همچنین خوابگاه‌های دانشگاه ها نیز مورد توسعه قرار دارند و اگر به اماکنی که تحت نظارت سازمانهای دولتی و وزارتخانه‌های بهداشت و علوم هستند، توجه کافی در حوزه پیشگیری از اعتیاد داشته باشیم، گام موثری در این خصوص و مقابله با مواد مخدر برداشته‌ایم.

 

وی در ادامه بر لزوم نظارت بر خانه‌های مجردی از طریق اطلاع رسانی مردمی اشاره کرد و گفت: توصیه ما این است که باید خانه‌های مجردی را توسط مردم و افرادی که این خانه‌ها را اجاره می‌دهند کنترل کنیم.

 

جزینی همچنین به قرار گرفتن متون درسی ویژه با موضوع پیشگیری مصرف مواد مخدر در مقطع اول متوسطه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: امسال نیز این متون به کتب درسی دانش آموزان متوسطه دوم اضافه خواهد شد زیرا موضوع آموزش پیشگیرانه در حوزه مصرف مواد مخدر در کلیه کتب آموزشی اعم از راهنمایی و دبیرستان ضروری است.

 

وی همچنین در مورد تماسهای برقرار شده با ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 93 در ارتباط با مقابله با مصرف مخدر گفت:‌ در سال گذشته 440 هزار گزارش مردمی و در چهار ماهه نخست سال جاری 110 هزار گزارش در ارتباط با مقابله با مصرف مواد داشته‌ایم.

 

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه یکی از چالش‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر را عدم واگذاری اعتبارات پیشگیرانه در حد 80 درصد مشخص شده در سند جامع پیشگیری دانست و افزود: همچنین در حوزه توسعه مشارکتهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد در سال جاری 82 مرکز غیر مجاز شناسایی و 20 مرکز را پلمپ کرده‌ایم و می توان گفت در 10 استان کشور اکنون هیچ مرکز غیر مجازی در خصوص ارائه خدمات درمان اعتیاد وجود ندارد.

 

وی در پاسح به نگرانی‌های مربوط در مورد آگاهی از مراکز درمانی مجاز گفت: مردم می توانند آدرس مراکز درمانی مجاز را از سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر و یا از طریق شماره تلفن 09628 و همچنین بهزیستی استان و یا دانشگاه علوم پزشکی استانها دریافت کنند.

 

جزینی همچنین از اختصاص شش میلیارد و 100 میلیون تومان برای اشتغال بهبود یافتگان در سال جاری خبر داد و گفت:‌ همچنین تا سقف 10 میلیون تومان در حوزه اشتغال، به ویژه کارآفرینی بهبود یافتگان اختصاص یافته است.

وی همچنین به ارائه آماری در خصوص بهبودیافتگان شاغل اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر2378 فرد بهبود یافته که 882 نفر آنان را زنان تشکیل می‌دهند مشغول به کار شده‌اند.

 

جزینی همچنین ادامه داد: درحال حاضر 2700 سمن و سازمان مردم نهاد در این حوزه مشغول به فعالیت‌اند که 18 هزار و 100 نفر از بهبودیافتگان در این سمن‌ها مشغول به کار شده‌اند.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه ضمن بیان آنکه کماکان منتظر تخصیص پنج درصد اعتبارات اشتغال کشور در حوزه اشتغال معتادان بهبود یافته هستیم عنوان کرد: هم اکنون 6000 مرکز سرپایی در کشور وجود دارد و 4 هزار و 843 نفر تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی و بهزیستی و ... هستند که در این میان تنها 4 درصد توسط مراکز دولتی حمایت می‌شوند و 96 درصد آن‌ها توسط مراکز خصوصی راه اندازی و فعالیت می‌کنند.

 

جزینی همچنین در خصوص افرادی که تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون هستند، اظهار کرد: در حال حاضر 552 هزار نفر مرد و 38 هزار و 200 نفر زن تحت پوشش درمان نگهدارنده متادون هستند.

 

وی در خصوص افراد حاضر در مراکز کاهش آسیب نیز گفت:‌ همچنین 498 هزار نفر از افرادی که تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون هستند در 221 مرکز کاهش آسیب حضور داشته و در حال حاضر 1037 مرکز اقامتی میان مدت، 498 شلتر و 331 تیم سیار خدمات کاهش آسیب وجود دارند.

 

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین ضمن اشاره به وجود 331 تیم سیار خدمات کاهش آسیب به معتادان در سطح کشور گفت:‌ در طول این مدت 43 هزار نفر از زندانیان کشور تحت پوشش برنامه‌های درمانی قرار گرفته‌اند.

 

 

افزایش 5 درصدی مرگ و میر ناشی از اعتیاد در سال جاری

 

وی در خصوص آمار مرگ و میر در بین معتادان نیز عنوان کرد: در سال 93، 3 هزار نفر از معتادان بنا به دلایل مختلف مسمومیت حاد و زیاد تزریق، عفونتهایی مانند هپاتیت، ایدز، مصرف روانگردان‌ها و قرص ترامادول و ... فوت کرده اند که 300 نفر آن‌ها را زنان تشکیل می دادند اما در چهار ماه نخست سال جاری 596 نفر مرد و 70 نفر زن، مرگ ناشی از اعتیاد داشتند که این آمار در مجموع نسبت به مدت سال گذشته افزایش پنج درصدی داشته است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: در سال گذشته نسبت به مدت زمانی مشابه 60 نفر از زنان به علت اعتیاد جان خود را از دست داده بودند که این آمار در حال حاضر به 70 نفر افزایش یافته است که نشاندهنده افزایش 10 درصدی مرگ زنان معتاد در چهار ماه نخست سال است.

 

جزینی در خصوص علائم مصرف مخدر و روانگردانها گفت: بی قانونی،‌ افت تحصیلی، پرخاشگری،‌ افسردگی، اضطراب، انجام رفتارهای ضد اجتماعی همگی از علایم رفتارهای افراد مبتلا به اعتیاد است.

 

وی همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته در سطح روابط بین‌الملل در ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز اظهار کرد: در چهار ماهه نخست سال جاری چهار مبادله اصناف میان هیأت های دوجانبه و چند جانبه داشته‌ایم و همچنین یک مورد عملیات مشترک در قالب JPC میان ایران، افغانستان و پاکستان انجام شده است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین به 24 مورد نشست‌های بین‌المللی و اجلاس‌های منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: برنامه ای برای ارتقای ظرفیتهای مقابله‌ای با افغانستان از طریق مشارکت ایران و ایتالیا و دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل ( unodc ) تهیه کرده‌ایم.

 

وی ادامه داد: همچنین سند پروژه مشترک با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل را برای 4 سال آینده نیز در حال حاضر نهایی کرده‌ایم.

 

جزینی در ادامه گفت:‌ طی بازرسی‌ها و نظارتهایی که این هیأت از اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر داشت ضمن قدردانی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در راستای مقابله با مواد مخدر خواهان تسریع برنامه ها شده‌اند و همچنین از فضای آزادانه گفتگوها در ایران با کیفیت مطلوب نهایت رضایت را داشته‌اند.

 

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر از انتخاب مجدد ایران در سال جاری از گروه آسیا اقیانوسیه در کمیسیون مواد مخدر برای مدت 4 سال بر اساس ماده 68 منشور سازمان ملل متحد خبر داد.

 

جزینی همچنین به کنترل عرضه پیش‌سازهای مواد مخدر صنعتی به ویژه «آنتی هیستامین‌ها» اشاره کرد و گفت: کنترل عرضه پیش‌سازهای مواد صنعتی به ویژ آنتی هیستامین‌ها و همچنین انهدام باندهای توزیع مواد پیش ساز و کنترل مرزهای غربی باعث آن شده است که در حال حاضر قیمت شیشه به طور میانگین 70 میلیون تومان افزایش یابد.

 

جزینی همچنین از کشف 200 کیلو «سودافدرین» در یکی از استانهای مرزی کشور در دو روز گذشته خبر داد و گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری 213 تن مواد مخدر کشف شده است که 21 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و همچنین 88 درصد کشفیات توسط نیروی انتظامی صورت گرفته است.

 

وی ادامه داد: همچنین 263 تن مواد با منشاء تریاک نیز در چهار ماهه نخست سال جاری کشف شده است که سهم کشفیات سگ‌های مواد یاب در مجموع کشفیات چهارماهه نخست سال جاری 23 تن است.

 

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر به اجرای 911 فقره عملیات و درگیری میان پلیس و قاچاقچیان مواد مخدر در سال جاری اشاره و گفت:‌ نیروی انتظامی در 87 درصد این عملیاتها سهم اصلی را داشته است و در طی این عملیاتها 83 آشپزخانه ساخت شیشه منهدم و 880 کیلو شیشه کشف شده است که در واقع رشد 5 درصدی در کشفیات را نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

 

جزینی همچنین به کشف 2 میلیون قرص و آمپول روانگردان و 49 تن مواد پیش ساز اشاره کرد و گفت: این آمار نشان دهنده افزایش 200 درصدی کشفیات در حوزه مواد مخدر، روانگردانها و محرک هاست که در طی این عملیاتها دو نفر از افراد نیروی انتظامی به شهادت و 20 نفر از قاچاقچیان نیز به هلاکت رسیدند.

 

وی همچنین از دستگیری 83 هزار و 600 قاچاقچی و توزیع کننده مواد مخدر و جمع آوری 38 هزار و 627 معتاد متجاهر و 27 هزار نفر از نقاط آلوده اشاره کرد و گفت‌:‌ در مجموع در چهار ماهه نخست سال جاری 110 هزار پرونده قضایی برای این افراد تشکیل شده است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه به راه اندازی اردوگاه ماده 42 در تهران و انتقال 1000 نفر از خرده فروشان و قاچاقچیان به این اردوگاه خبر داد و گفت:‌ اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال جاری ساماندهی معتادان متجاهر،‌ درمان این دسته افراد و مراقبت بعد از خروج آن‌ها و همچنین با توجه به اعتبارات 80 میلیون تومانی به هیأت وزیران در سال جاری به تصویب رسانده‌اند و به دنبال تکمیل اردوگاه های ماده 42 در سطح کشور هستیم.

 

جزینی ادامه داد: در سال گذشته 20 هزار نفر از این افراد را مراکز ماده 62 ساماندهی کردیم اما 80 درصد آن‌ها بازگشت به اعتیاد داشته‌اند.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه یکی از چالش‌های ستاد را در گذشته در حوزه روابط بین‌الملل، مسأله تحریم‌ها دانست که باعث شده بود برخی از تجهیزات کارآمد وارد ایران نشوند و قدرت خرید برخی از وسایل و تجهیزات را نداشته باشیم که در این خصوص گفت:‌ طی آخرین پیامی که به ما رسیده این امیدواری به ما داده شده است که پس از توافق هسته‌ای این مشکل حل خواهد شد و طبیعتا سطح روابط بین‌المللی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

ایران صادر کننده «شیشه» نیست

 

وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اظهارات یکی از مسئولین که ایران را صادر کننده شیشه و تولید کننده هروئین دانسته گفت: طبق مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر، ارائه هرگونه آمار در خصوص موادمخدر و اعتیاد باید از طریق این ستاد صورت گیرد و هر مقام مسؤول و غیرمسئولی مجاز به ارائه این آمارها نیست؛ همچنین این صحبتها نیز که ایران را صادر کننده شیشه یا تولید کننده هروئین است را تکذیب می‌کنم. هر چند در گذشته برخی از ایرانیان شیشه به آسیای جنوب شرقی می‌فرستادند که با برخورد شدیدی که جمهوری اسلامی ایران با آن‌ها داشت این مسأله کاملا متوقف شد.

 

 

تولید پیش‌سازهای هرویین را متوقف کرده‌ایم

 

جزینی همچنین ادامه داد: در ارتباط با ساخت هروئین نیز باید بگویم 700 تن هروئین در افغانستان تولید می‌شود و ما حتی تولید پیش سازهای آن را نیز متوقف کرده ایم.

 

 

وزارت بهداشت فرآیند تولید واکسن مرفین را تسریع کند

 

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر درباره ساخت واکسن مرفین نیز گفت: وجود واکسن مرفین از طریق تلویزیون و مطبوعات مطرح شد و با تولید کننده این واکسن مصاحبه شده است و این فرد در حال حاضر در انیستو پاستور در حال انجام وظیفه است؛ اینکه این فرد این واکسن را بروی برخی حیوانات و 1500 انسان آزمایش و نتیجه گرفته است و همچنین بر اساس اظهاراتش چندین کشور خواهان دریافت این ثبت اختراع از وی بوده‌اند و در حال حاضر این واکسن ثبت اختراع شده است؛ تقاضای ما این است که وزارت بهداشت روند فرایندهای این واکسن را تسریع کند زیرا واکسن مرفین به نظر ستاد یک اقدام موثر و مورد نظر است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ارتباط با انسداد مرزها نیز گفت:‌ اعتبارات ما در حوزه دبیرخانه مبارزه با مواد مخدر کفاف پیگیری و اقدامات را در زمینه انسداد مرزها ندارد و بخش عمده‌ای از این اقدامات باید از طریق وزارت کشور صورت گیرد و به نظر می رسد با اقدامات صورت گرفته بتوانیم تا آخر سال جاری بخش‌های باقی مانده از مرزهای باز را مسدود کنیم.

 

وی درباره فعالیت برخی در حوزه فروش و توزیع مواد مخدر در فضای مجازی گفت:‌ با همکاری پلیس فتا در حال حاضر با 150 پروفایل که در فضای مجازی در حوزه فروش و توزیع مواد مخدر و روانگردان فعالیت می‌کردند برخورد کرده‌ایم.

 

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ارتباط با شیوع شناسی اعتیاد بین دانش آموزان افزود:‌ در حال حاضر اطلاعات 21 استان برای شیوع شناسی اعتیاد دانش آموزی بررسی شده است که بنا بود این اطلاعات تا آخر تیرماه و یا مردادماه اعلام شود ولی هنوز این اطلاعات به ما ارائه نشده است اما با توجه به آن‌که شیوع شناسی در جمعیت عمومی در سال گذشته شروع شده، آمارهایی که در این شیوع شناسی ارائه می‌شود مبنای تصمیم گیری‌ها خواهد بود.

 

جزینی ضمن اشاره به زنانه شدن آسیبهای اجتماعی و لزوم پیشگیری در این زمینه و اجرای اقدامات درمانی مناسب برای زنان معتاد گفت: در حوزه درمانی در حال حاضر دو مرکز در تهران مشخص کرده‌ایم که در آینده معتادان زن متجاهر را در آن نگهداری و در کنار آن برای آنان اشتغال زایی ایجاد کنیم. همچنین در حال حاضر مرکز درمان ماده 16 مشهد، 100 نفر زن تحت پوشش داشته و یک مرکز اشتغالزایی در کنار آن تعبیه شده است.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اعتیاد را چهارمین بحران جهانی دانست و گفت:‌ در حال حاضر شاهد افزایش روند اعتیاد در جهان هستیم به طوری که در سال گذشته 243 میلیون نفر معتاد در جهان وجود داشت که امسال این رقم به 246 میلیون نفر رسیده است. 27 هزار نفر آن ها مصرف کنندگان مسأله‌دار و 13 میلیون تزریقی هستند که 1 میلیون و 650 هزار نفر از تزریق کنندگان مواد مخدر نیز HIVمثبت هستند. انواع مواد روانگردان در جهان در حال افزایش است و اکنون 450 نوع ماده روانگردان در دنیا وجود دارد که این موضوع بسیار مهم بوده و باید در این حوزه ستادی را برای پیشگیری تشکیل داد.

منبع: ایسنا
 
 

/3004

دیدگاه شما در مورد : قیمت«شیشه» 70 میلیون افزایش یافت

 قیمت«شیشه» 70 میلیون افزایش یافت

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS