امروز شنبه 30 دی 1396
ساعت 12:18:05
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23988

تاریخ انتشار : 09/05/1394 - 07:56

افزایش 150 رشته تحصیلی در کنکور امسال

معاون سازمان سنجش و آموزش کشور از افزایش 150 رشته تحصیلی در کنکور امسال خبر داد و گفت: 120 هزار صندلی خالی برای گروه علوم ریاضی در دانشگاه‌ها وجود دارد.

جویباران ـ

به گزارش پایگاه 598،

محمود بسطامی ظهر امروز در همایش معرفی رشته‌های دانشگاهی در سبزوار با اشاره به سیاست‌های کلان سازمان سنجش و آموزش کشور اظهار کرد: در گذشته که کنکور توسط سازمان سنجش برگزار می‌شد معیارهای مهمی مانند سوابق تحصیلی دانش‌آموزان و رتبه آنها مورد توجه بود.

معاون سازمان سنجش و آموزش کشور با بیان اینکه در گذشته در انتخاب رشته و قبولی دانشجویان سوابق تحصیلی 25 درصد و رتبه کسب شده در کنکور 75 درصد در قبولی داوطلب نقش داشت، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌های جدید سازمان سنجش این میزان تغییر یافته و توجه جدی به بحث سوابق تحصیلی دانش‌آموزان شده است.

وی با بیان اینکه این سوابق بیش از 85 درصد در میزان قبولی داوطلب در رشته‌های مرتبط با دوران تحصیل موثر است، خاطرنشان کرد: توجه به این مسئله سبب ارتقاء سطح آموزشی و انتخاب درست رشته می‌شود.

بسطامی با بیان اینکه در کنکور امسال اکثر دانش‌آموزان شرکت‌کننده پذیرفته می‌شوند، اعلام کرد: ما در دو گروه علوم انسانی و علوم ریاضی مشکل خاصی نداریم و تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سهمیه کمتر است.

معاون سازمان سنجش و آموزش کشور با بیان اینکه ما در گروه علوم ریاضی بیش از 280 هزار نفر ظرفیت داریم، گفت: در آزمون امسال در این بخش تعداد 160 هزار نفر شرکت و پذیرفته شده‌اند که برای 120 هزار نفر صندلی خالی داریم.

وی با اشاره به گروه علوم انسانی نیز افزود: در بخش گروه علوم انسانی 209 هزار نفر سهمیه شرکت‌کننده داریم اما تنها 160 هزار نفر در این بخش شرکت و پذیرفته شدند که از میزان سهمیه کمتر است.

بسطامی با اشاره به اینکه مشکل اساسی ما در جایی است که داوطلبان علاقه جدی برای ثبت‌نام در رشته‌های خاصی را دارند، اظهار کرد: مشکل اساسی ما در بین رشته‌های اصلی در گروه علوم تجربی است که میزان سهمیه آن 227 هزار نفر بوده که بیش از 452 هزار داوطلب در این بخش در کنکور شرکت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه وجود دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور سبب شده تا بخشی از کمبودها جبران شود، ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های اعلام شده رقابت دانش‌آموزان در حوزه دانشگاه‌های روزانه است که خوشبختانه وجود دانشگاه‌هایی مانند پیام نور، آزاد اسلامی و غیرانتفاعی محدودیت‌های ما را پوشش می‌دهند و دانشجویان می‌توانند در رشته‌های مورد علاقه خود در این دانشگاه‌ها نیز تحصیل کنند.

معاون سازمان سنجش و آموزش کشور با بیان اینکه سوابق تحصیلی در برخی از دانشگاه‌های کشور مانند دانشگاه پیام نور نیز مورد توجه است، افزود: در دفترچه کنکور امسال به خوبی به این دانشگاه‌ها و شرایط حضور در آنها براساس سوابق تحصیلی اشاره شده که در برخی موارد مورد اقبال دانشجویان نبوده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از تغییرات مهم کنکور امسال افزایش انتخاب رشته‌ها تا 150 رشته است، اضافه کرد: بر این اساس شانس انتخاب رشته‌های خاص مانند هنر و زبان انگلیسی نیز توسط دانشجویان افزایش می‌یابد در نتیجه آنها باید براساس اولویت‌های خود انتخاب رشته کنند.

بسطامی با اشاره به تغییرات دیگر صورت گرفته در سیاست‌های این سازمان در مورد سهمیه‌های داوطلبان گفت: یکی از این سیاست‌ها افزایش سهمیه داوطلبان ایثارگر در کنکور امسال از 20 درصد به 25 درصد بود که درصد قبولی فرزندان ایثارگر را تا 75 درصد افزایش می‌دهد.

وی به سهمیه‌ای محدود برای رزمندگان دارای شرایط خاص کنکور امسال اشاره کرد و افزود: یکی از تغییراتی که در کنکور امسال مورد توجه واقع شده کاهش سهمیه خانواده معظم شهدا و محدود شدن آن به خانواده‌های با نسبت درجه یک با شهید است.

 

/3004

دیدگاه شما در مورد : افزایش 150 رشته تحصیلی در کنکور امسال

 افزایش 150 رشته تحصیلی در کنکور امسال

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS