امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 19:10:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 23958

تاریخ انتشار : 09/05/1394 - 07:29

گزارش نشریه فرانسوي (Marianne) از سفر فابیوس به ایران:

اهداف دولت فرانسه از اعزام فابیوس به ایران / چه نوع از محصولات و خدمت شركت‌هاي اقتصادي فرانسوي به تهران فرستاده مي‌شود؟

همزمان با سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران نشريه فرانسوي ماريانا (Marianne) در مطلبی به اهداف سفر فابیوس به ایران پرداخته است که بخشی از متن این گزارش که به مقاصد دولت فرانسه از ارتباط تجاری با ایران و نوع محصولات و بازاری که فرانسه و سایر کشورهای اروپایی در ایران دنبال می کنند را پرداخته است .

جویباران ـپایگاه 598، همزمان با سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران نشريه فرانسوي ماريانا (Marianne) در مطلبی به اهداف سفر فابیوس به ایران پرداخته است که بخشی از متن این گزارش که به مقاصد دولت فرانسه از ارتباط تجاری با ایران پرداخته است در ادامه می آید.

ابن نشریه نوشت لوران فابيوس روز چهارشنبه رسما عازم ايران شد؛ در حالي‌ كه آلماني‌ها آرام ننشسته‌اند و به دنبال ارتباط تجاری با ايران هستند؛ اين حركت فابيوس شايد به اين دليل  است كه فرانسه در سال‌هاي اخير ارتباط با عربستان سعودي و قطر را به ايران ترجيح داده بود.

لوران فابيوس براي يك سري فعاليت اقتصادي صرف راهي تهران  نمي‌شود مانند زیگمار گابریل وزير اقتصاد آلمان كه هفته گذشته به ايران رفت. وزير امور خارجه فرانسه پس از دوازده سال به تنهايي در سفري رسمي به ايران رفت و به نظر مي‌رسد بتوان تجارت خوبي را وراي ملاحظات اعتقادي با هم داشته باشيم. ما فكر مي‌كنيم كه مي‌توان با كارفرمايان بزرگ اقتصادي مرتبط شد و اين تصور اشتباهي است كه فقط به همين منظوربه ايران مي‌رويم. 

او به ايرانيان گفت كه  تمايل داريم  با شما رابطه اقتصادي داشته باشيم؛ چرا كه مدتهاي زيادي رابطه ايران و فرانسه به دلايل مسايل هسته‌اي بسيار پيچيده شده بود وحالا بعد از توافقنامه 14 ژوئن مي‌توانيم در همه زمينه‌ها همكاري كنيم ولي اول بايد پايه و اساس اين خانه ساخته بشود بعد ديوارها را بنا كنيم چرا كه قبل از آن كاري نمي‌توان كرد. بايد اول قرارداد نهايي و ثبت شود ولي تا به يك نقطه نظر مشترك نرسيم امكانش فراهم نمي‌گردد.

اين نشريه افزود : هفته  گذشته روزنامه le Canard enchaîné هم مفصلا به اين قضيه اشاره كرد. فابيوس با تلفن هايي كه از كاخ اليزه دريافت كرده‌ و فشارهاي ديگر ماموريت دارد تا با همكاري شركت‌هاي فرانسوي،‌ بانكدارن و صنعتگران، با وجود تحريم‌هاي بين‌المللي اين بازار جديد را كه نزديك به 80 ميليون نفر جمعيت دارد و در جايگاه 18 اقتصاد جهاني است تسخير كند؛ درحال حاضر هيچ مانعي وجود ندارد و مي‌توان تا پايان سال 2015 و اوايل 2016 كار را انجام داد. در فوريه 2014 يك هيات اقتصادي فرانسوي به ايران رفت و گفته است همه چيز براي فرانسه در بازار ايران مهياست و تنها رقيب ما كشور همسايه‌مان آلمان است.

سياست همه جا بر اقتصاد اولويت ندارد

آلمان مشتاق است تا روابط اقتصادي خود را با ايران گسترش دهد اين را زيگمار گابريل وزير اقتصاد اين  كشور در كنفرانس مطبوعاتي تهران در هفته گذشته خود گفت. قرار است قراردادهاي تجاري  بين اين دو كشور از سپتامبر آينده آغاز شود و اين چيزي است كه باعث ناراحتي شركت‌هاي اقتصادي فرانسه شده است. بااين وجود شركت‌هاي فرانسوي تلاش دارند تابا ارائه محصولاتي باكيفيت بهتر از طريق لوران فابيوس ارتباط دو كشور ايران و فرانسه را تقويت كنند و به همين دليل است كه فابيوس به دنبال تقويت روابط دو كشور مي‌باشد چيزي كه سال‌هاخبري از آن نبود قبل از آن ارتباط با كشورهاي قطر و عربستان بر ايران اولويت داشت اما به دليل موقعيت استراتژيك ايران ادامه آن احمقانه است؛‌ چنانچه آلمان هم در رقابتي سعي دارد تا ارتباطش را بهتر كند و اتحاديه اروپا در رقابتي آزاد و خوب تاكيد دارد؛ علاوه براين بخشي از نشريات و روزنامه‌هاي آلماني با هيجان  و ذوق‌ زدگي از سفر زيگمار گابريل در تهران ياد كردند.

اما در واقع چه چيزي به فروش خواهد رسيد؟

در حال حاضر محصولات و خدمت شركت‌هاي اقتصادي فرانسوي به تهران فرستاده مي‌شود كه تمام بخش‌هاي آن جالب توجه و مقبول هستند شامل مواد غذايي،‌انرژي براي شهرها و... شركت آلستوم نيز قصد دارد تا در توسعه و بهبود مترو تهران و صنعت اتومبيل وارد شود ما تقريبا يكي از بازارهاي رقابتي بين فرانسه و آلمان  را قبل از تحريم، فراموش كرده بوديم.

علي آهني سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به تاثير مذاكرات هسته‌اي و مبادلات اقتصادي توجه دارد  گزيده‌اي ازمصاحبه او با روزنامه ساندي:« توجه ما به پژو سيتروئن  خيلي زياد است  چرا كه تحت فشار جنرال موتورز درطول بيست و پنج سال همكاري ما متوقف شده بود و شركت ايراني قصد دارد تا با قرارداد جديد با شركت فرانسوي دوباره آن را از سربگيرد.با  وجودي كه او مي‌گويد ايران قصد توبيخ و مجازات شركت‌هاي فرانسوي را ندارد اين موفقيت خوبي مي‌تواند باشد و نبايد نگران بود زيرا رقابت و سرعت عمل مطرح است. او درادامه گفت:  من مي‌دانم شركت‌هاي فرانسوي بسيار دير مشتاق كسب بارازهاي ايران شدند،‌اما اگردوباره دير اقدام كنند برايشان گران تمام خواهد شد. ما بايد بيشتر از ديگران روابط را بازسازي كنيم.»

در كنار شركت‌هاي فرانسوي(Medef)، چيزي كه كمتر ازآن گفته شده است آن است كه همه ما مي‌دانيم سفر هيات اقتصادي فرانسه از 27 تا 29 سپتامبر خواهد بود. امانوئل ماكرون ( بانكدارو سياستمدار فرانسوي) قصد دارد تا گروهي از كارآفرينان را با سرپرستي ایو-تیباوتدیسیلگای (کارآفرین، سیاست‌مدار، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی فرانسوی) به ايران بفرستد تا در اين كشور فعاليت‌هاي بازاريابي و كسب وكار داشته باشند.

/3004

دیدگاه شما در مورد : اهداف دولت فرانسه از اعزام فابیوس به ایران / چه نوع از محصولات و خدمت شركت‌هاي اقتصادي فرانسوي به تهران فرستاده مي‌شود؟

اهداف دولت فرانسه از اعزام فابیوس به ایران / چه نوع از محصولات و خدمت شركت‌هاي اقتصادي فرانسوي به تهران فرستاده مي‌شود؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS