امروز چهار شنبه 04 بهمن 1396
ساعت 03:14:16
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 24019

تاریخ انتشار : 10/05/1394 - 07:29

درباره سفر کارشکن فرانسوی به تهران

با فابیوس چه کنیم؟/ با گوجه فرنگی به استقبالش برویم؟

شاید یک راه حل ساده تصمیم مجلس برای منوط کردن هرگونه ارتباط تجاری با فرانسه، به تعیین تکلیف پرونده خون های آلوده باشد. چنین اقدامی دولت را موظف به پیگیری این مسئله خواهد کرد.

جویباران ـ

صراط:

برنامه سفر لوران فابیوس به تهران، مخالفت های فراوانی را در کشور به دنبال داشته است.

به گزارش گروه سیاسی صراط، ماجرای مخالفت با سفر وزیر فرانسوی که مذاکرات هسته ای اخیر، بارها با کارشکنی شخص او بی نتیجه مانده بود، به پرونده معروف خون های آلوده در دهه 60 باز می گردد.

خلاصه ماجرا این است که فابیوس در میانه جنگ تحمیلی، نخست وزیر فرانسه بود و در همان زمان، خون های آلوده ای از این کشور وارد ایران شد و در اختیار ۹۷۶ نفر از بیماران مبتلا به هموفیلی قرار گرفت و آن‌ها را به ایدز مبتلا نمود. تا اردیبهشت ۱۳۹۰، نیز متاسفانه حدود ۲۰۰ نفر از بیماران دریافت‌کننده این خون‌ها جان باخته اند.

پیگیری های قضایی کشورمان تا کنون جدیت لازم را نداشته و بی نتیجه مانده است. این در حالی است که ایران تنها قربانی این خون های آلوده نبود اما تمامی کشورهای متضرر در این ماجرا، دست کم غرامت خود را از فرانسه گرفته اند به جز ایران. خود فابیوس هم در دادگاه فرانسوی تبرئه شد.

اکنون سی سال پس از آن ماجرا، فابیوس این بار در قامت وزیر خارجه فرانسه قصد سفر به ایران را دارد. طبیعی است که مخالفت ها با این سفر اوج بگیرد. حامیان دولت می گویند سفر فابیوس اینک در قامت وزیر خارجه و شخصیت حقوقی اوست و ارتباطی به شخصیت حقیقی فابیوس ندارد.

بی تردید نمی توان به راحتی با همین استدلال دم دستی، از جنایت او در مورد ایرانیان گذشت. اما واقعیت آن است که سفر او به احتمالا به هر ترتیب ممکن انجام خواهد شد و در این خصوص، نحوه برخورد ایران با او، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

تکلیف دولت تدبیر و امید مشخص است. دستگاه دیپلماسی کشور رفت و آمد و گسترش ارتباطات با غربی ها را به عنوان تعامل با دنیا شناخته و از آن حمایت می‌کند. در این میان، واکنش سایر نهادها و مردم نیز مورد توجه خواهد بود.

اولین راه حل آن است که به روح الله حسینیان اقتدا کنیم و همان طور که او در خصوص سفر جک استراو برای حضور در مراسم تحلیف روحانی گفته بود "اگر ایشان بیاید با یک چیزی او را می‌زنم چه تخم‌مرغ باشد چه با گوجه"، با گوجه فرنگی به استقبال فابیوس در تهران برویم.

اما واقعیت آن است که چنین رفتاری، هم از شان ملت ایران به دور است و هم بی تردید، بهانه دیگری را به دست غرب خواهد داد. همچنان که برخی نشانه ها نیز لحظه شماری مقامات غربی برای بهانه جویی را تایید می کند. به طور مثال، اولاند رییس جمهور فرانسه با وقاحت گفته است "نحوه استقبال از فابیوس، از نظر ما آزمونی برای رفتار ایران است".

راه حل دیگر، شاید بیشتر در اختیار روح الله حسینیان و همکاران او در مجلس باشد. مهم ترین دغدغه منتقدان در خصوص سفر فابیوس، محاکمه نشدن او، و بی نتیجه ماندن پیگیری های قضایی در خصوص پرونده خون های آلوده است. از طرفی، مهم ترین هدف سفر فابیوس به تهران نیز، استفاده از ظرفیت کشور و بازگشت دوباره فرانسه به بازارهای ایران است.

در این شرایط، شاید یک راه حل ساده تصمیم مجلس برای منوط کردن هرگونه ارتباط تجاری با فرانسه، به تعیین تکلیف پرونده خون های آلوده باشد. چنین اقدامی دولت را موظف به پیگیری این مسئله خواهد کرد و به نظر می رسد تاثیر عملی بیشتری خواهد داشت.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : با فابیوس چه کنیم؟/ با گوجه فرنگی به استقبالش برویم؟

 با فابیوس چه کنیم؟/ با گوجه فرنگی به استقبالش برویم؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS